45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 5 najpopularniejszych mitów na temat raka

Poznaj 5 najpopularniejszych mitów na temat rakaPoznaj 5 najpopularniejszych mitów na temat raka

Wizja posiadania nowotworu przeraża każdego z nas, dlatego z biegiem lat narosło wokół tej choroby wiele mitów. Niektóre z nich są tak mocno zakorzenione w świadomości i powszechnie powtarzane, że przybierają formę pewników. Wielu z nas brak podstawowej wiedzy na ważny temat, którym jest profilaktyka i przebieg chorób nowotworowych. Oto kilka najczęściej powtarzanych mitów.

  1. Kiedyś ludzie nie chorowali na raka – nowotwory istnieją od zarania ludzkości, co udowadniają papirusy egipskich medyków sprzed naszej ery, albo zapisy Hipokratesa, w których rozróżniał złośliwe i łagodne odmiany guzów. Samo określenie tej choroby (rak) wzięło się z czasów starożytnych, ponieważ guzy zgromadzone w jednym miejscu przypominały współczesnym odnóża tych zwierząt. Nie jest to więc choroba współczesna, tylko istniejąca od wieków.
  2. Telefon komórkowy może przyczynić się do powstania nowotworu – nie udowodniono rzadkiego związku pomiędzy występowaniem nowotworów a posiadaniem komórki. Nowotwór powstaje w wyniku mutacji genów, zaś telefon emituje nieszkodliwe fale, które nie mają wpływu na nasze geny.
  3. Rak to choroba dziedziczna – dotyczy to tylko 5-10% nowotworów. Większość z nich, bo aż 90-95% nie jest „spadkiem po rodzicach”, tylko efektem zmian w kodzie genetycznym (np. w wyniku palenia papierosów, zanieczyszczonego środowiska, stylu życia, starzenia się). Mniej optymistycznym faktem opartym na wynikach najnowszych badań jest to, że jeżeli nikt w rodzinie nigdy nie chorował na raka, nie oznacza to, że jesteśmy „bezpieczni”. Choroba nowotworowa może spotkać każdego z nas.
  4. To wyrok śmierci – nie jest prawdą, że każdy rak jest chorobą nieuleczalną, wręcz przeciwnie – w naszym kraju znacznie spadła umieralność na nowotwory złośliwe, np. piersi, płuc czy żołądka. W USA leczenie i wykrywanie jest jeszcze skuteczniejsze. Wszystko zależy od tego, czy odpowiednio o siebie dbamy i wykonujemy regularnie badania. Dbanie o swoje zdrowie, badania krwi, zdrowy styl życia, regularne wizyty u ginekologa czy urologa, to czynności, które mogą dać nam zdecydowaną przewagę w walce z rakiem. Pamiętaj – im szybciej nowotwór zostanie wykryty, tym lepiej.
  5. Chemio i radioterapia trują organizm, więc są nieskuteczne – faktem jest, że działanie chemii i naświetlań zasadza się na niszczeniu komórek DNA, co ma na celu zabicie komórek rakowych i jednocześnie uchronienie przed niszczeniem komórek nienowotworowych. Dobrze zaplanowana terapia wyniszcza guz, koncentrując się na rejonach, w których się znajduje i tym samym oszczędza zdrowe organy. Chemia często wpływa na szpik kostny i wypadanie włosów, ponieważ choć działanie takiej terapii jest skuteczne, to jednocześnie niepozbawione skutków ubocznych.
nowotwór rak chemioterapia
Komentarze
Dodano: 13 Listopad 2016
Autor: Funia
Ocena:
Też nie raz słyszałam, żeby nie trzymać telefony na brzuchu, pod poduszką itp. bo można dostać raka.
Odpowiedź
Dodano: 16 Wrzesień 2016
Autor: Dagmara
Ocena:
Rak to dla większości osób wyrok, ale wsparcie rodziny i pozytywne nastawienie jest najważniejsze.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach