45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 13 sposobów na swojego niejadka

Poznaj 13 sposobów na swojego niejadkaPoznaj 13 sposobów na swojego niejadka

Zmora wielu rodziców – dziecko, które nie chce jeść. Problem ten dotyczy wielu dzieci i często nie jest czymś poważnym. Przyczyn braku apetytu u dziecka może być kilka. Rzadko są to problemy zdrowotne. Zanim udamy się do lekarza i zaczniemy panikować, warto spróbować kilku prostych sposobów na niejadka.

 • Jak radzić sobie z niejadkiem?

 • Jak polepszyć apetyt u dziecku?

 1. Zapisuj ile i co zjada dziecko. Być może dziecko nie jest niejadkiem, a ty niepotrzebnie panikujesz?

 2. Na 5-10 minut przed rozpoczęciem posiłku powiedz dziecku, że będziesz nakrywać do stołu. Będzie miało wtedy czas na przygotowanie się – sprzątnięcie zabawek itp.

 3. Podczas posiłku zapewnij dziecku spokój. Dlatego należy wyłączyć telewizor, nie odbierać telefonu.

 4. Nie wolno się denerwować, gdy dziecko nie będzie chciało jeść. Krzyki towarzyszące posiłkom będą wzbudzały w dziecku negatywne skojarzenia przez co jedzenie nie będzie dla niego przyjemną sytuacją.

 5. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Dzieci potrafią już samodzielnie regulować sobie ilość spożywanego pokarmu. Dlatego też, jeżeli dziecko przybiera prawidłowo na wadze, nie ma powodu do niepokoju – pociecha sama nam powie, gdy zgłodnieje.

 6. Spraw, by posiłki nie były nudne. Warto pamiętać o zasadzie „je się oczami”, która jest bardzo skuteczna w odniesieniu do dzieci. Lepiej smakują te potrawy, które są kolorowe i są lepiej podane. Można stworzyć rysunek z keczupu na kanapce, uformować bałwana z twarożku, zrobić muchomora z jajka i pomidora. Ciekawym pomysłem są również kolorowe ziemniaki – różowe z dodatkiem buraczków lub zielone z brokułami.

 7. Jak najwięcej pozwól dziecku jeść samodzielnie. Nie warto wtedy martwić się brudną podłogą i stołem.

 8. Niech dziecko wie, co je. Pozwól mu odkrywać jedzenie. Przed przygotowaniem posiłku i daniem dziecku do spróbowania, pokaż kolorowe zdjęcia owoców o niecodziennych kształtach, opowiedz o nich – gdzie rosną jakie mają kolory i jak smakują. Przed zakupami można oglądać różne produkty, by później razem z dzieckiem szukać ich w sklepie.

 9. Nakładaj małe porcje. Jeżeli dziecko zobaczy na talerzu ogromną porcję, będzie czuło presję zjedzenia wszystkiego a to nie sprzyja apetytowi. Lepiej nałożyć mniej, by talerz został pusty po posiłku. Niejadek z pewnością poczuje satysfakcję, że zjadł wszystko i być może poprosi o dokładkę.

 10. Mniej i częściej, czyli rozsądne podawanie posiłków w odstępach czasowych. Lepiej podać mniej jedzenia częściej niż odwrotnie. Należy pozwolić dziecku zgłodnieć i odpocząć między posiłkami.

 11. Przekąski z głową. Jeżeli dziecko będzie podjadać – nie będzie już miało apetytu na jedzenie głównych posiłków.

 12. Wspólne posiłki. Każde dziecko wzoruje się na rodzicach, dlatego tak ważne są wspólne posiłki. Pozwalają uczyć się dziecku oraz tworzą więzi rodzinne. Jeżeli dziecko będzie widziało rodziców, którzy jedzą w miłej atmosferze, chętniej przyłączy się do posiłku.

 13. Wspólne przygotowywanie posiłków. Dzieci bardzo lubią pomagać rodzicom w ich pracach, czują się doceniane i samodzielne. Posiłek, które dziecko samo przygotowało, będzie mu z pewnością bardziej smakować.

apetyt brak apetytu niejadek brak apetytu u dziecka dziecko nie chce jeść problemy z jedzeniem
Komentarze
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Marta
Ocena:
Najgorsze, co można zrobić to zmuszać dziecko do jedzenia. Wtedy się tym bardziej blokuje i problem się nasila.
Odpowiedź
Dodano: 12 Maj 2016
Autor: Lidka
Ocena:
Jak ograniczyłam synowi przekąski typu batonik, cukierek, ciasteczko, zaraz zjadał więcej obiadku. To działa.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach