Długość życia człowieka w XXI wieku wydłużyła się, a prognozy podają, że w przyszłości będzie coraz więcej stulatków niż dziś. Jest to dobra informacja, jednak kiedyś ludzie żyli krócej, jednak w lepszym stanie zdrowia. Styl życia, dieta oraz środowisko determinują jakość i długość życia, aż w 80 %. W jaki sposób wpływać na długie życie w zdrowiu bez konieczności bycia chorym i zależnym od osób trzecich?
Jakie czynniki warunkują zdrowe, długie życie?
- prawidłowa masa ciała,
- odpowiednia dieta,
- prewencja chorób układu krążenia,
- aktywność fizyczna,
- towarzystwo bliskich osób i przyjaciół,
- aktywność seksualna,
- odpowiednia higiena snu,
Co łączy ludzi długowiecznych na całym świecie?
Badania wykazały, że stulatkowie z całego świata, pomimo tego, że stosują różne diety – jedne bogatsze w węglowodany, inne w tłuszcze, jedne z przewagą warzyw, a nawet z owoców, jedne bogate w rośliny strączkowe inne mniej łączy jedna cecha – niska kaloryczność, która nie przekraczała 1800kcal na dobę oraz wysoka jakość spożywanych produktów. Mają na to wpływ ilości wytwarzanych przez przeciążony układ pokarmowy wolnych rodników. Organizm działający na mniejszej liczbie kalorii, może poświęcić energię na inne czynniki niż te związane trawieniem. Zaobserwowano również zmniejszenie ilości spożywanego mięsa, ale nie całkowitą jego eliminacja. Charakterystyczna w diecie długowiecznych była również proporcja kwasów omega 3 do omega 6, która wynosi 1:1, która poprzez współczesną dietę przeciętnego człowieka wynosi dziś 1:15.
Zasady zdrowej diety wpływającej na jakość i długość życia:
- dieta nie powinna przekraczać zapotrzebowania kalorycznego, należy wyeliminować objadanie się,
- rezygnacja z wysokoprzetworzonych produktów zawierających sztuczne dodatki,
- zmniejszenie ilości spożywania cukrów i rezygnacja ze słodyczy,
- rezygnacja z tłuszczy nasyconych, na rzecz tłuszczy z ryb, kwasów omega, tranu,
- organiczenie spożywania mięsa, nabiału, białej mąki,
- zwiększenie spożywania ryb,
- spożywanie około pół kilograma warzyw dziennie,
- unikanie kawy, alkoholu, papierosów,
- gotowanie w temperaturach nie przekraczających 100 st. C
- spożywanie owoców.
Zdrowa, zbilansowana dieta nie powinna eliminować żadnego z makroelementów jakimi są białko, tłuszcz czy węglowodany, jednak należy rezygnować z ich złych źródeł na korzyść zdrowych. Warto zrezygnować z produktów przetworzonych takich jak sery, jogurty, produkty mączne, cukier, produkty smażone. Warto również sięgać po wodę zamiast napoje kolorowe, różne rodzaje kaw, herbat czy soków.
Dążąc do długiego życia w zdrowiu warto zadbać o swoje zainteresowania, rozwój intelektualny oraz otaczać się przyjaciółmi. Badania pokazały, że osoby posiadające wyższe wykształcenie żyją dłużej. Również życie towarzyskie ma niebagatelne znaczenie - samotność uznaje się za czynnik skracający życie. Sekretem długiego życia jest połączenie kilku elementów o których w większości jesteśmy sami w stanie decydować.
Co o tym sądzisz?