45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Poznaj najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet!

Poznaj najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet!Poznaj najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet!

Trudności z zajściem w ciążę aż w 1/3 przypadków są wynikiem zaburzeń jajeczkowania i zaburzeń hormonalnych. Do przyczyn należą głównie: wzrastanie pustego pęcherzyka, brak owulacji (np. po menopauzie), niezdolność jajeczka do pęknięcia, a także nieprawidłowe uwalnianie komórki jajowej w czasie owulacji. Naukowcy uważają, że przyczyna niepłodności tkwi w 40% po stronie kobiety, 40% po stronie mężczyzny, zaś pozostałe 20% to przypadki, w których przyczyny nie da się określić, lub w których problem występuje w przypadku obojga partnerów. Sprawdź, jakie są główne przyczyny bezpłodności u kobiet!

 • Co jest przyczyną niepłodności?

 • Jakie choroby powodują niepłodność?

Problem z zajściem w ciążę mogą mieć osoby z nadwagą lub niedowagą – głównie w sytuacji, gdy cierpią na brak miesiączki. Zwykle jednak, gdy ciężar ciała wraca do normy, cykl miesiączkowy również ulega stabilizacji i wzrastają możliwości zapłodnienia. Innymi przyczynami kobiecej bezpłodności są:

 • Alkoholizm,
 • Zaburzenia układu immunologicznego,
 • Choroby przysadki,
 • Choroby nadnerczy,
 • Choroby tarczycy,
 • Endometrioza,
 • Stan zapalny w miednicy mniejszej i zmiany bliznowate w jajowodach,
 • Wrogość śluzu szyjki macicy, który niszczy spermę,
 • Mięśniaki macicy,
 • Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka lub chlamydioza
 • Choroby dziedziczne,
 • Wady macicy,
 • Zespół Turnera (czyli brak jednego z dwóch chromosomów X).

Wyróżnia się choroby, które są bardzo częstymi powodami bezpłodności:

 1. Hiperprolaktynemia – czyli zbyt wysokie stężenie prolaktyny w organizmie, które może stać się przyczyną braku miesiączki i zaburzeń jajeczkowania. Powoduje też zmniejszenie wydzielania progesteronu niezbędnego w czasie ciąży.
 2. Endometrioza – powoduje migrację endometrium poza jamę macicy, którego komórki złuszczają się i powodują krwawienie. W wyniku tego mogą pojawiać się zrosty, torbiele, a także zlepianie się wszystkich elementów układu rodnego. Powoduje to nie tylko mniejszą płodność, ale także inne schorzenia.
 3. Zespół policystycznych jajników – jedno z najczęstszych zaburzeń w okresie rozrodczym. Charakteryzuje się zbyt dużą ilością męskich hormonów płciowych we krwi, co staje się przyczyną braku krwawienia miesięcznego, a co za tym idzie – bezpłodności. Nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów powoduje powstawanie torbieli i utrudnia zajście w ciążę.
 4. Polipy – występują w szyjce macicy lub jej trzonie, choć mogą pojawić się w każdej części ciała. Mogą powodować obfite krwawienia.
 5. Mięśniaki macicy – również bardzo częsta przyczyna problemu z zajściem w ciążę. Powodują poronienia, długotrwałe miesiączki. Przyczyną ich powstawania są skłonności genetyczne i zaburzenia hormonalne.
 6. Niewydolność jajników – czyli przedwczesne wyczerpanie pierwotnych pęcherzyków w jajnikach, np. w wyniku terapii przeciwnowotworowej.
 7. Choroby zapalne miednicy mniejszej – 20% kobiet cierpiących na te schorzenia ma problem z zajściem w ciążę. Ostre i przewlekłe zapalenia powodują niszczenie jajowodów, bliznowacenie, powstawanie ropni.
płodność niepłodność bezpłodność planowanie ciąży płodność u kobiet przyczyny bezpłodności
Komentarze
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Majka
Ocena:
Co za bulwersujący wpis. Osoby takie jak, nazywający tak siebie "Chrześcijanin" mają zamknięty umysł i żyją w średniowieczu mentalnie. Tyle ludzi zyskało potomstwo dzięki in vitro, a oni i tak będą twierdzić, że Bozia tak nie chce i to jest be.
Odpowiedź
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Chrześcijanin
Ocena:
Do Tamary: in vitro jest wbrew naturze, dlatego go nie popieram. To nieetyczne, żeby postępować w taki sposób z ludzkimi zarodkami i je zamrażać.
Odpowiedź
Dodano: 23 Czerwiec 2016
Autor: Brygida
Ocena:
Kto kiedys słyszał że niepłodność może powodować tylko dziwnych chorób, zabija nas cywilizacja i jej skutki.
Odpowiedź
Dodano: 06 Maj 2016
Autor: Tamara
Ocena:
Przyczyn niepłodności są tysiące, ale była alternatywa, aby z nią walczyć poprzez in vitro, teraz "dobra zmiana" powoduje, że metoda będzie dla większości par praktycznie nieosiągalna.
Odpowiedź
Dodano: 18 Kwiecień 2016
Autor: Magda
Ocena:
U mnie lekarze stwierdzili niepłodność, gdy miałam juz jedną córkę i to w dodatku nieplanowaną. Czasem nie warto ich słuchać tylko do dzieła!
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach