45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 5 najważniejszych objawów prostaty!

Poznaj 5 najważniejszych objawów prostaty!Poznaj 5 najważniejszych objawów prostaty!

Prostata jest gruczołem występującym tylko u mężczyzn. Gruczoł ten znajduje się w ciele mężczyzny tuż pod pęcherzem moczowym. Choroby związane z prostatą doprowadzają do problemów z oddawaniem moczu i dają wiele innych objawów. Warto poznać wszystkie z nich łączące się właśnie z prostatą, aby móc wystawić odpowiednią diagnozę, zastosować domowe leczenie i wybrać się przygotowanym do lekarza specjalisty. Choroby prostaty związane są ściśle z układem moczowym i płciowym mężczyzny.

  • Co to jest prostata?

  • Jakie są objawy prostaty?

Dlaczego pojawiają się choroby prostaty?

Związane są one z przerostem tego gruczołu ze względu na spadek testosteronu (andropauza). Dlatego też problemy z prostatą występują głównie u mężczyzn w średnim i starszym wieku, kiedy powoli ilość testosteronu w ciele mężczyzny zmniejsza się. Objawy przerostu prostaty dotykają około 60 proc. mężczyzn po 60-tym roku życia. W przypadku mężczyzn starszych po 80-tym roku życia objawy pojawiają się już u 80 proc. osób.

Dlaczego prostata wpływa na nieprzyjemne doznania podczas oddawania moczu?

Ze względu na swoje położenie, co zaznaczyliśmy już w pierwszym akapicie, przerost prostaty sprawia, że cewka moczowa jest mocno uciskana. To właśnie mocny ucisk cewki moczowej powoduje ból, pieczenie i problemy z normalnym oddawaniem moczu.

Objawy prostaty: najczęściej występujące

  1. Pierwszym widocznym objawem jest opóźnienie oddawania moczu. Choć mężczyzna czuje już, że powinien oddawać mocz, to wciąż fizycznie nie da się tego zaobserwować. Opóźnienie wynika to ze znacznego ucisku na cewkę moczową
  2. Z tego względu mężczyzna może zacząć odczuwać również częstsze parcie na oddawanie moczu, co wiąże się ze znacznie częstszymi wizytami w toalecie
  3. Może występować również nykturia, czyli budzenie w nocy spowodowane koniecznością oddania moczu. To może prowadzić również do lekkiej bezsenności
  4. Niektórzy mężczyźni meczą się również z niekontrolowanym oddaniem moczu, kiedy konieczność jest zbyt silna, a niestety znalezienie toalety nie jest w danej chwili możliwe (np. poza domem)
  5. Ostatecznie zaburzenia prostaty mogą doprowadzić do całkowitej niemożności oddawania moczu związanego z objawami, takimi jak bóle głowy i nudności. To moment, w którym niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza!

Leczenie objawów prostaty

Leczenie prostaty jest dzisiaj na dość wysokim poziomie. Po pierwsze należy odwiedzić urologa, który dokładnie zbada mężczyznę i zaplanuje wszystkie kroki leczenia. Chory mężczyzna może przyjmować odpowiednie lekarstwa, zarówno ziołowe jak syntetyczne, które łagodzą ogólne objawy choroby oraz powstrzymują dalsze rozrazstanie się gruczołu. Ostatecznie można przeprowadzić również operację, szczególnie, gdy dojdzie do całkowitego zaciśnięcia cewki moczowej.

prostata gruczoł krokowy przerost prostaty objawy prostaty prostata objawy prostata leczenie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach