45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj domowe sposoby na zatkany nos!

Poznaj domowe sposoby na zatkany nos!Poznaj domowe sposoby na zatkany nos!

Jednym z najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia jest zatkany nos. Często utrudnia nawet oddychanie i sen, więc może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Innym razem po prostu chcemy pozbyć się uporczywego kataru. Jak się do tego zabrać?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zatkane drogi oddechowe są inhalacje parowe. Jak to się robi? Wystarczy zaparzyć w dużej misce pełnej wrzątku herbatę miętową, szałwiową lub specjalną mieszankę do inhalacji, którą można kupić w aptece. Następnie umieszczamy głowę nad miską, przykrywamy ręcznikiem i staramy się oddychać głęboko. Warto mieć przy tym pod ręką dużo chusteczek, bo nos może odetkać się już po kilku minutach.

  • Jak radzić sobie z zatkanym nosem?

  • Czy mięsta pomaga na zatkany nos?

Jedz przyprawy

Inna metoda to sięganie po produkty znane z przeczyszczania dróg oddechowych. Należą do nich ostre w smaku przyprawy, takie jak imbir, chrzan, czosnek czy cebula. W czasie choroby warto jeść je na surowo, bo tylko wtedy zachowują swoje odtykające właściwości. Niektórzy posuwają się nawet do wkładania ząbka czosnku do nosa ale nie polecamy tej metody. Ząbek może utknąć w nosie a znacznie lepszy efekt uzyskamy, ścierając ząbek na tarce i dodając do sosu czy posypując nim kanapkę.

Płucz nos

Coraz popularniejszym sposobem są też płukanki z soli fizjologicznej, wody morskiej lub specjalnych jej roztworów dostępnych w aptekach. Każdy, kto nurkował kiedyś do morza z odetkanym nosem wie, jak doskonale przetyka to nos. Na tej samej zasadzie działa zakraplanie do nosa soli fizjologicznej czy wdychanie roztworu ze spray'a z wodą morską.

Moc mięty

Sposobem, który pomoże odetkać nos będą też sztyfty do nosa nasączone eukaliptusem czy miętą. Dzięki nim już po chwili oddycha nam się łatwiej a nos przetyka się szybciej, niż bez takiej kuracji. Jeśli nie mamy pod ręką sztyftu lub nie chcemy zajmować się jego trzymaniem w nosie, możemy sięgnąć po alternatywę. Wystarczy posmarować przestrzeń pod nosem maścią eukaliptusowo – miętową. Dzięki temu z biegiem dnia będziemy wdychać oczyszczający drogi oddechowe zapach mięty, co pomoże udrożnić drogi oddechowe.

Można też wypróbować masaże i okłady nasady nosa. Wystarczy przyłożyć do niej watę nasączoną ciepłą wodą lub herbatą miętową i delikatnie uciskać to miejsce. Dzięki temu powinno udać się rozrzedzić zalegającą w nosie maź i po krótkiej chwili pozbyć jej całkowicie.

katar przeziębienie zatkany nos jak pozbyć się kataru domowe sposoby na katar sposoby na katar
Komentarze
Dodano: 20 Kwiecień 2016
Autor: Kasia
Ocena:
Na zatkany nos stosuję inhalację z eukaliptusem, albo dobre kropelki.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach