45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 6 najczęstszych schorzeń stóp! Sprawdź czy któreś Ciebie dotyczy!

Poznaj 6 najczęstszych schorzeń stóp! Sprawdź czy któreś Ciebie dotyczy!Poznaj 6 najczęstszych schorzeń stóp! Sprawdź czy któreś Ciebie dotyczy!

Warto dbać o stopy, co do tego nie trzeba nikogo przekonywać. To na nich wspiera się cały ciężar naszego ciała, dlatego wszelki towarzyszący im dyskomfort tak boleśnie odczuwamy.

Przedstawiamy sześć popularnych schorzeń stóp. Sprawdź, czy któreś Ciebie dotyczy!

  • Jak zapobiegać grzybicy stóp?

  • Jak walczyć z haluksami?

  1. Sucha skóra to najmniej kłopotliwy problem z jakim borykać mogą się twoje stopy. W tym wypadku wystarczy, że zaczniesz codziennie pielęgnować stopy kremem nawilżającym. W trakcie kąpieli stosuj z umiarem delikatne mydło, możesz także pokusić się o dodatek olejku do kąpieli, który dodatkowo nawilży stopy.
  2. Schorzenie dotyczące wrastających paznokci, początkowo rozwija się w wale paznokcia, czyli między brzegiem paznokcia, a skórą na jego bokach. Prawidłowo to miejsce powinno służyć zabezpieczeniu macierzy przed urazami. Jednakże w wyniku zniekształceń paznokcia dotyczących m.in. grzybicy oraz przerostu wału paznokcia, postępuje ból, zaczerwienienie i opuchlizna, która ogranicza tę wolną początkowo przestrzeń. Część skóry nachodzi na blaszkę paznokcia, bardzo często dochodzi do wycieku wydzieliny.
  3. Grzybica stóp najczęściej dotyka osób, które dużą część dnia spędzają w obuwiu. Buty są wspaniałym siedliskiem bakterii z uwagi na zaciemnienie, ciepło i wilgotność. Jej objawami przeważnie są: świąd, złuszczanie naskórka, suchość skóry, zaczerwienienie i pęcherze. Aby jej zapobiec pamiętajmy o czystych skarpetkach lub pończochach, stosujmy również specjalny proszek.
  4. Modzele, ale i odciski powstają, gdy kościste części stopy trą sobą o obuwie. Odwiedź lekarza, jeśli zauważasz u siebie ten problem, który usunie silne zmiany w trakcie operacji, co jest ważne szczególnie w przypadku słabego krążenia i cukrzycy.
  5. Haluksy wynikają ze zniekształceń stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Problem ten dotyczy między 2 a 4 procent społeczeństwa. W 8 na 10 przypadków występują obustronnie, choć niekoniecznie w jednakowym czasie. Haluksy rozpoznamy przez widoczne odchylenie palucha wraz z przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia. Choć początkowo nie odczuwamy bólu, to możliwy jest rozwój stanu zapalnego, związanego z pieczeniem, zwiększonym uciepleniem, zaczerwienieniem, opuchlizną i bolesnością w okolicy stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Haluksy zwykle są dziedziczone, jednak dochrapać się ich możemy również poprzez noszenie obuwia na wysokim obcasie. Kuracja haluksów polega na doborze obuwia, aparatów oraz wkładek korygujących, lecz jeśli chcemy do zera wyeliminować dokuczliwe zniekształcenia, powinniśmy poddać się operacji.
  6. Palce młotkowate, mogą powstawać po udarze mózgu i innych urazach neurologicznych, jak również wynikać z wad anatomicznych lub nadwagi. Wiążą się z niewłaściwym stawianiem stopy na ziemi, obciążaniem przedniej części stopy. Palcom młotkowatym nierzadko towarzyszą odciski, bądź rozwijają się stany zapalne.
grzybica haluksy stopy odciski wrastające paznokcie choroby stóp schorzenia stóp zniekształcenia stóp modzele
Komentarze
Dodano: 11 Sierpień 2016
Autor: Wera
Ocena:
Ja mam natarczywe wrastające paznokcie, ale jak do tej pory nie zrobił mi się zastarzał i radzę sobie z nimi.
Odpowiedź
Dodano: 09 Maj 2016
Autor: Magda
Ocena:
Po lekturze tego artykułu zaczynam się zastanawiać, czy moim problemem nie są czasem palce młotkowate. Muszę sobie wygooglować ten problem.
Odpowiedź
Dodano: 27 Kwiecień 2016
Autor: Sonia
Ocena:
Miałam problem bo wrastające paznokcie nie dawały mi spokoju, na jeden musiałam przejść zabieg chirurgiczny i mam spokój, z drugim cały czas walcze i nie daję się ;)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach