45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj polskie i zagraniczne badania na temat alergii pokarmowej

Poznaj polskie i zagraniczne badania na temat alergii pokarmowejPoznaj polskie i zagraniczne badania na temat alergii pokarmowej

Alergie pokarmowe wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego człowieka. Jak sama nazwa chorób tego typu wskazuje, objawy alergiczne pojawiają się po spożyciu wybranego pożywienia zawierającego alergeny. Istnieje przynajmniej kilka różnych alergii pokarmowych tzn. paręnaście produktów, które mogą spowodować wystąpienie objawów, w tym nawet wstrząsu anafilaktycznego.

  • Co to jest alergia pokarmowa?

  • Jakie są sposoby na leczenie alergii pokarmowej?

Sposoby leczenia alergii pokarmowych

Niestety, istnieje obecnie tylko jedna przebadana metoda leczenia alergii pokarmowej. To po prostu przymus wyeliminowania danego alergenu ze swojej codziennej diety. W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego i objawów poważniejszych oczywiście używa się w leczeniu leków, w tym także adrenaliny, którą podaje się choremu domięśniowo. W przypadku niemowląt należy podawać im specjalnie przygotowane preparaty mlekozastępcze, jeśli występują objawy alergii pokarmowej na białka znajdujące się w mleku naturalnym i krowim.

Metody leczenia alergii pokarmowych wciąż są badane

Jak można przeczytać w pracy polskich naukowców Mieczysławy Czerwionki-Szaflarskiej i Ewy Łoś-Rycharskiej: „Not only food allergy elimination diet could be effective but it should also contain all necessary nutrient components3, a więc nie tylko dieta eliminacyjna może być dobrym sposobem na leczenie alergii pokarmowej. Według autorek, ważne jest również to, by kontrolować spożycie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza DHA, które wpływają w sposób pozytywny na rozwój i funkcjonowanie układu immunologicznego oraz na układ nerwowy. Poza tym, przy alergii występującej u dzieci, ważne jest kontrolowanie spożywania laktozy, co może pomóc w prowadzeniu terapii i pozbyciu się klinicznych objawów nietolerancji.

Najczęstsze alergeny

  • Owoce morza
  • Owoce i warzywa, w tym rośliny strączkowe
  • Orzechy
  • Zboża
  • Mleko i jaja

Dlaczego alergia pokarmowa w ogóle powstaje?

W chwili obecnej, jak podają Krzysztof Pałgan i Zbigniew Bartuzi w swojej publikacji „Problem ten (przyp. problem alergii pokarmowych) dotyka około 5-8% dzieci i 1-5% dorosłych”. Chociaż, jak zauważają dalej autorzy „mimo licznych badań, wiele elementów dotyczących mechanizmów immunologicznych i biologicznych nieto­lerancji pokarmowych pozostaje niewyjaśnionych4.

Według najnowszych badań czynnikami wpływającymi na powstawanie alergii pokarmowych są przede wszystkim czynniki genetyczne oraz środowiskowe, w tym również zmiany epigenetyczne. Częściej również chorują na alergie dzieci urodzone przez starsze matki, w wieku powyżej 35 lat.

Bibliografia:

  1. K. Kubicka, W. Kawalec, Pediatria. Podręcznik dla studentów., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2003.
  2. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2004.
  3. M. Czerwionka-Szaflarska, E. Łoś-Rycharska, Food allergy and lactose and omega-3 fatty acids, Pediatria Polska 90/4, 2015.
  4. K. Pałgan, Z. Bartuzi, Czynniki genetyczne i środowiskowe w rozwoju alergii na pokarmy, Postepy Hig. Med. Dosw., 2012.
alergia pokarmowa polskie odkrycia alergia pokarmowa alergia pokarmowa badania przyczyny alergii pokarmowych alergia pokarmowa informacje medyczne alergie pokarmowe leczenie
Komentarze
Dodano: 05 Wrzesień 2016
Autor: Ilona
Ocena:
Zatem późne macierzyństwo jest czynnikiem sprzyjającym alergii u dzieci. Niedobrze, mam 33 lata i spodziewam się pierwszego dziecka.
Odpowiedź
Dodano: 28 Lipiec 2016
Autor: Emma
Ocena:
Szkoda, że badacze i uczeni nie są w stanie znaleźć skutecznych leków na wszelkie dolegliwości i choroby. O ile życie byłoby szczęśliwsze.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach