45 411 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Prawdy i mity o witaminach dla niemowlaków!

Prawdy i mity o witaminach dla niemowlaków!Prawdy i mity o witaminach dla niemowlaków!

Suplementacja witamin u tak małych dzieci jak niemowlęta budzi dużo kontrowersji. Czy każdy niemowlak potrzebuje dodatkowej dawki witamin, by zdrowo i prawidłowo się rozwijać? Czy niemowlęta karmione piersią nie muszą dodatkowo uzupełniać witamin? Jakich witamin potrzebuje nasz malec i czy sami możemy decydować o ich podawaniu? Co jest prawdą na temat witamin, a co tylko szkodliwą informacją?

  • Czy niemowlaki potrzebują witamin?

  • Co zawiera witaminę b12?

Przez pierwsze miesiące życia niemowlak nie potrzebuje dodatkowej dawki witamin, tak jak nie potrzebuje dokarmiania i dopajania. Wystarcza mu mleko mamy zawierające przeciwciała odpornościowe, substancje odżywcze oraz witaminy właśnie. Dodatkowe dawki witamin nie są dla malca wskazane, ani zdrowe. Nadmiar witamin dostarczanych w suplementach, mleku mamy czy mieszankach mlecznych może wręcz szkodzić dziecku.

Witaminy dla niemowlaków karmionych mlekiem matki

Najlepszym sposobem karmienia maluszka jest karmienie piersią. Jeżeli mama odżywia się racjonalnie i je produkty bogate w potrzebne dziecku witaminy, dodatkowa suplementacja nie jest potrzebna. Dla niemowlaka ważna jest przede wszystkim witamina D – zapobiega ona krzywicy, wpływa na zdrowe kości i zęby. Witamina D produkowana jest w skórze pod wpływem słońca. Bogatym źródłem witaminy D są:

  • tłuste ryby,
  • wątróbka,
  • mleko,
  • sery,
  • śmietana.

Dodatkową suplementację witaminy D zaleca się niemowlakom urodzonym w miesiącach zimowych, gdy nasłonecznienie jest słabe i naturalna produkcja witaminy D jest obniżona.

Ważne jest także dostarczanie witaminy B12, której brak może prowadzić do niebezpiecznych objawów: bladości, rozdrażnienia, osłabienia, braku apetytu, bólu głowy czy tachykardii. Witamina B12 zawarta w serach, rybach, mleku, zapobiega niedokrwistości i wspomaga układ nerwowy. Jej nadmiar nie jest toksyczny ale może wywołać krwawienia z nosa.

Witaminy ważne dla dzieci karmionych sztucznie

Dostępne na rynku mieszanki mleczne zawierają odpowiednio dobraną porcję witamin, potrzebną dziecku. Nie zawierają natomiast ochronnych przeciwciał, zabezpieczających przed infekcjami. Dodatkowe podawanie preparatów witaminowych może dotyczyć tylko wcześniaków lub maluchów z niska masą urodzeniowa, które nie są w stanie zjeść zalecanej dawki pokarmu.

Fałszywe informacje  na temat witamin

Nieprawdziwa jest informacja, że możemy sami decydować o tym jakie i w jakich ilościach witaminy podawać niemowlakowi. Nadmiar niektórych witamin nie jest wydalany z moczem i może szkodzić małemu organizmowi. Dotyczy to witamin A, E i D. Nadmiar witamin A i E może powodować mdłości, bóle głowy i utratę apetytu. Także nieprawdziwa jest informacja dotycząca przyjmowania witaminy D od pierwszego dnia życia malucha. Ważne jest czy mama przyjmowała tę witaminę w ostatnim trymestrze ciąży. Jeśli suplementowała witaminę D, to maluchowi wystarczy zacząć podawać ją od 3 tygodnia życia. Dodatkowego podawania witaminy D nie potrzebują także dzieci pijące mleko modyfikowane, jeśli przyjmują zalecaną ilość pokarmu. Nie muszą się również obawiać mamy wegetarianki. Oprócz witaminy D nie muszą podawać dziecku dodatkowo witamin jeśli ich dieta bogata jest w produkty takie jak: sery, mleko, jajka czy fasola.

witaminy dziecko witaminy dla niemowlaków suplementacja witamin

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 411 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach