45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj pierwsze symptomy cukrzycy!

Poznaj pierwsze symptomy cukrzycy!Poznaj pierwsze symptomy cukrzycy!

Cukrzyca może mieć różny przebieg, u części chorych długo nie daje żadnych objawów, u innych dość wcześnie stwarza sytuacje zagrażające życiu. Zgodnie z szacunkami na każdą osobę ze zdiagnozowaną cukrzycą przypadają dwie nieświadome stanu swego zdrowia. Uważa się, że za dwie dekady zmagać się z cukrzycą będzie 300 milionów chorych.

Winne temu jest nadużywanie alkoholu i papierosów, niezdrowe odżywianie, siedzący tryb życia oraz czynniki genetyczne.

 • Jakie są objawy cukrzycy?

 • Jakie są przyczyny cukrzycy?

Początkowe objawy cukrzycy typu I

 • Spadek wagi, nawet mimo wzrostu apetytu – zaburzony metabolizm cukrów, zmusza nasz organizm do czerpania energii z tłuszczy i białka.
 • Przy okazji przesadnego metabolizmu białek wytwarza się nadmiar ciał ketonowych, których nasz organizm stara się pozbyć celem utrzymania stabilizacji metabolicznej. Konsekwencją tego jest kwaśny zapach moczu, nasuwający skojarzenia z acetonem, którym przesiąka nawet nasz oddech w miarę zaawansowania choroby.
 • Pogorszenie widzenia.
 • Częste oddawanie moczu w wyniku wzmożonego pragnienia – jeśli żadna ilość płynów nie jest w stanie zaspokoić Twojego pragnienia, a toaletę odwiedzasz dwu- lub trzykrotnie częściej, niż powinnaś, odwiedź lekarza, gdyż może to wskazywać właśnie na cukrzycę. Zwróć uwagę również na to czy uczucie suchości w ustach nie utrudnia przełknięcia kęsów jedzenia.
 • Częstoskurcz serca.
 • Cukrzyca daje o sobie znać także przez spadek sił witalnych. Choć senność i chroniczne zmęczenie są dość powszechne w wielu schorzeniach oraz w niedoborach minerałów i witamin, to przy długotrwale utrzymującym się obniżeniu samopoczucia, warto skontrolować cukier. Niezwykle często cukrzyca sprzyja występowaniu apatii, bądź depresji.
 • Skurcze mięśni.
 • Podejrzenie cukrzycy nasuwać mogą raz po raz powracające infekcje drożdżakowe, którym towarzyszy uporczywe pieczenie i świąd. Zapalenie obejmuje jamę ustną, narządy płciowe. Choroba może mieć związek z wykwitami na skórze, czyrakami oraz grzybicą paznokci.
 • Kwasica ketonowa pojawia się na początku cukrzycy u 5-10 procent chorych. Poza wzmożonym pragnieniem, bólami brzucha, wymiotami, nudnościami i odwodnieniem, występują zaburzenia świadomości i głęboki, spowolniony oddech, tzw. oddech Kussmaula.

Pierwsze symptomy cukrzycy typu II

 • Schorzenia dużych naczyń, tzw. makroangiopatia – udar mózgu, zawał, dławica piersiowa i wysiłkowy ból kończyn dolnych.
 • Schorzenia małych naczyń, tzw. mikroangiopatia – neuropatia objawiająca się zanikiem mięśni, owrzodzeniami stopy, retinopatia związana z pogorszeniem widzenia oraz nefropatia, czyli uszkodzenie nerek.
 • Symptomy osmotyczne towarzyszące cukrzycy typu I, czyli spadek sił witalnych, pogorszenie widzenia, nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu.
 • Również zakażenia grzybicze oraz bakteryjne.
cukrzyca objawy cukrzycy cukrzyca typu II cukrzyca typu I pierwsze objawy cukrzycy jak objawia się cukrzyca kwasica ketonowa co powoduje cukrzycę
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Grazynka
Ocena:
Kurcze niektóre objawy są ciężkie do zdiagnozowania, może dlatego najlepszą profulaktyką cukrzycy jest regularne badanie się?
Odpowiedź
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Darek
Ocena:
Trzeba pamiętać że objawem cukrzycy może być nie tylko chudnięcie ale i nieuzasadnione tycie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach