45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Pracujesz przy biurku? Uważaj, to niezdrowe!

Pracujesz przy biurku? Uważaj, to niezdrowe!Pracujesz przy biurku? Uważaj, to niezdrowe!

Wydawałoby się, że praca biurowa, przy komputerze i stosie dokumentów, jest komfortowa i bezpieczna. Nic bardziej mylnego! Osoby przebywające przez większość dnia w siedzącej pozycji i wykonujące te same, monotonne czynności, są narażone na wiele schorzeń. O wiele zdrowszą formą spędzania większości dnia jest praca w ruchu. Jakie zagrożenia niesie ze sobą siedzący tryb pracy?

  • Skąd biorą się żylaki?

  • Czy praca w biurze wpływa na wzrok?

Nie można ignorować nawet drobnych dolegliwości, które przynosi długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, gdyż każde z nich może przerodzić się w poważniejsze schorzenie. W wielu biurach czynnikami dodatkowo komplikującymi sprawę jest kiepskie oświetlenie i niewygodne krzesła, a także klimatyzacja i narażenie na promieniowanie. Wszystko to może skutkować bólem pleców, urazami i przeciążeniami, bólem nadgarstków i oczu. Głównie ze względu powszechne używanie komputerów, praca w biurze nie ma dobrego wpływu na zdrowie. Obecnie określa się ją „chorobą zawodową przyszłości”, gdyż coraz więcej osób skarży się na takie dolegliwości jak:

  • Opuchlizna łydek,
  • Bóle głowy, oczu, nosa, gardła,
  • Kiepskie samopoczucie,
  • Problemy z łokciami i nadgarstkami.

Oczywiście jednym z najczęstszych problemów jest ból pleców, najczęściej w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Przyczynia się do niego za mała ilość przerw, lub ich zaniedbywanie, ponieważ powodem bólów pleców jest przede wszystkim przebywanie w jednej pozycji. Zawsze należy pamiętać, aby od czasu do czasu się przejść i rozprostować kości. Zaniedbane bóle pleców mogą promieniować do innych części ciała, powodować mrowienie, drętwienie i zaburzenia czucia.

Praca w biurze przyczyną żylaków i chorób oczu

Mrowienie i drętwienie łydek może alarmować żylaki. Zwłaszcza, gdy pojawiają się problemy z chodzeniem, a także osłabienie nóg. Żylaki pojawiają się najczęściej na nogach i mogą powodować opuchnięcia, skurcze mięśni łydek i suchość skóry. Jest to choroba nieodwracalna, postępująca i niestety niewyglądająca zbyt estetycznie.

Praca przy komputerze jest też przyczyną chorób oczu. Dzieje się tak na skutek promieniowania komputera, a także jego niewłaściwego ustawienia, słabego oświetlenia, długiego wpatrywania się w ekran. Wówczas dochodzi do przekrwienia oczu, zaczerwienienia, pieczenia i szczypania. Mogą towarzyszyć temu poczucie senności i zmęczenia. Zaburzenia widzenia są już bardzo groźnym objawem, jednak bez względu na wszystko, należy zabezpieczyć wzrok przed działaniem promieniowania.

Jak uniknąć tych schorzeń?

Pracownicy muszą mieć zapewnione wygodne krzesła z możliwością regulacji. Najlepiej obrotowe i wyposażone w kółka z możliwością blokady. Monitor należy ustawić bokiem do źródła światła, w odległości o 40-75 cm od linii oczu. Konieczne jest także zadbanie o wprowadzanie obowiązkowych przerw, które służą wykonaniu krótkiego spaceru. Pracownikom zaleca się także zadbanie o kondycję ruchową – uprawianie ogólnousprawniających sportów, takich jak nordic walking, jazda na rowerze, basen czy gimnastyka.

żylaki opuchnięte nogi ból oczu ból pleców siedzący tryb życia

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach