45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj nieznane oblicze musztardy!

Poznaj nieznane oblicze musztardy!Poznaj nieznane oblicze musztardy!

Musztarda jest nieocenioną w walce z bakteriami przyprawą, która wspomaga trawienie tłuszczów, wzmacnia funkcjonowanie mózgu i układu krążenia. Skutecznie zwalcza ból, a cechę tą zawdzięczamy obecności w niej kurkuminy wraz z gorczycą.

Spożywanie tej ostatniej zwalcza zaparcia, nieprawidłowości trawienne, a także nieżyt żołądka czy jelit i niestrawność. Wspomaga funkcjonowanie przemiany materii. Odtruwa wątrobę z leków i metali ciężkich, dzięki siarce. Już jedna łyżka gorczycy pokrywa 1/5 zapotrzebowania na selen w ciągu dnia. Nie jest ona jednak wskazana dla kobiet w ciąży, gdyż spożywanie jej według niektórych danych, wiąże się z możliwością powstania przekrwień macicy oraz poronienia. Aby jak najpełniej cieszyć się właściwościami musztardy, sięgajmy po słoiczek z nieznacznie zmielonymi ziarenkami gorczycy.

  • Jakie właściwości ma musztarda?

  • Jakie działanie ma gorczyca?

Z kolei kurkumina jest barwnikiem o działaniu antyutleniającym, co pozwala zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry, a także ograniczyć ryzyko nowotworów. Przeciwdziała rozwojowi grzybów, bakterii oraz stanu zapalnego. W 2009 roku w jednym z pism o medycynie alternatywnej ukazał się raport głoszący, iż przyprawa ta może zmniejszać symptomy zespołu jelita drażliwego i zapalenia jelit.

Natomiast ocet usprawnia trawienie tłuszczów i węglowodanów, niweluje toksyny, dostarcza kwasów organicznych i substancji odżywczych.

Zdrowotna kąpiel

Chcąc złagodzić zakażenia grzybicze oraz wspomóc odporność lub krążenie krwi, powinniśmy wymoczyć nogi w misce gorącej wody z łyżką soli i musztardy. Po zabiegu koniecznie przywdziejmy na stopy ciepłe skarpety.

Bóle mięśni i stawów już nie są straszne

Każdy z nas narażony jest na bóle mięśniowo-stawowe, szczególnie te wynikające z nadwyrężeń, stanów zapalnych, urazów czy chorób reumatycznych. Odczuwany w ich wyniku dyskomfort w mgnieniu oka złagodzi masa, do której sporządzenia stosuje się po łyżce miodu i musztardy oraz pół łyżeczki soli o drobnych ziarenkach. O ile pasta wyjdzie zbyt gęsta, należy rozrzedzić ją odrobiną wody, którą przestudziliśmy po zagotowaniu. Przed położeniem się spać, dotknięte bólem miejsce smarujemy tak przygotowaną masą, a następnie otulamy folią i wełnianym szalem, dzięki czemu nie straci ona nic ze swojej temperatury.

Musztarda dobra na oparzenia

Poparzone miejsce schłodźmy pod strumieniem wody, po czym pokryjmy grubą warstwą musztardy. Ważne jest by była ona świeżo wyjęta z lodówki, a nie stała przedtem w temperaturze pokojowej. W ten sposób złagodzimy odczucie pieczenia i dolegliwości bólowe.

reumatyzm grzybica przewód pokarmowy nowotwory jelita
Komentarze
Dodano: 20 Maj 2016
Autor: Kaśka
Ocena:
No proszę, nie spodziewałabym się takich zastosowań, i że zwykła musztarda daje tyle dobrego.
Odpowiedź
Dodano: 06 Maj 2016
Autor: kinia
Ocena:
ale że musztarda pomaga w poparzeniach to się nie spodziewałam, niewiarygodne
Odpowiedź
Dodano: 19 Kwiecień 2016
Autor: Sara
Ocena:
Uwielbiam musztardę nie do końca zmieloną i zauwazyłam że dobrze działa na przewód pokarmowy
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach