45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 10 zasad skutecznego odchudzania!

Poznaj 10 zasad skutecznego odchudzania!Poznaj 10 zasad skutecznego odchudzania!

Dieta nie przynosi skutku, mimo że poświęcasz odchudzaniu wiele czasu i uwagi? Możliwe, że łamiesz jedno z „dietetycznych przykazań”. Dowiedz się, jak skutecznie chudnąć bez rozczarowań i efektu jojo – poznaj kilka podstawowych zasad!

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że odchudzanie nie powinno być katorgą i chwilową zmianą stylu życia. To, w jaki sposób się odżywiasz, powinno wejść ci w nawyk i dzięki temu umożliwić utrzymanie prawidłowej wagi przez długie miesiące. Pół roku drastycznej diety na nic się zda, jeśli po zrzuceniu nadprogramowych kilogramów wrócisz do starego trybu życia. Wówczas możesz mieć pewność, że bardzo szybko powrócisz do poprzedniej sylwetki. Przestrzeganie pewnych „złotych” reguł odchudzania może okazać się pomocne – zarówno w pozbyciu się tłuszczyku, jak i utrzymaniu jego efektu!

 • Jak skutecznie sie odchudzać?

 • Czy planowanie posiłków jest skuteczne?

 1. Zjadaj 5 posiłków dziennie – każdy, kto kiedyś się odchudzał, zna tę zasadę. Aby zrzucanie wagi było bardziej efektywne, oprócz trzech podstawowych posiłków (śniadania, obiadu, kolacji) spożywaj także drugie śniadanie i podwieczorek. Oczywiście nie mogą to być duże lub kaloryczne dania, najlepiej wybieraj owoce, jogurty, serki wiejskie i warzywa. Dzięki temu twój metabolizm stale będzie pracował i unikniesz napadów „wilczego głodu”.
 2. Dieta nie może trwać krótko – drastyczne sposoby na zrzucenie wagi sprawdzą się tylko w utracie nadmiaru wody z organizmu, np. na kilka dni przed ważnym balem, gdy trzeba zmieścić się w sukienkę. Po tego typu metodach ciało bardzo szybko wraca do starej sylwetki, często również obniża się metabolizm, co utrudnia późniejsze odchudzanie. Dieta to proces długotrwały, trwający kilka miesięcy. W dodatku trudny, ponieważ bywa, że mimo starań waga ani drgnie – należy jednak uzbroić w cierpliwość i pamiętać, że skuteczność wymaga czasu.
 3. Spożywaj tylko niewielkie porcje – jedzenie dwóch posiłków dziennie powoduje tycie, zaś pięciu składających się z tych samych produktów prowadzi do chudnięcia. Dzieje się tak, ponieważ ludzki organizm, mając dostarczane niewielkie ilości pożywienia przygotowuje się na okres „głodu” i magazynuje zapasy w postaci znienawidzonego tłuszczyku.
 4. Planuj posiłki – sięganie po byle co, kończy się źle. Planowanie wcześniej posiłków, przygotowywanie drugiego śniadania do pracy w formie sałatki już dzień wcześniej przyczyni się do utraty wagi. Unikniesz dzięki temu jedzenia na szybko w fastfoodach, sięgania po słodycze i zaczniesz kontrolować to co jesz.
 5. Nie jedz przed telewizorem – niestety to przypadłość wielu z nas. Lubimy podjadać w trakcie oglądania filmu, najczęściej chipsy, słodycze lub słone orzeszki. Może to prowadzić do niezwracania uwagi na to, ile właściwie zjadamy. Dodatkowo umieszczaj posiłki na niewielkich talerzach – oszukasz mózg, że zjadasz więcej niż jest naprawdę. Komponuj je również w taki sposób, aby były dobre w smaku, ponieważ zjedzenie czegoś niespecjalnie dobrego doprowadzi do sięgnięcia po inny smakołyk, aby zrekompensować sobie nieprzyjemny posiłek.
 6. Wprowadź ruch – okazuje się, że najłatwiej spalić tłuszcz dzięki niespecjalnie intensywnemu wysiłkowi. Nie musisz więc pocić się na siłowni – jeśli zastosujesz odpowiednią dietę, wystarczy że np. zaczniesz chodzić do pracy na pieszo lub wprowadzisz trzy minimum 40minutowe spacery w tygodniu.
 7. Rób sobie dzień przerwy – aby odchudzanie było przyjemniejsze (i zarazem skuteczne) musisz od czasu do czasu pozwolić sobie na coś tuczącego. Podczas imprez, wielkich wyjść czy świąt nie musimy odmawiać sobie wszystkiego. W pierwszych miesiącach diety pozwalaj sobie tylko na jeden kaloryczny posiłek w tygodniu. Jeden posiłek poprawi twoje samopoczucie i nie zniszczy dotychczasowych efektów.
 8. Pij dużo napojów – oczywiście tych niegazowanych i niesłodzonych. Najlepsza będzie woda, która rozkłada tłuszcz. Napoje w wersji light także odpadają, gdyż najczęściej cukier zastępuje się w nich słodzikiem.
 9. Nie siadaj, postój – to rada istotna zwłaszcza dla osób spędzających większość dnia w pozycji siedzącej. Aby osiągnąć efekty, musisz stać minimum 10 minut w trakcie każdej godziny dnia. Wykorzystaj ten trik stojąc na przystanku, w tramwaju czy autobusie, lub w trakcie przerwy w pracy.
 10. Sprawdzaj etykiety – nie wierz temu, co jest napisane wytłuszczonym drukiem na etykiecie każdego produktu. Wczytaj się w to, co widnieje z tyłu, napisane mniejszą czcionką. Warto wiedzieć, co się je. Zwłaszcza w przypadku produktów light, które często zawierają wiele węglowodanów.
odchudzanie dieta jak szybko schudnąć triki na odchudzanie domowe sposoby na odchudzanie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach