Któż z nas nie przechodził przez choroby wieku dziecięcego? Zarazić się jest niezwykle łatwo, gdyż roznoszą się drogą kropelkową, czyli przez katar czy kichnięcie. Dziecko powino pozostawać w domu jeszcze jakiś czas po wyzdrowieniu, ponieważ na skutek tych chorób spada odporność i łatwiej niż zwykle może ono załapać kolejne schorzenie.
Jakie są choroby zakaźne u dzieci?
Jakie są objawy świnki?
Pamiętajmy, że choroby takie jak ospa wietrzna czy świnka są zwykle łagodniej przechodzone w dzieciństwie, niż w wieku dorosłym.
Choroby wieku dziecięcego
- Świnka - gruczoły ślinowe znajdują się w zagłębieniach pod płatkami usznymi. Chorobą wirusową wieku dziecięcego, która je atakuje jest świnka. Gruczoły powiększają się, a następnie obrzęk obejmuje dolną część buzi dziecka do tego stopnia, że płatek ucha zaczyna odstawać. Samopoczucie ulega pogorszeniu, a temperatura rośnie około 2-3 dnia choroby. Poza tym, że boli ucho, bólem zostaje objęte również gardło, przy czym dyskomfort nasila się przy przełykaniu. Obrzęk trwa do 10 dni, w tym czasie zaleca się spożywać płynne i półpłynne posiłki. Świnka jest niebezpieczna dla chłopców, ponieważ w razie powikłań może doprowadzić do obrzęku jąder, co w dorosłym życiu niesie konsekwencje w formie braku płodności. Także z uwagi na możliwość zapalenia opon mózgowych, jako powikłań, dziecko powinno być szczepione, gdy minie pierwszy roczek. Zapaleniu opon mózgowych towarzyszą: sztywność karku, majaczenie, wysoka temperatura, a niekiedy i silne bóle brzucha czy wymioty. Konieczne jest leczenie szpitalne.
- Odra - przenosi się poprzez drogę kropelkową. Ponieważ wykonywane są wśród dzieci szczepienia, rzadziej one na nią zapadają w porównaniu z pokoleniem swych rodziców. Okres zanim choroba da o sobie znać od momentu zakażenia, nazywamy okresem występowania, który wynosi od 9 dni do 2 tygodni. Najwyższa zakaźność zaczyna się na 5 dni przed wysypką do 4 dnia od momentu, gdy wystąpiła ona na skórze dziecka. Typowymi objawami odry są zaczerwienione oczy, światłowstręt, gorączka, ból gardła, zaczerwienienie jamy ustnej, katar oraz suchy i męczący kaszel. Buzia dziecka sprawia wrażenie, że nasza pociecha długo płakała. Pojawia się zlewająca ze sobą wysypka gruboplamiasta, która na początku lokalizuje się za uszami, po czym występuje kolejno na twarzy, szyi, tułowiu i kończynach. Podwyższona temperatura maleje z 4-5 dniem od ukazania się wysypki. Dziecko zaczyna odzyskiwać siły i dobre samopoczucie. Niekiedy wysypka przyjmuje postać krwotoczną, co dotyczy na ogół dzieci z osłabionym układem immunologicznym. Najcięższym z możliwych powikłań jest zapalenie opon mózgowych, pozostałe to zapalenie płuc, zapalenie krtani, a także zapalenie mięśnia sercowego.
- Ospa wietrzna - w początkowym stadium krosty zakończone są żółtymi pęcherzykami, które samoistnie pękają w ciągu paru godzin od ich wystąpienia. Na ich miejsce pojawiają się strupki. Proces ten trwa 3-4 dni, istotne jest by dziecko ich nie rozdrapywało, gdyż jeśli dojdzie do infekcji mogą pojawić się na skórze czyraki. Poza swędzącą wysypką u starszych dzieci występuje gorączka, co sprawia, że powinny one leżeć w łóżku.
- Różyczka - plamki o zabarwieniu różowym pojawiają się niespodziewanie, z upływem 12 dni, maksymalnie 3 tygodni od dnia zakażenia. Na drugi dzień kontury plamek zlewają się ze sobą i bledną, co sprawia, że ciało dziecka ma lekko różowy odcień. Węzły chłonne zlokalizowane za uszami, na szyi oraz karku są wrażliwe na dotyk i odrobinę powiększone, występuje też nieznaczna gorączka. W czasie choroby zaleca się nie podawać dziecku ciężkostrawnych posiłków, a lekkie dania. Dziecko powinno przebywać w domu, ale nie ma potrzeby by leżało w łóżku. Przebycie różyczki uodparnia na całe życie, choroba mija najdalej po tygodniu. Ta niepozorna choroba może zagrażać bezpieczeństwu ciąży, ponieważ jest zdolna uszkodzić płód w 1. trymestrze. Ponieważ u dorosłych choroba może nie dawać objawów, kobiety w ciąży, które nie mają pewności czy przechodziły różyczkę, powinny poddać się specjalistycznym badaniom. Dopilnujmy by lekarz odnotował w książeczce zdrowia, jeżeli nasza córka przechodziła tę chorobę, a także ostrzeżmy przed możliwością zakażenia kobiety w ciąży, gdy nasze dzieci przechodzą przez różyczkę.
- Płonicę, czyli szkarlatynę - wywołują paciorkowce, co z początku objawia się wysoką temperaturą, gorączką, wymiotami i bólem gardła. W pachwinie i na plecach pojawia się wysypka przypominająca czerwony rumień z upływem dwóch dni od pierwszych objawów. Należy skontaktować się z lekarzem, który zapisze antybiotyki, co pozwoli ograniczyć czas choroby, a także uchroni dziecko przed powikłaniami, wśród których najczęściej występują zapalenia nerek i uszu. Zalecane jest by dziecko odpoczywało w domu przez najbliższe 3. tygodnie, mimo że przestaje zarażać w ciągu 2. dni od rozpoczęcia przyjmowania antybiotyku.
Co o tym sądzisz?