45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj naturalny lek na cukrzycę i nadciśnienie.

Poznaj naturalny lek na cukrzycę i nadciśnienie.Poznaj naturalny lek na cukrzycę i nadciśnienie.

Jest rośliną, która wciąż poddawana jest badaniom ze względu na swoje ciekawe właściwości. Wyróżniamy nawet 150 odmian tej rośliny, jednak najpowszechniej znane są morwa biała i czarna. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji, głównie z północy Chin. Od wieków stosowana w chińskiej medycynie, głównie w postaci ekstraktu pozyskiwanego z liści. Podpowiadamy, dlaczego warto sięgnąć po morwę białą i przy jakich dolegliwościach może pomóc!

Najdokładniej zbadana odmiana to właśnie morwa biała, dlatego warto skupić się właśnie na niej. Już w medycynie chińskiej doceniano jej właściwości obniżające poziom cukru we krwi i zmniejszające ryzyko powstawania miażdżycy. Liście morwy białej mogą być więc wykorzystywane jako sposób na obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia krwi oraz wysokiego cholesterolu.

  • Jakie właściwości ma morwa biała?

  • Na co morwa biała?

Co więcej, również korzeń morwy wykazuje podobne właściwości – pozyskiwany z niego ekstrakt można stosować jako środek przeciwbólowy, przeciwzapalny, ochraniający nerki i wątrobę.

Morwa biała dobra dla cukrzyków

Dzięki składnikom pomagającym utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, morwa biała powinna stać się „pozycją obowiązkową” każdego cukrzyka. Wszystko to dzięki zawartemu w niej związkowi DNJ i jego pochodnym – rozpuszcza się w wodzie i występuje tylko w liściach morwy. Obniża hiperglikemię pojawiającą się po posiłku, ponieważ spowalnia rozkład zwartej w jedzeniu skrobi na cukry proste.

Jednak DNJ nie jest jedynym składnikiem oddziałującym korzystnie na utrzymanie prawidłowej gospodarki węglowodanowej i metabolizm węglowodanów. Kolejny taki składnik to kwercetyna, która jest flawonoidem obniżającym poziom sorbitolu. Jego podwyższony poziom może doprowadzić do problemów w funkcjonowaniu oczu, nerek i układu nerwowego.

Przeciw miażdżycy i nowotworom

Ekstrakt metanolowy z morwy białej hamuje produkcję tlenku azotu, który może przyczynić się do powstawania nowotworów. Jest więc sposobem na zapobieganie rozwojowi raka.

Morwa biała jest doskonałym antyoksydantem, dlatego hamuje wzrost „złego” cholesterolu LDL we krwi, a jednocześnie redukuje uszkodzenia miażdżycowe.

Warto wiedzieć: przeciwwskazaniami do spożycia morwy są ciąża i laktacja.

Na odchudzanie i bakterie

Zawarte w liściach morwy związki z grupy flawonoidów świetnie radzą sobie z bakteriami: salmonellą, gronkowcem złocistym, shigellą (odpowiedzialną za biegunkę i bóle brzucha). Co więcej, alklaloidy znajdujące się w korze i liściach morwy mogą wykazywać działanie przeciwwirusowe. Ich pochodne mogą hamować nawet rozwój wirusa HIV.

Morwa jest także dobrym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Udowadniają to wyniki badań: ekstrakt z morwy podawany przez 32 dni myszom z otyłością, doprowadził do obniżenia ich masy ciała. Morwa jest więc skutecznym wspomagaczem odchudzania.

nadciśnienie cukrzyca nadwaga morwa biała
Komentarze
Dodano: 26 Luty 2017
Autor: Kazik
Ocena:
Może pomóc ekstrat z liści a nie owoców
Odpowiedź
Dodano: 24 Sierpień 2016
Autor: AA
Ocena:
"biorę morwę białą od kilku lat i...... ani cukier ani waga niestety nie odczuły zbawiennych skutków jej działania . " powtarzanie tych samych czynności w nadziei osiągnięcia innych rezultatów to klasyczna definicja głupoty
Odpowiedź
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: Krystyna
Ocena:
Pijama morwe od paru lat mam cukrzycę i z ciśnienie pomogła mi bardzo. Jest jeszcze herbata z cynamonem i mowa białą naciśnięcie Polecam
Odpowiedź
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: Paulina
Ocena:
Ja jakoś nie byłam przekonana, ale dałam się namówić, bo u teściowej rośnie morwa i nawet smaczna jest.
Odpowiedź
Dodano: 04 Lipiec 2016
Autor: Ada
Ocena:
biorę morwę białą od kilku lat i...... ani cukier ani waga niestety nie odczuły zbawiennych skutków jej działania .
Odpowiedź
Dodano: 01 Lipiec 2016
Autor: Kamil
Ocena:
Sam ekstrakt tylko podawany był? Od kiedy jedno badano na myszkach udowadnia super efekty działania na ludziach... Póki inne być napisane "morwa biała jest więc skutecznym wspomaganiem odchudzania u myszek, i być może ludzi"... Jeszcze kilka kiepsko brzmiących zwrotów i zdań... Ale być może to tylko moje czepiacie się... Zbyt stanowczo i jednoznacznie brzmiące zdania.
Odpowiedź
Dodano: 30 Czerwiec 2016
Autor: mariusz
Ocena:
Morwa biała plus odpowiednia dieta! Bo sama morwa moze nie dac rady...
Odpowiedź
Dodano: 28 Czerwiec 2016
Autor: Kamila
Ocena:
Słyszałam, że morma biała może zdziałać wiele dobrego, potrzebuję pomocy przy ustabilizowaniu cukru we krwi, a nie chce dorobić się cukrzycy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach