45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj rośliny pylące oraz owoce uczulające w czerwcu.

Poznaj rośliny pylące oraz owoce uczulające w czerwcu.Poznaj rośliny pylące oraz owoce uczulające w czerwcu.

Dla alergików lato jest specyficznym okresem wzmożonego pylenia traw i roślin. Dlatego niezbędna jest wiedza co pyli. Poniżej przedstawimy natężenie największe pylących prosto z natury roślinek, a także owoce, które najczęściej powodują alergię pokarmowe.
Czerwiec jest wyjątkowym czasem, który rozpoczyna wakacje ale i czasem silnego startu pylenia. Należy pamiętać, że różne rośliny pylą z różnym natężeniem w różnych rejonach Polski. Jednak przedstawione przez nas poniżej mają szczytowe okresy pylenia właśnie w tym gorącym miesiącu jakim jest czerwiec.


W tym miesiącu występuje prawdziwy boom pylenia pokrzywy. Osoby uczulone na to zioło powinny omijać wilgotne partie lasu, a także zaopatrzyć się wychodząc na każdy spacer i na świeże powietrze w okulary przeciwsłoneczne, które pomagają zniwelować nieprzyjemne objawy alergii na pokrzywę.

 • Co uczula w czerwcu?

 • Co pyli w czerwcu?


Żyto pyli najbardziej od pierwszego do dziesiątego czerwca, ale także lipiec jest intensywnym czasem pobudzenia tego zboża. Dlatego alergicy na tą roślinkę wrażliwi powinni szerokim łukiem omijać pola z żytem.


Czarny bez, drzewo znane z cudownych właściwości leczących infekcje górnych dróg oddechowych ma właściwości uczulające najsilniej w pierwszych dwudziestu dniach czerwca.


Babka także najsilniej pyli w czerwcu. Chociaż rozpoczyna się jej kwitnienie już w kwietniu. Jednak właśnie czerwiec powinien być miesiącem dużej uwagi i omijania miejsc kwitnienia tego miłego, ale nie dla każdego zioła.


Szczaw czyli popularny dodatek do zupy szczawiowej także jest w największym nasileniu alergenem w tym letnim miesiącu.
Alergicy ze środkowej i zachodniej Polski najbardziej są narażeni na pylenie trawy o nazwie komosa.


Na czerwiec przypada także szczyt rozwojowy alergicznych problemów osób uczulonych na dwa rodzaje grzybów z rodziny Cladosporium oraz Alterniaria.


Nie dla wszystkich jest odpowiednie spożywanie owoców. Mogą powodować bardzo dużo alergii. Dlatego obserwujmy siebie, nasze dzieci po zjedzeniu letnich przysmaków by uniknąć nieprzyjemnych uczuleniowych dolegliwości.

 • MALINY
  substancją uczulającą w malinach są salicylany, mogą one powodować pokrzywkę, rumień, a także wymioty, przy długotrwałej alergii może dojść do niebezpiecznej w skutkach astmy oskrzelowej,
 • PORZECZKI
  także zawierają salicylany, które już w małych ilościach także jak malina powodują astmę i dużą pokrzywkę,
 • CZEREŚNIE
  może wywołać pokrzywkę, a także bardzo dużą alergię pokarmową w postaci biegunki i bardzo dużego odwodnienia,
 • AGREST
  winowajcą uczulenia również są salicylany, a także związki chemiczne stosowane do opryskiwania tych smacznych owoców,
 • TRUSKAWKI
  rumień, katar i duszność to objawy uczulenia na pyszną truskawkę, lekiem wtedy jest podanie środków przeciwhistaminowych,
 • POZIOMKI
  Niepozorna pyszna słodkość, a może wywołać biegunkę, zapalenie spojówek i problemy jelitowe; ważne by podać jak najszybciej leki obkurczające naczynia włosowate ponieważ powodują one obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
alergia nieżyt nosa alergie w czerwcu
Komentarze
Dodano: 07 Lipiec 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Mój syn miał niedawno straszną biegunkę po czereśniach, musiałam podawać mu elektrolity. Ale sądziłam, że po prostu były czymś mocno spryskane, nie pomyślałam, że to może być alergia. W tym roku jadł je po raz pierwszy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach