45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj listę rzeczy z których lepiej zrezygnować w czasie upału

Poznaj listę rzeczy z których lepiej zrezygnować w czasie upałuPoznaj listę rzeczy z których lepiej zrezygnować w czasie upału

W gorące dni łatwo o przemęczenie organizmu. Chociaż lato jest czasem wypoczynku, to często potrafimy bezmyślnie doprowadzić się do bardzo złego samopoczucia, np. w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego, całodziennego leżenia na plaży itd. Oto lista rzeczy, które powinieneś wykluczyć w okresie wysokich temperatur, aby nie zaszkodzić swojemu organizmowi.

  1. Poranna i popołudniowa kawka – picie kawy w upał to kiepski pomysł, co z pewnością nie spodoba się fanom tego ciemnego trunku. Wszystko, co zawiera kofeinę, czyli cola, napoje energetyczne i kawa, ma właściwości podnoszące ciśnienie, moczopędne i jednocześnie wypłukujące z organizmu mikroelementy odpowiedzialne za równowagę wodno-elektrolitową. Chodzi głównie o magnez, potas i wapń. Picie kawy w gorące dni jest więc ryzykowne, bo zwiększa możliwość udaru cieplnego i odwodnienia. Jeżeli jednak nie możesz normalnie funkcjonować bez małej czarnej, popijaj ją dwiema szklankami wody o temperaturze pokojowej.
  2. Ćwiczenia fizyczne – głównie w południe, przy pełnym słońcu i temperaturze w okolicach 30 stopni. Forsowny wysiłek fizyczny powoduje, że organizm wytwarza większe ilości ciepła. Naturalne chłodzenie organizmu, czyli pocenie się, przestaje mu wystarczać. W związku z tym, ciało gotuje się od środka, co skutkuje udarem cieplnym lub słonecznym. Ćwiczenia na świeżym powietrzu zostaw więc sobie na wczesne poranki albo późne popołudnie, gdy słońce nie jest już tak intensywne.
  3. Alkohol – wydawałoby się, że piwko z lodówki doskonale ugasi pragnienie w upalny dzień. Owszem, ale tylko na moment. Na dłuższą metę, działanie alkoholu opiera się na odwadnianiu organizmu, a także rozszerzaniu naczyń krwionośnych (podobnie działa słońce). Takie połączenie może poskutkować zaburzeniami rytmu serca. Picie alkoholu latem jest zakazane przede wszystkim cukrzykom, osobom chorującym na serce oraz mającym problemy z tarczycą. Gdy jesteś na imprezie, wypijaj szklankę wody przed każdym drinkiem, najlepiej wieczorem, gdy temperatura jest niższa.
  4. Ciężkie posiłki – lato to okazja to grillowania, zjadania słodkich, lodowych deserów, kremowych ciast i tortów… do przetrawienia takich ciężkostrawnych smakołyków organizm potrzebuje dużych zasobów energii, których podczas upału mu brakuje. Co więcej, kremowe ciasta i mięso szybko stają się wylęgarnią bakterii w gorące dni, lepiej też unikać jedzenia nabiału, zwłaszcza serów pleśniowych. Dobrze jest odstawić również słone przekąski, które mają mnóstwo soli, działającej na organizm odwadniająco.
ciśnienie odwodnienie upał na odwodnienie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach