45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 12 skutecznych, domowych sposobów na bąble po ukąszeniach komarów.

Poznaj 12 skutecznych, domowych sposobów na bąble po ukąszeniach komarów.Poznaj 12 skutecznych, domowych sposobów na bąble po ukąszeniach komarów.

Złowieszcze brzęczenie, chwila nieuwagi, ugryzienie, a zaraz po nim swędzący bąbel. Wszyscy to znamy. W sezonie letnim komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. Mimo zachowania wszelkich środków ostrożności nie da się w 100% przed nimi ustrzec. Istnieją jednak pewne proste, domowe sposoby na złagodzenie przykrych konsekwencji po ukąszeniu komarów.

  • Jak radzić sobie z ukąszeniami komarów?

  • Czy ocet działa na komary?

Powszechnie wiadomo, że utrapienie stanowią jedynie samice komarów, samcom do szczęścia wystarczy nektar kwiatów. Komarzyce, wkłuwając się w ludzką skórę, zostawiają w niej swą ślinę, by zapobiec krzepnięciu krwi. W ten sposób mogą do woli się najeść. W ślinie zawarte są alergeny, które uwalniają w naszym organizmie histaminę. Reakcją alergiczną jest pojawienie się bąbla, zaczerwienienia i dotkliwego świądu w miejscu ugryzienia. Taki ślad może utrzymywać się kilka lub nawet kilkanaście dni. Co można zrobić, by sobie pomóc? Oto kilka praktycznych porad:

  1. Przyłóż lód

    Zimno spowoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych, przez co wydzieli się mniej histaminy. Swędzenie powinno ustąpić, zaś bąbel się zmniejszy.
  2. Użyj pasty do zębów

    Posmaruj nią ślad po ukąszeniu, a zawarta w niej mięta schłodzi i ukoi swędzenie. Dodatkowo pasta ma właściwości ściągające, dzięki czemu zredukuje obrzęk.
  3. Zastosuj miód

    Odrobina miodu zaaplikowana na miejsce po ugryzieniu komara zadziała przeciwzapalnie i przyspieszy proces gojenia.
  4. Wykorzystaj sok z cytryny

    Owoc ten ma w składzie kwas cytrynowy, który spowoduje złuszczenie naskórka i zadziała na skórę regenerująco oraz odkażająco, jednocześnie redukując swędzenie.
  5. Spróbuj octu

    Najlepiej, gdy masz pod ręką jabłkowy. Jego kwaśny odczyn zredukuje swędzenie. Poza tym ocet jest również świetnym środkiem odstraszającym komary.
  6. Skorzystaj z aspiryny

    Nie w tradycyjny sposób, lecz do użytku zewnętrznego. Rozkruszona tabletka w połączeniu z wodą, po nałożeniu na bąbel zapewni ulgę dzięki kwasowi acetylosalicylowemu, który zadziała przeciwzapalnie.
  7. Użyj olejku eterycznego

    Może to być olejek z drzewa herbacianego lub lawendowy. Pierwszy działa przeciwbakteryjnie, drugi zminimalizuje swędzenie i podrażnienie.
  8. Przyłóż świeżą bazylię

    Jej liście rozetrzyj w dłoniach i dołóż na ślad po ukąszeniu. Zawarta w nich kamfora zadziała chłodząco, niwelując swędzenie. Bazylia, podobnie jak ocet odstrasza też komary.
  9. Zrób okład z herbaty w torebkach

    Torebka po zaparzeniu i ostygnięciu stanowi świetny kompres wyciągający toksyczne związki ze śliny komara, przez co pozbywamy się dotkliwego swędzenia.
  10. Wykorzystaj aloes

    Jeśli przypadkiem hodujesz tę roślinę, wykorzystaj zawarty w jej liściach żel, który niweluje stan zapalny oraz zmniejsza podrażnienia skóry.
  11. Zastosuj liść białej kapusty

    Właściwości zdrowotne tego warzywa doceniały już nasze babcie. Okład skutecznie ukoi podrażnione przez ugryzienie komara miejsce.
  12. Zrób okład z wody różanej

    W jej składzie znajdują się związki cukrowe, garbniki, flawonoidy, witaminy oraz sole mineralne. Wszystkie one razem wzięte błyskawicznie zredukują zaczerwienienie i obrzęk.
swędzenie ukąszenia owady komary ukąszenie bąble insekty
Komentarze
Dodano: 26 Wrzesień 2016
Autor: Ania
Ocena:
Polecam sposób z zaparzoną herbatką, dobrze łagodzi świąd, ja jeszcze używam natki pietruszki.
Odpowiedź
Dodano: 28 Lipiec 2016
Autor: Sylwka
Ocena:
Próbowałam metody z miodem, trochę pomaga, ale skóra się klei i nie jest to fajne.
Odpowiedź
Dodano: 16 Lipiec 2016
Autor: Magda
Ocena:
Polecam aloes, to naprawdę działa. Sprawdziłam tą metodę na sobie.
Odpowiedź
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: Iwona
Ocena:
Mam podobno słodka krem, a komary leca do mnie niczym pszczoła do ula, w lecie mam więc problem z ukaszeniami. szczerze powiem ze nie słyszałam o tych sposobach na swędzenie po ukąszeniu, ale przy najbliższej okazji napewno wypróbuje.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach