45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj fakty i mity na temat cholesterolu! Uniknij chorób serca

Poznaj fakty i mity na temat cholesterolu! Uniknij chorób sercaPoznaj fakty i mity na temat cholesterolu! Uniknij chorób serca

Poziom cholesterolu zależy od wielu czynników: stanu zdrowia, diety, aktywności fizycznej. Normy różnią się nawet w zależności od kraju, w jakim ktoś mieszka. W Polsce prawidłowe stężenie cholesterolu całkowitego we krwi to 200mg/dl, choć najbezpieczniejsze dla zdrowia jest utrzymujące się na poziomie 190mg/dl. Zwłaszcza wśród osób zagrożonych chorobami serca jest to bardzo istotne – zbyt wysoki cholesterol ma niszczycielski wpływ na układ krążenia!

  • Od czego zależy poziom cholesterolu?

  • Co obniża cholesterol?

Podwyższony cholesterol prowadzi do miażdżycy, która jest przyczyną zawału serca i udaru mózgu. Poniżej kilka faktów na temat cholesterolu, które warto znać:

  • Organizm sam go wytwarza. Produkuje ok. 2 gramy na dzień. Odbywa się to w wątrobie, skąd przenosi się wraz z krwią do wszystkich komórek organizmu.
  • Prawdą jest, że niektóre produkty mogą obniżyć jego poziom. Aby tak się stało, wybieraj pożywienie z dużą zawartością błonnika, czyli płatki owsiane, owoce, warzywa, ciemny ryż i pełnoziarniste pieczywo. W sklepach często dostępne są również margaryny z zawartością stanoli, które pochodzą z roślin i zapobiegają wchłanianiu części cholesterolu z pokarmu.
  • Nieprawdą jest za to, że cholesterol jest czymś całkowicie zbędnym. Jakiś czas temu odkryto, że dzieli się na dobry i zły. Jego funkcje to m.in. wytwarzanie i przyswajanie witaminy D, wspomaganie procesów trawiennych oraz produkcja hormonów antystresowych i płciowych.
  • Wiele osób myśli, że źródłem cholesterolu jest przede wszystkim to, co tłuste, czyli np. smalec i mięso. Jednak to fałszywe przekonanie – jego bogatym źródłem są również podroby, żółtka jaj, tłuste mleko i jego przetwory. Np. drób będzie miał mało cholesterolu tylko, jeśli zjemy go bez skórki. Także wśród ryb są te z wysoką jego zwartością (śledź, tuńczyk, węgorz, sieja) a także z niską (łosoś, sandacz, dorsz).
  • Higieniczny tryb życia również wpływa na spadek cholesterolu. Chodzi tutaj o zdrowy styl życia, czyli prawidłową dietę obfitującą w warzywa, owoce, z małą zawartością tłuszczu, a także ćwiczenia minimum 3 razy w tygodniu, unikanie alkoholu, kofeiny, palenia i stresu.
  • Prawdą jest, że cholesterol najbardziej szkodzi tętnicom wieńcowym. To tam odkłada się najwięcej złogów, co powoduje, że tętnice stają się sztywne i zwężone. Zdrowe wyglądają inaczej: są gładkie i elastyczne. Ten proces zmian nazywamy właśnie miażdżycą.
  • Fałszem jest jednak, że poziom całkowitego cholesterolu wynoszący mniej niż 200 mg/dl oznacza, że nie musimy obawiać się miażdżycy. Ważniejszy jest za to stosunek złego cholesterolu do dobrego – poziom tego drugiego musi być równy lub wyższy niż 35 mg/dl, zaś złego niższy niż 130 mg/dl. Często jest to dziedziczne, więc jeśli w twojej rodzinie występują choroby układu krążenia, powinieneś na bieżąco kontrolować poziom cholesterolu.
  • Istnieją leki na obniżenie cholesterolu, nawet dostępne bez recepty. Ich skuteczność odnotowuje się wyłącznie przy niespecjalnie wysokich wynikach. Wybieraj te, które zawierają fitoestrogeny sojowe, fitosterole z dyni, wyciąg z karczochów.
serce cholesterol miażdżyca choroby serca
Komentarze
Dodano: 14 Lipiec 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Leczenie podwyższonego cholesterolu na własną rękę to zły pomysł. Nie warto ryzykować. Staram się to przetłumaczyć mamie.
Odpowiedź
Dodano: 22 Maj 2016
Autor: emila
Ocena:
nie wiedziałam, że ważne są proporcje między dobrym a złym cholesterolem, teraz już wiem, o co w tym chodzi, ciekawy artykuł
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach