45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 9 sposobów na małego niejadka!

Poznaj 9 sposobów na małego niejadka!Poznaj 9 sposobów na małego niejadka!

Niejadek to problem wielu mam. Często brakuje już pomysłów na wymyślanie nowych potraw, tak by zachęcić dziecko do jedzenia. Niektóre dzieci nie lubią jeść z natury, niektórym znudziło się dotychczasowe jedzenie i potrzebują urozmaicenia. U niektórych – brak apetytu jest wynikiem pasożyta. Jak sprawdzić, dlaczego nasze dziecko nie chce jeść?
Zanim udamy się z nim na badania, najprościej sięgnąć po kilka prostych sposobów, które pomogą nam wpłynąć na apetyt dziecka.

 • Jak radzić sobie z niejadkiem?

 • Jak przekonać dziecko do jedzenia?

 1. Jedzenie ładnie podane
  Wszyscy znają powiedzenie, że jemy oczami. U dziecka nie jest inaczej. Ładnie, estetycznie podane danie to połowa sukcesu. Warto zacząć od samego talerza. Dla niejadków wskazane są te w kolorze pomarańczowym. Według badań, wzmaga on apetyt. Kolejnym krokiem jest odpowiednie podanie. Dla dziecka atrakcyjne będą kanapki ze zwierzętami z wędliny, warzywami, serkiem lub twarożkiem.
 2. Zrobione własnoręcznie smakuje lepiej
  Pomoc dziecka w przygotowywaniu posiłku, który ma zjeść może być dla niego dobrą zabawą. Ponadto, chętniej zje to, co samo przygotowało. Na początek można zacząć od kanapek i stopniowo rozszerzać listę potraw, w których poprosimy dziecko o pomoc.
 3. Cierpliwość
  Niejadek nie zacznie od razu jeść pełnych porcji. Postępy będą realizowane małymi kroczkami, dlatego bardzo pomocna będzie cierpliwość.
 4. Wspólne posiłki
  Dziecko uczy się od rodziców wzorców zachowań, dlatego należy zacząć jak najwcześniej. Ważne dla dziecka jest wspólne jedzenie posiłków przy stole. Należy zadbać o zdrowe posiłki podane estetycznie. Dzięki temu dziecko uczy się prawidłowych nawyków i jednocześnie wzmacnia się więź między dzieckiem a rodzicami.
 5. Mniejsze porcje
  Problemy z jedzeniem u dziecka mogą wynikać z braku chęci jedzenia dużych porcji. Trzeba zacząć podawać mniejsze, tak by zachęcić dziecko do jedzenia. Gdy zje całą porcję, można wówczas zaproponować dokładkę. Nadmierne zmuszanie do jedzenia może prowadzić w przyszłości do problemów z nadwagą oraz otyłością.
 6. Regularne posiłki
  Posiłki powinny być podawane mniej więcej w zbliżonych godzinach. Pozwoli to przyzwyczaić organizm dziecka do stałych pór posiłków. Jedzenie stanie się rytuałem, którego dziecko będzie wyczekiwać.
 7. Różnorodność
  Powtarzane posiłki stają się nudne. Urozmaicajmy menu dziecka by jedzenie było dla niego odkrywaniem nowych smaków. Jeżeli posiłki będą różnorodne, dziecko chętniej będzie je jadło.
 8. Zdrowo
  Zdrowe nie musi być dla dziecka niesmaczne. Wystarczy z marchewek ułożyć ciekawy wzór lub zrobić muchomorki z jajka i pomidorów. Potrawy te są proste, które dziecko może pomóc wykonywać. W ten sposób chętniej zje warzywa i owoce.
 9. Czego nie robić
  Nie zmuszajmy dziecka do jedzenia. Nie zabierajmy talerza dziecku, posprzątajmy inne nakrycia i zostawmy dziecko samo. Jeżeli nie zje – nie dawajmy nic w zamian.
  Nie przekupujmy – nie obiecujmy, że za zjedzony talerz dostanie batonika. Je4żeli przed jedzeniem wspomnimy o słodyczach, dziecko będzie myślało tylko o nich. Przez to będzie się stresowało, że jeszcze ich nie ma.
  Nie dokarmiaj między posiłkami. Przez to dziecko nie będzie miało ochoty zjeść posiłku.
apetyt brak apetytu u dziecka dziecko nie chce jeść jak poprawić apetyt problemy z jedzeniem u dziecka
Komentarze
Dodano: 04 Maj 2016
Autor: Ela
Ocena:
Niby wszystko takie oczywiste, ale w praktyce jakoś nie zawsze wychodzi. Szczególnie ta cierpliwość jest trudna do osiągnięcia. Wiem, co piszę mam w domu 2 małych niejadków.
Odpowiedź
Dodano: 23 Lipiec 2015
Autor: Dorota
Ocena:
Super artykuł. Mam ogromny problem z moim małym niejadkiem. Każdy posiłek to jakaś katorga dla mnie i dla niego :( do tej pory go próbowałam zabawiać no i karmienie na siłę. Ktoś ma jeszcze inne propozycje jak sobie poradzić z niejadkiem ?
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach