45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 5 głównych winowajców wysokiego cholesterolu

Poznaj 5 głównych winowajców wysokiego cholesteroluPoznaj 5 głównych winowajców wysokiego cholesterolu

Zbyt wysoki poziom „złego” cholesterolu to problem dotyczący ogromnej liczby Polaków.  Cholesterol jest potrzebny naszemu organizmowi do trawienia tłuszczów, regulowania pracy niektórych hormonów, budowania błon komórkowych i syntezowania witaminy D3. jednak utrzymanie go na prawidłowym poziomie nie należy do najłatwiejszych zadań. „Zły” cholesterol LDL w nadmiarze może odkładać się w tętnicach i powodować groźną miażdżycę, dlatego należy unikać sytuacji, w których występuje jego nadprodukcja. Oto lista rzeczy, które mogą powodować, że jego poziom staje się zbyt wysoki.

  1. Zbędny tłuszczyk. Nadwaga jest tą cechą, która bardzo często łączy posiadaczy wysokiego poziomu cholesterolu LDL. Choć może spowodować również dużo innych problemów, to wśród nich znajduje się również zwiększone ryzyko rozwoju miażdżycy. Nadwaga działa na organizm w taki sposób, że zmniejsza poziom dobrego cholesterolu, jednocześnie zwiększając ilość trójglicerydów, czyli złej frakcji. Dlatego właśnie warto schudnąć choć trochę, aby szybko zauważyć poprawę poziomu cholesterolu we krwi. Co więcej, jego „dobra” frakcja jest na tyle ważna dla organizmu, że usprawnia nasze procesy myślowe, czyli poprawia pamięć i koncentrację.
  2. Jedzenie tłusto i niezdrowo. To chyba oczywisty winowajca wzrostu cholesterolu we krwi. Zjadanie na co dzień zbyt dużych ilości węglowodanów, tłuszczów trans i nasyconych, czyli: produktów pochodzenia zwierzęcego (tłustymi masłami, serami, mięsem), słodyczy i białego pieczywa, przekąsek, chipsów, itd. Wszystko to, co kojarzy się z produktami tłustymi lub niezdrowymi, należy stanowczo ograniczyć lub wykluczyć. Dobrze jest jednocześnie uzupełniać poziom dobrego cholesterolu, czyli spożywać rozpuszczalny błonnik (znajdziesz go np. w owsiance, soczewicy, ryżu brązowym, owocach), olej lniany (najlepsze źródło kwasów omega-3), oliwę z oliwek i ryby.
  3. Nikotyna. Palenie papierosów to kolejny zły nawyk, który trzeba zlikwidować. I to nie tylko ze względu na jego destrukcyjne działanie na wiele elementów naszego organizmu, ale również z powodu utrudniania syntezowania się pewnego enzymu wątrobowego, który powoduje wzrost dobrego cholesterolu HDL. Oznacza to, że rzucenie palenia pomaga zwiększyć jego ilość we krwi i prowadzi do szybkiej poprawy stanu zdrowia.
  4. Ruch tylko od święta. Naukowcy udowodnili, że im więcej ćwiczysz, tym łatwiej twój organizm wydala zły cholesterol. Dzięki aktywności fizycznej, specjalne enzymy przenoszą LDL do wątroby, gdzie jest on przekształcany i wydalany. Najlepsza będzie aktywność dość intensywna, taka jak pływanie, aerobik czy bieganie.
  5. Zaniedbania. Niestety, wciąż wiele osób nie wykonuje regularnych badań kontrolnych, czyli przynajmniej raz na rok. Badania krwi są bardzo ważne, aby odpowiednio wcześnie wykryć pewne nieprawidłowości. Dzięki nim można szybko zacząć działać, a poradzenie sobie ze zbyt wysokim cholesterolem będzie po prostu łatwiejsze. Monitoruj stan swojego organizmu przynajmniej raz w roku, odwiedzając lekarza nawet, gdy nie odczuwasz żadnych dolegliwości.
nadwaga cholesterol miażdżyca omega-3 LDL
Komentarze
Dodano: 25 Październik 2016
Autor: ela
Ocena:
a ja robię morfologię i mocz właśnie na nfz i nie ma t tym najmniejszego problemu
Odpowiedź
Dodano: 25 Październik 2016
Autor: Kinga
Ocena:
Ja robię badania profilaktycznie co roku sobie i dzieciom, ale korzystamy z prywatnej opieki medycznej. Słyszałam, że na NFZ to nie takie proste.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach