Samo serce i układ krążenia to bardzo istotne części naszego organizmu. Choroby serca są jednymi z najpoważniejszych i tych, które najczęściej doprowadzają do śmierci organizmu. Czasami dobra i trafna diagnoza choroby serca jest trudna nawet dla samego lekarza. Niemniej wymienić można przynajmniej kilkanaście najbardziej „popularnych”, czyli najczęściej wymienianych, objawów chorób związanych z sercem i układem krążenia. W ten sposób łatwiej samemu postawić pierwszą diagnozę i jak najszybciej wybrać się do odpowiedniego specjalisty.
Jakie są choroby serca?
Co powoduje choroby serca?
Najpopularniejsze choroby serca
- Choroba wieńcowa
- Zawał serca
- Zapalenie serca
- Wrodzone wady
- Dusznica bolesna nazywana również dławicą piersiową
- Niewydolność serca
- Zaburzenia rytmu serca
- Nadciśnienie
- I wiele, wiele innych
Co powinno zwrócić naszą uwagę?
Najczęstszym objawem chorób serca jest ból w klatce piersiowej. W przypadku zawału serca ból jest niezwykle silny, promieniujący w różnych kierunkach, mocno odczuwalny przy samym sercu, czasami określany, jako ból „za mostkiem”. Ból występuje również w innych chorobach serca np. przy dusznicy bolesnej. Wtedy też ból ten nazywamy „wieńcowym”. Związany on jest z niedostatecznym zaopatrzeniem serca w tlen. Ból serca może promieniować w stronę żuchwy, szyi oraz ramion i łopatek. Kiedy trwa dłużej niż kilka minut można podejrzewać zawał mięśnia sercowego. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.
Inne typowe objawy chorób serca:
- Duszność odczuwana czasami po najmniejszym wysiłku fizycznym
- Omdlenia i częste zmęczenie, szczególnie przewlekłe
- Kołatanie serca, przyspieszone bicie serca. Oznacza nieprawidłowości w rytmie serca. Szczególnie niebezpieczne jest wtedy, gdy trwa powyżej paru minut lub występuje bez wyraźnego powodu (np. podczas odpoczynku)
- Zasinienie skóry i obrzęki powstające na całym ciele mogą świadczyć o słabszej pracy serca i różnych zaburzeniach
Co powoduje objawy chorób serca?
Do powstawania chorób serca dających najbardziej rozpoznawalne objawy przyczyniają się:
- Palenie papierosów, również bierne
- Nadużywanie alkoholu
- Otyłość i znaczna nadwaga
- Długotrwały i nieprzemijający stres
- Zła dieta i wysoki poziom cukru, również związany z cukrzycą (w niektórych przypadkach)
Kiedy zwrócić się do lekarza?
Objawy chorób serca zazwyczaj pojawiają się systematycznie przez lata. Z reguły, niesłusznie, nie przykładamy do niektórych z nich wielkiej uwagi. Jest to postępowanie błędne. Warto zgłosić się do lekarza odczuwając jakiekolwiek pierwsze objawy i dolegliwości ze strony serca – najważniejszego narządu w naszym ciele.
Co o tym sądzisz?