45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj skuteczne sposoby na walkę z trądzikiem młodzieńczym!

Poznaj skuteczne sposoby na walkę z trądzikiem młodzieńczym!Poznaj skuteczne sposoby na walkę z trądzikiem młodzieńczym!

Twoje dziecko zmaga się z problemem trądziku? Ma nieładne wypryski i wynikające z tego stanu kompleksy? Jak możesz pomóc dziecku poradzić sobie z tym problemem, jakie środki są skuteczne, a jakich należy koniecznie unikać? Czy trądzik dotyczy każdego nastolatka i czy związany jest z rodzajem diety? Czy należy go leczyć, czy przeminie na równi z okresem dojrzewania?

  • Co to jest trądzik młodzieńczy?

  • Jak radzić sobie z trądzikiem młodzieńczym?

Trądzik młodzieńczy – dlaczego powstaje?

Trądzik młodzieńczy pojawia się przeważnie u dzieci w wieku od 12 do 18 roku życia. U jednych ma łagodny przebieg i wystarczy dokładna i sumienna pielęgnacja, u innych natomiast wymaga większej pracy i nakładów cierpliwości  i wytrwałości.  Pierwsze zmiany trądzikowe pojawiają się gdy dziecko wchodzi w okres dojrzewania. Delikatna,  gładka skóra coraz częściej i gęściej pokrywa się krostkami i wypryskami. Wszelkie te zmiany spowodowane są burzą hormonalną przechodzącą przed organizm dziecka. Hormony zwane androgenami pobudzają gruczoły łojowe do wzmożonej pracy i produkcji sebum.  Stopień nasilenia trądziku u dziecka zależy od stopnia zrogowacenia ujść gruczołów łojowych. Zatkane ujścia uniemożliwiają wydostanie się sebum na zewnątrz co doprowadza do stanu zapalnego i pojawienia się ropnych wyprysków.

Przede wszystkim nie przesuszać…

W przypadku trądziku młodzieńczego istotna jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Polecane w większości reklam środki przeciwbakteryjne zawierają alkohol i doprowadzają do nadmiernego wysuszania naskórka. Ten sposób leczenia trądziku młodzieńczego polecany przez lata doprowadzał do stanu wręcz odwrotnego. Zamiast zmniejszać trądzik, wysuszał skórę i pogarszał jej stan. W przypadku nadwrażliwej skóry trądzikowej skuteczna jest równowaga. Najlepsze są preparaty o neutralnym pH, delikatne mydła lub płyny micelarne.

Sukces tkwi w dobrze dobranym kremie.

Aby skóra trądzikowa była prawidłowo pielęgnowana wymaga odpowiedniego kremu nawilżającego. Należy sięgać po kosmetyki nie zawierające substancji  zatykających pory( komodogennych). Warto kupować kremy bogate w lanolinę, olej kokosowy, masło kakaowe. Skuteczne nawilżenie zmniejsza przetłuszczenie skóry.  Należy również chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych stosując kremy z filtrami. Nieprawdą jest bowiem to, że słońce ma pozytywne działanie na skórę trądzikową. Unikać trzeba kremów matujących,  popularnych wśród cierpiących na trądzik. Nie hamują one rozwoju trądziku a jedynie wchłanianie sebum. Skóra tylko chwilowo wygląda lepiej, natomiast problem trądziku nadal istnieje.

Zadbaj o dietę dziecka

Potrawy o wysokim indeksie glikemicznym zaostrzają trądzik. Problemem dla skóry trądzikowej  jest cukier. Im więcej dziecko je produktów o wysokim indeksie glikemicznym czyli słodyczy, białego pieczywa, słodkich owoców, tym większe będą jego problemy z cerą.

Wizyta u dermatologa – kiedy jest konieczna?

Jeśli trądzik jest uciążliwy, wyprysków jest sporo, a dziecko ma z tego powodu kompleksy warto rozpatrzyć wizytę u specjalisty. Poziom nasilenia choroby będzie warunkował rodzaj terapii. Skuteczne są leki zawierające retinol czyli witaminę A. Mogą one być stosowane zewnętrznie na skórę lub w formie tabletek. Terapia tymi środkami wymaga stosowania blokerów UV, aby nie dopuścić do przebarwień. Leczenie trwające do 20 tygodni daje oczekiwane rezultaty, ale  wymaga dyscypliny.  Nie jest również pozbawiona skutków ubocznych takich jak:

  • podrażnienia skóry,
  • przesuszenie skóry,
  • bóle głowy i mięśni,
  • zapalenie spojówek.

 

 

trądzik pryszcze trądzik młodzieńczy domowe sposoby na trądzik leczenie trądziku młodzieńczego
Komentarze
Dodano: 15 Czerwiec 2016
Autor: Szymon
Ocena:
Całkiem nieźle napisane.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach