45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 6 sposobów, które zapewnią ci dobry wzrok!

Poznaj 6 sposobów, które zapewnią ci dobry wzrok!Poznaj 6 sposobów, które zapewnią ci dobry wzrok!

Chyba każdy chciałby mieć doskonały wzrok, określany mianem „sokolego”. W obecnych czasach, kiedy często nadwerężamy nasze oczy patrzeniem w ekrany komputerów, tabletów i smartfonów, niestety rzadko się to zdarza.

Gdy zaczynamy widzieć nieostro i coraz słabiej, zazwyczaj okazuje się, że potrzebujemy okularów do noszenia na co dzień albo do czytania, czy oglądania telewizji. Wzrok oczywiście ma prawo pogarszać się z upływem lat, jednak ogromny wpływ na jego stan ma tzw. higiena wzroku, a raczej jej zaniedbywanie. Istnieje szereg codziennych, z pozoru niewinnych zachowań, które mogą sprawić, że będziemy widzieć coraz słabiej. Sprawdź, czy nie popełniasz podstawowych błędów i nie przemęczasz tym samym swoich oczu!   

  • Co pomaga na wzrok?

  • Jak dbać o wzrok?

  1. Naturalne światło – odpowiednie oświetlenie to klucz do zachowania zdrowego wzroku. Zwłaszcza podczas pracy w biurze albo czynności wymagających „intensywniejszego patrzenia” w domu. Chociaż siedzenie w półmroku może wprowadzać pewną nastrojowość do pomieszczenia, trzeba je odpowiednio naświetlać. Najlepsze dla naszych oczu jest naturalne światło, jednak w Polsce nie mamy go pod dostatkiem (oprócz okresu letniego, choć nie zawsze), więc musimy korzystać ze sztucznego. Nie może być ono za słabe, zbyt ostre, ani zbyt intensywne. Jeśli pracujemy przy biurku, powinno mieć ono dodatkowe oświetlenie, np. specjalną lampkę.
  2. Odległość od monitora i czas spędzony przy komputerze – również sposób pracy przy ekranie komputera lub oglądania telewizji ma znaczenie. Pomieszczenie powinno być oświetlone, na monitor nie może padać światło słoneczne, a odległość oczu od niego powinna wynosić od 50 do 70 cm. Podczas pracy zamykajmy oczy przynajmniej na 5 sekund co jakiś czas. Dobrze robi również 10 minutowa przerwa, w trakcie której przejdziemy się na spacer.
  3. Jedz to, co dobre dla oczu – najlepsze będą produkty bogate w antyoksydanty, zwłaszcza te z grupy karotenoidów. Twoja dieta powinna być bogata w zielone i pomarańczowe warzywa oraz owoce. Jedz to, w czym znajduje się witamina A, która zapobiega kurzej ślepocie, witamina C chroniąca przed jaskrą, a także luteina i zeaksantyna, które wiążą wolne rodniki w siatkówce oka i chronią je przed uszkodzeniami.
  4. Uważaj na słońce – światło słoneczne docierające do oczu to szkodliwe promienie ultrafioletowe, które szkodzą zarówno naszej skórze, jak i oczom. Pod wpływem słońca powstają wolne rodniki, dlatego należy chronić wzrok: w słoneczne dni noś kapelusz, czapkę z daszkiem, ale najlepiej sprawdzą się dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim atestem i filtrami.
  5. Czas rzucić palenie – ten szkodliwy nałóg powoduje również wiele złego dla wzroku. Palacze są cztery razy bardziej narażeni na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej oka, niż ludzie niepalący. Dym tytoniowy szkodzi oczom również poprzez długotrwałe przebywanie w zadymionym pomieszczeniu.
  6. Dobierz odpowiednie okulary – ze wzrokiem nie warto eksperymentować. Nigdy nie pożyczaj okularów od kogoś innego, nie kupuj gotowych okularów w aptekach czy na bazarach. W ten sposób możesz sobie bardziej zaszkodzić. Jeśli czujesz, że wzrok się pogarsza, zgłoś się do okulisty, aby ten mógł przepisać ci odpowiednie szkła.
zdrowe oczy wzrok oczy witamina A luteina
Komentarze
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: julia
Ocena:
no proszę, kolejny powód żeby rzucić palenie, że szkodzi na oczy to nie wiedziałam, muszę uświadomić męża, który pali jak lokomotywa
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach