45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Prawda o szamponach przeciwłupieżowych. Czy warto je stosować?

Prawda o szamponach przeciwłupieżowych. Czy warto je stosować?Prawda o szamponach przeciwłupieżowych. Czy warto je stosować?

Gdy na ramionach pojawia się biały „pyłek”, wielu z nas sięga po znane marki szamponów przeciw łupieżowych. Ta widoczna gołym okiem dolegliwość spędza sen z powiek wielu osób, ponieważ trudno jest pozbyć się jej raz na zawsze. Łupież pojawia się i znika, a to dlatego, że pozbywamy się przede wszystkim jego oznak, nie zaś najważniejszego: przyczyny schorzenia.

  • Jakie są przyczyny łupieżu?

  • Czy szampon przeciwłupieżowy działa?

Dotrzeć do powodów łupieżu nie jest najłatwiej. Zwykle leczenie prowadzimy na własną rękę stosując apteczne i drogeryjne specyfiki. Łupież to bardzo częsta dolegliwość, występująca u prawie połowy dorosłych osób. Do jego podstawowych objawów należą:

  • Swędzenie,
  • Łuszczenie się skóry głowy,
  • Liczne zaczerwienienia i podrażnienia.

Częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Złuszczanie może mieć różne stopnie zaawansowania, od łagodniejszego (które objawia się przede wszystkim suchością skóry), do nawracającego i rozległego. Najrzadziej pojawia się u osób w podeszłym wieku oraz u dzieci. Choć nie jest to schorzenie, które ma wpływ na nasze zdrowie i nie zagraża życiu, to stanowi bardzo kłopotliwą przypadłość. U wielu osób wywołuje brak komfortu, obniża samoocenę i wpływa negatywnie na jakość życia, powodując stres i troski.

Przyczyny łupieżu

Przypadłość może mieć swoje źródło w czynnikach wewnętrznych i zewnętrznych. Do czynników zewnętrznych zaliczamy styl życia, dietę i wpływ środowiska, a wewnętrznych wszelkie nieprawidłowości w systemie odpornościowym, hormonalnym (dlatego często cierpimy na łupież w okresie dojrzewania) i neurologicznym. Głównymi sprawcami łupieżu są drożdżaki Malassezia.

Szampon przeciwłupieżowy – który wybrać?

Badania naukowców dowodzą, że to właśnie szampony są najlepszą drogą do zwalczenia łupieżu. Na podstawie obserwacji ustalono, że wszelkie kremy, pianki i roztwory nie dadzą takich efektów, jak szampon. W składzie odpowiedniego specyfiku tego typu powinny znaleźć się głównie:

  • Siarczek selenu (Selenium Sulfide) – stosuje się go nie tylko w szamponach przeciwłupieżowych, ale również w lekach przeciwgrzybicznych. Składnik ten zwalcza infekcję drożdżakami, która jest najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu. Oprócz tego działa przeciwzłuszczająco i zmniejsza świąd skóry. Nie sięgaj po siarczek selenu w przypadku, gdy na twojej głowie pojawił się wysięk lub stan zapalny. Nie zaleca się go także kobietom w ciąży, mamom karmiącym i dzieciom poniżej 5. roku życia.
  • Pirytionian cynku – ten składnik również działa na przyczynę występowania łupieżu, a nie na same objawy, gdyż zwalcza drożdżaka wywołującego schorzenie. Po umyciu się tą substancją pozostaje ona dość długo na głowie, dzięki czemu działa długotrwale.
  • Substancje zmniejszające objawy łupieżu, a nie jego przyczynę – są to składniki, które mogą okazać się skuteczniejsze w przypadku dolegliwości, które nie są wywołane drożdżakiem, ale np. stresem i zmianami hormonalnymi. Do tego typu substancji należą: siarka, mocznik, dziegdzie, kwas salicylowy oraz ichtiol.
łupież włosy szampon przeciwłupieżowy co na łupież łuszczenie skóry głowy drożdżak włosy bez łupieżu jaki szampon na łupież przyczyny łupieżu
Komentarze
Dodano: 14 Wrzesień 2016
Autor: Sławek
Ocena:
Renata a jaka nazwa szamponu, może i ja spróbuje.
Odpowiedź
Dodano: 21 Maj 2016
Autor: renata
Ocena:
ja mam własnie szampon leczniczy z pirytionianem cynku i widzę, że łupież powoli zostaje zwalczany
Odpowiedź
Dodano: 13 Maj 2016
Autor: kinia
Ocena:
mój facet ma straszny łupież i żaden szampon mu nie pomaga, a próbował ich już wiele. wiem, bo razem mieszkamy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach