Superfood, oznacza bardzo zdrowe produkty, które mogą uczynić wiele dobrego dla naszego organizmu. Ale czy z czegoś, co już jest super, można uczynić coś jeszcze lepszego? Oczywiście, że tak! Przedstawiamy listę 10 jedzeniowych duetów, które najlepiej sprawdzają się w parze. Zdrowe jedzenie to nie tylko droga do pięknej sylwetki, ale także lepszego samopoczucia i szczytowej formy. Synergizm, czyli działanie dwóch składników w parze, został uznany przez amerykańskich naukowców za jedną z lepszych metod dbania o siebie. Łącz warzywa i owoce umiejętnie, a szybko zauważysz efekty!
Czy łosoś z czosnkiem są zdrowe?
Jak działają jabłka z gorzką czekoladą?
- Łosoś i czosnek – tych dwóch składników nie trzeba nikomu specjalnie reklamować, gdyż każdy wie, jak wiele pozytywnych właściwości posiadają. Wspólnie tworzą świetny duet do obniżania złego cholesterolu. Według badań z 1997 roku, u mężczyzn z wysokim poziomem cholesterolu zauważono spadek o prawie 10%, gdy spożywali regularnie niecały gram czosnku i 12 gramów oleju z ryby. Jeśli również masz z tym problem, już wiesz co robić!
- Oliwa z oliwek i pomidory – pomidory zawierają likopen, który jest związkiem z grupy karotenów. Minerały i witaminy znajdujące się w roślinach będą lepiej przyswajane, gdy doda się do nich tłuszcz roślinny. Jest tak również w przypadku pomidorów i znajdującego się w nich likopenu, który jest zdecydowanie skuteczniej przyswajany w towarzystwie oliwy z oliwek. I chodzi tylko o ten rodzaj oliwy, gdyż badania wykazały, że np. olej słonecznikowy nie ma takiego działania. Dlaczego likopen jest ważny dla naszego organizmu? Przeciwdziała chorobom sercowo-naczyniowym, nowotworom prostaty, piersi, przewodu pokarmowego, a także miażdżycy.
- Pieprz i kurkuma – problem z kurkumą polega na tym, że jest bardzo szybko metabolizowana i nie zawsze dobrze się absorbuje. Wówczas dobrze jest stosować wraz z nią czarny pieprz, który zwiększa jej aktywność aż tysiąckrotnie! A zalet kurkumy jest naprawdę wiele: zapobiega powstawaniu nowotworów, działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie.
- Jarmuż i łosoś – te dwa składniki to bogactwo witaminy D, która pomaga absorbować wapń z układu pokarmowego do krwi i utrzymywać jego stały poziom. Najlepszym jej źródłem jest słońce, jednak w naszym kraju nie zawsze o nie łatwo, zwłaszcza w takich porach, jak jesień i zima.
- Czarny pieprz i zielona herbata – jeśli zmagasz się z tłuszczykiem i zbędnymi kilogramami, musisz pokochać pieprz. Blokuje on powstawanie nowych komórek tłuszczowych i obniża poziom tłuszczu w krwi. Będzie świetnym towarzyszem zielonej herbaty, która też usprawnia działanie metabolizmu. Zapobiegają również powstawaniu komórek rakowych. Zielona herbata z dodatkiem pieprzu i cytrusów jest dobrą opcją na zimne dni, gdyż świetnie rozgrzewa.
- Jabłka i gorzka czekolada – jednak tylko czekolada z wysoką zawartością miazgi kakaowej, a jabłko nieobrane, w skórce, która zawiera wiele dobroczynnych składników, np. obniżających ryzyko zachorowania na choroby układu krwionośnego. Składnik czekolady – katechina – zapobiega zaś zatykaniu tętnic. Ta słodka rozpusta będzie więc idealna dla osób zmagających się z problemami sercowo-naczyniowymi.
- Brukselka i oliwa z oliwek – na naszej liście znów gości oliwa. Wraz z brukselką, której jedna mała sztuka zawiera 243% rekomendowanego spożycia witaminy K, stanowi udany zespół zapobiegania rozwojowi raka piersi, wątroby, nerki, jajników, żołądka itd… Regulują również krzepliwość krwi.
- Czerwona papryka i czarna fasola – czyli źródło żelaza, idealne dla wegetarian, którzy często cierpią na jego niedobory. Żelazo pochodzenia roślinnego jest trudno przyswajane, dlatego bogata w nie czarna fasola idealnie sprawdzi się w połączeniu z papryką o dużej zawartości witaminy C.
- Brokuł i pomidory – znów duet zapobiegający nowotworom. Połączenie tych dwóch składników wykazało na podstawie badań, że zwiększają skuteczność walki z nowotworem aż o 52%! Te zaskakujące wyniki są potwierdzone przez szczegółowe i długotrwałe testy.
- Szpinak i migdały – składniki szpinaku są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego dobrym „towarzystwem” będą dla niego dobre tłuszcze mononienasycone znajdujące się w migdałach. Właśnie dlatego najzdrowszym sposobem na szpinak będzie sałatka z dodatkiem migdałów. Sam szpinak posiada wysoką zawartość witamin K, C, E i z grupy B, oraz żelaza, magnezu i potasu, zaś migdały kwasy fenolowe i flawonoidy.
Co o tym sądzisz?