45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj skuteczne sposoby na rozstępy na pośladkach i udach

Poznaj skuteczne sposoby na rozstępy na pośladkach i udachPoznaj skuteczne sposoby na rozstępy na pośladkach i udach

Rozstępy brzmią złowieszczo w uszach wielu kobiet - bo to kobiety najczęściej ów problem dotyka. Nieestetyczne linie, które pojawiają się na skórze przypominają wyglądem blizny, a te - jak wiadomo - bynajmniej nie dodają urody. Problem z rozstępami może pojawić się w wielu partiach ciała - najczęściej występuje na udach, pośladkach, brzuchu - czyli w miejscach szczególnie narażonych na rozciąganie skóry, która nie nadąża za produkcją kolagenu. Jak poradzić sobie z tą nieestetyczną przypadłością? Czy istnieją skuteczne sposoby niwelujące już istniejące rozstępy? Czy można zaradzić ich powstawaniu?

Od czego robią się rozstępy?

Rozstępy powstają wskutek gwałtownego rozwoju organizmu, któremu towarzyszy rozciąganie skóry. Włókna pękają, tworząc na niej poprzeczne, różowe linie, przypominające wyglądem blizny. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, są jednak wstydliwym, nieestetycznym elementem zmienionego wyglądu skóry, co skutecznie zniechęca kobiety do odkrywania tych partii ciała, na których sie pojawiły. Najtrudniejsze w walce z nimi jest ich utajone powstawanie, trudność w uchwyceniu momentu, który zwiastuje wystąpienie białych i różowych rozstępów. Jednym z niewielu symptomów oznaczających możliwe pojawienie się rozstępów jest pieczenie i swędzenie skóry w tym miejscu, co oznacza przeciążenie włókien kolagenowych. Jeśli uda się dostrzec ten moment, to na tym etapie skuteczną metodą walki z tą nieestetyczną przypadłością będą kremy na rozstępy. Tylko w tym pierwszym okresie rozwoju rozstępów są one w stanie poradzić sobie z widmem rozwijających się blizn tego rodzaju.

Skąd zatem biorą się rozstępy?

Ano właśnie stąd, że organizm nie nadąża z produkcją kolagenu. A to dzieje się wtedy, gdy podlega gwałtownym zmianom. Dlatego bardzo często z problemem rozstępów borykają się kobiety w ciąży, które w wyniku gwałtownego przytycia, zazwyczaj obserwują u siebie nieestetyczne pręgi. Występują one głównie na brzuchu, choć nie omijają także pozostałych partii ciała narażonych na tycie. Innym etapem, w którym diametralnie wzrasta ryzyko wystąpienia rozstępów, jest okres dojrzewania - organizm ulega wówczas gwałtownym przemianom. Poza tymi czynnikami, zdecydowanie podnoszącymi prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów, są także inne, nieuwarunkowane konkretnymi momentami w rozwoju organizmu kobiety. Najprościej o rozstępy w wyniku gwałtownego przybrania na wadze lub nieoczekiwanej utraty dużej ilości kilogramów. Nieobojętnie skóra może również zareagować na przyjmowanie tabletek hormonalnych, środków antykoncepcyjnych.

Jak pozbyć się rozstępów?

W walce z rozstępami wszystko zależy od stopnia zaawansowania ich występowania. Niekiedy wystarczą domowe sposoby, aby skutecznie pozbyć się rozstępów na pośladkach udach czy nogach. Przede wszystkim należy poświęcić dbałości o skórę należną uwagę i zająć się jej uelastycznieniem, nawilżeniem. Można sięgnać po kosmetyki z miąższem aloesowym, oliwę z oliwek, czy krem zawierający kolagen. Pomocne w rozjaśnianiu jasnych pręg są także maseczki witaminowe i cytrynowe, których nakładanie co najmniej dwa razy w tygodniu powinno przynieść zauważalny efekt.

Niekiedy jednak rozstępy na udach wskazują na bardzo zaawnasowane stadium rozwoju, gdzie zastosowanie podstawowych kosmetyków rekomendowanych przy tej przypadłości okaże się niewystarczające. Wówczas nie obędzie się bez profesjonalnej interwencji zewnętrznej i przeprowadzenia inwazyjnego zabiegu na skórze. Ich łagodniejsze formy to mezoterapia czy dermobrazja. Przy dużych rozstępach stosuje się zabiegi laserowe, peelingi chemiczne z użyciem kwasu glikolowego czy kwatu TCA. Taka konieczność zachodzi, gdy blizny w wyniku podstawowych działań kosmetycznych zmieniają barwę z różowej na białą lub cielistą. To jest właśnie stadium, w którym kosmetyka jest już niewystarczająca i potrzeba inwazyjnej pomocy.

rozstępy rozstępy na pośladkach rozstępy na udach

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach