45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Poznaj fakty i mity na temat depresji

Poznaj fakty i mity na temat depresjiPoznaj fakty i mity na temat depresji

Na temat depresji krąży wiele błędnych opinii i założeń. Często bezmyślnie je powtarzamy, dajemy nieodpowiednie rady znajomym borykającym się z tym problemem, albo stwierdzamy, że na depresję cierpimy, gdy wcale tak nie jest. Gorzej jednak, gdy jesteśmy nieświadomymi ofiarami tego schorzenia. Właśnie dlatego warto poznać fakty i mity na temat depresji – znając je, pomożesz komuś ze swojego otoczenia, lub łatwiej będzie ci rozwiązać swoje własne problemy i wątpliwości.

  • Kto może zachorować na depresję?

  • Jak radzić sobie z depresją?

Najczęściej występującymi objawami depresji są:

  • Problemy z koncentracją,
  • Trudności w podejmowaniu decyzji,
  • Poczucie przemęczenia, smutku lub winy,
  • Problem z zasypianiem ALBO nadmiar snu,
  • Brak apetytu,
  • Niemożność czerpania satysfakcji z rzeczy, które do tej pory sprawiały radość.

Depresja to nie tylko smutne myśli

Wiele osób myli tą chorobę z poczuciem smutku po utracie bliskiej osoby lub tym, gdy np. jesteśmy czymś zawiedzeni. Wiadomo, że w życiu każdego z nas są chwile, gdy przez krótszy lub dłuższy czas jest nam po prostu smutno. Wówczas nie mamy do czynienia z depresją. Zwykle nie pojawia się ona nagle, odpiero gdy wydarzy się coś złego – zazwyczaj jest sumą wielu odrębnych czynników, które napiętrzając się powodują, że stopniowo zapadamy się w ten negatywny stan, często nawet zupełnie nieświadomie.

Każdy może zachorować – bez względu na wiek i płeć

Prawdą jest, że dotyczy ona każdego, jednak nie wolno traktować jej jako naturalnego elementu życia. Zawsze należy postrzegać depresję jako chorobę, mimo że mogą jej sprzyjać różne naturalne czynniki, jak np. okres menopauzy u kobiet (gdy zachodzą hormonalne zmiany w ich ciałach) albo utrata bliskich osób, gdy jesteśmy już w podeszłym wieku. Na depresję może cierpieć każdy w każdym wieku, a jej przyczyną są bardzo zróżnicowane czynniki.

Jak wyjść z depresji – prawda i fałsz

Najbardziej krzywdzącym sposobem myślenia jest traktowanie depresji jako czegoś, z czego można wyjść dzięki pozytywnemu myśleniu. Niektórzy nie traktują jej w kategoriach choroby, a jest ona tak samo poważna jak schorzenia serca czy cukrzyca. Optymistyczne myślenie nie wyleczy z depresji, konieczna jest terapia i najczęściej odpowiednie leki. Konieczne są wizyty u psychoterapeuty, czego nie jest w stanie zastąpić rozmowa z przyjacielem czy inną bliską osobą. Psychoterapeuci są specjalnie przeszkoloni do pomagania osobom z problemami natury psychicznej, a psychoterapia to niezwyczajna rozmowa – skutecznie pozwala dojść do sedna schorzenia, rozpracować je, nauczyć się z nimi radzić. Nie zawsze udaje się to za pierwszym razem, jednak zdecydowanie warto próbować.

Symptomy mogą się od siebie różnić

Różni ludzie mogą mieć różne objawy tej samej choroby. U każdego depresja może objawiać się inaczej – jedni stracą apetyt, drudzy będą przesadnie się objadać, niektóre osoby będą cierpieć na bezsenność, a inne prześpią cały dzień i wciąż będzie im mało. Faktem jest, że mężczyźni mają zwykle inne symptomy od kobiet – częściej się złoszczą, stają się agresywni i obelżywi, podczas gdy kobiety odczuwają zwykle smutek, brak wiary w siebie lub poczucie winy. Mężczyźni częściej sięgają także po używki takie jak alkohol i narkotyki, gdy walczą z tym problemem. Oczywiście nie jest to regułą, ale statystyki wskazują, że depresja u kobiet ma w większości przypadków inny przebieg niż u mężczyzn.

menopauza depresja bezsenność koncentracja leczenie depresji jak leczyć depresję objawy depresji fakty i mity na temat depresji
Komentarze
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Patrycja
Ocena:
Bardzo ważna rzecz: depresja to poważna choroba, a nie spadek nastroju. Wiem, co piszę, bo sama się z nią kilka lat temu zmagałam.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach