45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pozycja obowiązkowa w domowej apteczce. Właściwości syropu z sosny

Pozycja obowiązkowa w domowej apteczce. Właściwości syropu z sosnyPozycja obowiązkowa w domowej apteczce. Właściwości syropu z sosny

Syrop z sosny jest naturalną substancją leczniczą, którą przyrządza się z młodych pędów tej rośliny. Stosowany jako lekarstwo już od pokoleń, stanowi doskonały sposób na dolegliwości związane z nieżytem górnych dróg oddechowych oraz przeziębieniem. Sprawdź, jak go przyrządzić, dawkować, kto nie powinien go zażywać i jakie ma właściwości.

Sosna występuje na terenie Europy Środkowej oraz Północnej, a także na Syberii. To wiecznie zielone drzewo, które ma wiele drogocennych substancji, bardzo często wykorzystywanych w medycynie naturalnej. Wykorzystuje się zarówno jej drewno, żywicę, igliwie, jak i młode pędy, z których to właśnie przyrządza się syrop. Zawarte w tej roślinie goryczki działają uspokajająco na organizm, poprawiają odporność, zaś obecna w pączkach witamina C likwiduje stres oksydacyjny, zwalczając wolne rodniki. Młode pędy sosny, z których przyrządza się syrop cechują się obecnością flawonoidów, które działają moczopędnie, przeciwzapalnie, rozkurczowo i antyoksydacyjnie.

  • Jak zrobić syrop z sosny?

  • Czy syrop z sosny jest zdrowy?

Przepis na syrop z sosny

  1. Przyrządzamy go z młodych pędów drzewa, które zbieramy w okresie kwietnia i maja. Należy ściąć tylko te ,które są jasnozielone, najlepiej z kilku drzew, aby nie zniszczyć żadnej rośliny.
  2. Pędy należy wypłukać, pokroić na małe części, ułożyć w szklanym słoiku (przynajmniej 3cm warstwy pędów).
  3. Przysypujemy całość cukrem (4 łyżki na litr), ugniatamy, następnie dokładnie zakręcamy.
  4. Słój odkładamy w nasłonecznione miejsce.
  5. Po dwunastu tygodniach syrop będzie gotowy, po tym czasie należy przelać płyn do mniejszych pojemniczków i przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Gotowe napary i syropy dostaniemy również w aptece, posiadają one właściwości wykrztuśne i napotne, stosowane przy przeziębieniach i chorobach dróg oddechowych. Olejek sosnowy działa rozrzedzająco na zalegającą wydzielinę, a stosowany zewnętrznie (jako dodatek do maści) działa rozgrzewająco i tym samym łagodząco na nerwobóle oraz problemy reumatyczne.

Domowy syrop z sosny należy stosować w następujących sytuacjach:

Syrop można przyjmować również profilaktycznie, np. jedną łyżeczkę jako dodatek do herbaty lub wody, albo bez żadnych dodatków. W trakcie choroby i innych dolegliwości dzieciom zaleca się podawanie jedną łyżeczkę trzy razy dziennie, zaś dorosłym jedną łyżeczkę od trzech do czterech razy dziennie.

kaszel grypa przeziębienie syrop z sosny sosna
Komentarze
Dodano: 09 Wrzesień 2016
Autor: Kasia
Ocena:
Mój szwagier ostatnio zrobił nie syrop z sosny a nalewkę...i gdyby nie to że dodał alkoholu to smakuje jak syrop :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach