45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj właściwości żurawiny! Działa nie tylko na pęcherz i wrzody.

Poznaj właściwości żurawiny! Działa nie tylko na pęcherz i wrzody.Poznaj właściwości żurawiny! Działa nie tylko na pęcherz i wrzody.

Żurawina jest owocem często wykorzystywanym i spożywanym w polskiej kuchni. Owoc ten należy do rodzaju borówek i zawiera w sobie wiele ważnych dla zdrowia wartości odżywczych. Żurawinę z powodzeniem wykorzystuje się w lecznictwie, gdzie spełnia wielorakie funkcje.

Wartości odżywcze żurawiny

W żurawinie znajduje się 46 kcal na 100 gram, przy tym 0,1 gram tłuszczów wielonienasyconych, 0,4 g białka oraz 12 g węglowodanów i 4 g cukru, co odpowiada za słodki smak tego owocu. Żurawina to także źródło błonnika, którego znajdziemy 4,6 g na 100 gram.

 • Co to jest żurawina?

 • Jakie właściwości ma żurawina?

Ważne mikro- i makroelementy oraz witaminy (x gram / 100 gram)

 • Magnez: 6g
 • Sód: 2 mg            
 • Potas: 85 mg                       
 • Kwas askorbinowy: 13,3 mg
 • Wapń: 8 mg
 • Żelazo: 0,2 mg
 • Witamina B6: 0,1 mg

W żurawinie znajdziemy również spore ilości witaminy C odpowiedzialnej za wspieranie odporności organizmu.

Układ moczowy i płciowy: owoc żurawiny a infekcje

Jest to świetny lek, a jednocześnie składnik profilaktyczny, przy leczeniu wszelkich infekcji dróg moczowych (często spotykanych u kobiet). Po raz pierwszy odkryto lecznicze możliwości żurawiny w 1840 roku, a współczesne badania w 100% potwierdziły dawne doniesienia. Żurawina działa bakteriobójczo oraz przeciwgrzybicznie.

Owoc żurawiny i żurawina leczy:

 • Wszelkie zakażenia i infekcje dróg moczowych
 • Zapalenie pęcherza moczowego (tzw. chorobę miesiąca miodowego)
 • Schorzenia skóry
 • Wrzody żołądka
 • Przeziębienia i anginy

Znajdujące się w żurawinie proantocyjanidyny poprawiają siłę skurczu serca oraz obniżają poziomy cukru we krwi. Odpowiadają również za ochronę wątroby. Owoc żurawiny zapobiega zawałom serca oraz udarom mózgu.

Leczenie za pomocą żurawiny

Żurawinę można zakupić w aptekach w formie tabletek, jako oddzielny lek i suplement diety. Wyciąg z owocu żurawiny zawiera się jednak w coraz większej ilości innych, dedykowanych dla różnych schorzeń, leków. Samą żurawinę można zakupić również w formie przetworzonej (dżemy, suszona żurawina) czy nieprzetworzonej (owoce) w różnego rodzaju sklepach i marketach spożywczych. Świeże owoce zawierają największe ilości wymienionych wyżej witamin oraz elementów odżywczych. Co ciekawe, można je przechowywać w lodówce (bez utraty wartości odżywczych) nawet przez ok. trzy miesiące. Suszone owoce żurawiny można przechowywać w odpowiednich warunkach nawet przez kilka lat bez utraty ich właściwości leczniczych. To czyni owoc żurawiny świetnym i długotrwałym domowym lekarstwem. Co ważne, również gotowana żurawina nadal będzie oddziaływała z bakteriami niszcząc je – wysoka temperatura nie niszczy związków bakteriobójczych zawartych w tych owocach.

żurawina owoc żurawiny właściwości żurawiny żurawina zapalenie pęcherza żurawina na infekcje owoc żurawiny w leczeniu żurawina własności
Komentarze
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Jola
Ocena:
Żurawina jest niezastapiona na pierwsze objawy infekcji dróg moczowych, zawsze mi pomaga, albo jem owoce, dodaje do koktajlu albo robię kompot.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach