45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Praktyka czyni mistrza. Jak zadbać o paznokcie małego dziecka?

Praktyka czyni mistrza. Jak zadbać o paznokcie małego dziecka?Praktyka czyni mistrza. Jak zadbać o paznokcie małego dziecka?

Obcinanie paznokcie maluszkowi nie należy do prostych czynności. Wiercące się maleństwa bronią się przed tym zabiegiem, a niestety paznokcie rosną u nich bardzo szybko, co wymaga dość częstego skracania. Jeśli zachodzisz w głowę, jak nauczyć się robić to poprawnie i sprawnie, ten tekst jest właśnie dla ciebie!

  • Jak dbać o paznokcie niemowlaka?

  • Kiedy zacząć obcinać paznokcie noworodkowi?

Dziecko rodzi się z całkowicie wykształconymi paznokciami, dlatego im bliżej porodu, koniecznie zaopatrz się w… rękawiczki. Już od pierwszych chwil życia maluszka trzeba wiedzieć, jak sprawić, aby nie wyrządził sobie paznokciami krzywdy. Właśnie dlatego na liście rzeczy potrzebnych niemowlakowi w pierwszych dniach na świecie, powinna pojawić się para rękawiczek. Nie chodzi tu o ochronę przed niskimi temperaturami, lecz o strukturę paznokcia noworodka, która jest cienka jak pergamin, ale jednocześnie dość długa i zarazem ostra jak nóż.

Paznokcie wrogiem wiercipięty

Jak wiadomo, małe dzieci wykonują mnóstwo nieskoordynowanych ruchów. Dlatego w sklepach znajdziemy specjalne ochronki na dłonie, nazywane rękawiczkami lub „niedrapkami” ze względu na pełnioną przez nie funkcję. Machając rączkami w pobliżu twarzy, noworodek może się boleśnie podrapać, a od tego krótka droga dla bakterii do zaatakowania nierozwiniętego układu odpornościowego malucha. Pomijając kwestie estetyczne, należy pamiętać, że układ immunologiczny noworodka stale się rozwija, zadrpania sprzyjają infekcjom, dlatego w pierwszych tygodniach życia warto zaopatrzyć się w „niedrapki”. Po pewnym czasie będzie można bezpiecznie pazurki obcinać, a do tego czasu lepiej, aby wrażliwa skóra dziecka pozostała nietknięta.

Pierwsze tygodnie bez obcinania

Po narodzinach, przez kilka pierwszych tygodni nie możemy obcinać delikatnych paznokci dziecka, które są wciąż zrośnięte z opuszkami palców. Dlatego łatwo o zadraśnięcie i uszkodzenie skóry. Po tym czasie, bierzemy się za pierwsze obcinanie, które zwykle przebiega w dość nerwowej atmosferze – w końcu paznokietki są małe, ciężko w nie trafić, dziecko się wierci. Pocieszające jest to, że wraz z maluchem rosną jego paznokcie, więc im więcej czasu minie, tym będzie to łatwiejsze. Aby obcinanie szło sprawnie, musimy nabrać wprawy i wyposażyć się w odpowiednie narzędzia.

Nożyczki dla niemowlaków mają zaokrąglone końce, aby zminimalizować ryzyko skaleczenia. Najlepiej zabrać się do obcinania po kąpieli, ponieważ wtedy są miękkie, dzięki czemu idzie to sprawniej. Należy ścinać je prosto, unikając zaokrągleń, żeby paznokcie nie zaczęły wrastać w skórę.

Najkorzystniejszą porą do obcinania jest ta, gdy maluch mocno śpi, wtedy minimalizujemy stres (swój i dziecka), jednocześnie unikając wiercenia i innych trudności.  

matka i dziecko dziecko niemowlak pielęgnacja dziecka obcinanie paznokci u dziecka obcinanie paznokci dziecku paznokcie noworodka obcinanie paznokci niemowlaka paznokcie dziecka niedrapki rękawiczki dla noworodków nożyczki dla niemowlaków pielęgnacja paznokci dziecka
Komentarze
Dodano: 16 Wrzesień 2016
Autor: Iwonka
Ocena:
jestem początkującą mamą i mam problem z obcinaniem pazurków u malucha. Dzieki za rady.
Odpowiedź
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Anka
Ocena:
U nas to mąż obcina synkowi paznokcie, bo ja się zaraz stresuję i trzęsą mi się ręce.
Odpowiedź
Dodano: 20 Czerwiec 2016
Autor: Iza
Ocena:
Ja miałam straszny problem z córką, nie lubiła obcinania pazurków, nawet podczas snu jak próbowałam to od razu budziła się, z wiekiem przeszło, ale jakie ja podchody robiłam żeby jej te paznokcie obciąć.
Odpowiedź
Dodano: 12 Maj 2016
Autor: Anita
Ocena:
Bardzo cenna rada: obcinanie paznokci dzieciaczkowi na śpiocha. Zero stresu, szybka akcja!
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach