Zmora wielu rodziców – dziecko, które nie chce jeść. Problem ten dotyczy wielu dzieci i często nie jest czymś poważnym. Przyczyn braku apetytu u dziecka może być kilka. Rzadko są to problemy zdrowotne. Zanim udamy się do lekarza i zaczniemy panikować, warto spróbować kilku prostych sposobów na niejadka.
Jak radzić sobie z niejadkiem?
Jak polepszyć apetyt u dziecku?
-
Zapisuj ile i co zjada dziecko. Być może dziecko nie jest niejadkiem, a ty niepotrzebnie panikujesz?
-
Na 5-10 minut przed rozpoczęciem posiłku powiedz dziecku, że będziesz nakrywać do stołu. Będzie miało wtedy czas na przygotowanie się – sprzątnięcie zabawek itp.
-
Podczas posiłku zapewnij dziecku spokój. Dlatego należy wyłączyć telewizor, nie odbierać telefonu.
-
Nie wolno się denerwować, gdy dziecko nie będzie chciało jeść. Krzyki towarzyszące posiłkom będą wzbudzały w dziecku negatywne skojarzenia przez co jedzenie nie będzie dla niego przyjemną sytuacją.
-
Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Dzieci potrafią już samodzielnie regulować sobie ilość spożywanego pokarmu. Dlatego też, jeżeli dziecko przybiera prawidłowo na wadze, nie ma powodu do niepokoju – pociecha sama nam powie, gdy zgłodnieje.
-
Spraw, by posiłki nie były nudne. Warto pamiętać o zasadzie „je się oczami”, która jest bardzo skuteczna w odniesieniu do dzieci. Lepiej smakują te potrawy, które są kolorowe i są lepiej podane. Można stworzyć rysunek z keczupu na kanapce, uformować bałwana z twarożku, zrobić muchomora z jajka i pomidora. Ciekawym pomysłem są również kolorowe ziemniaki – różowe z dodatkiem buraczków lub zielone z brokułami.
-
Jak najwięcej pozwól dziecku jeść samodzielnie. Nie warto wtedy martwić się brudną podłogą i stołem.
-
Niech dziecko wie, co je. Pozwól mu odkrywać jedzenie. Przed przygotowaniem posiłku i daniem dziecku do spróbowania, pokaż kolorowe zdjęcia owoców o niecodziennych kształtach, opowiedz o nich – gdzie rosną jakie mają kolory i jak smakują. Przed zakupami można oglądać różne produkty, by później razem z dzieckiem szukać ich w sklepie.
-
Nakładaj małe porcje. Jeżeli dziecko zobaczy na talerzu ogromną porcję, będzie czuło presję zjedzenia wszystkiego a to nie sprzyja apetytowi. Lepiej nałożyć mniej, by talerz został pusty po posiłku. Niejadek z pewnością poczuje satysfakcję, że zjadł wszystko i być może poprosi o dokładkę.
-
Mniej i częściej, czyli rozsądne podawanie posiłków w odstępach czasowych. Lepiej podać mniej jedzenia częściej niż odwrotnie. Należy pozwolić dziecku zgłodnieć i odpocząć między posiłkami.
-
Przekąski z głową. Jeżeli dziecko będzie podjadać – nie będzie już miało apetytu na jedzenie głównych posiłków.
-
Wspólne posiłki. Każde dziecko wzoruje się na rodzicach, dlatego tak ważne są wspólne posiłki. Pozwalają uczyć się dziecku oraz tworzą więzi rodzinne. Jeżeli dziecko będzie widziało rodziców, którzy jedzą w miłej atmosferze, chętniej przyłączy się do posiłku.
-
Wspólne przygotowywanie posiłków. Dzieci bardzo lubią pomagać rodzicom w ich pracach, czują się doceniane i samodzielne. Posiłek, które dziecko samo przygotowało, będzie mu z pewnością bardziej smakować.
Co o tym sądzisz?