45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 10 rad na przeziębienie w ciąży!

Poznaj 10 rad na przeziębienie w ciąży!Poznaj 10 rad na przeziębienie w ciąży!

Ciąża to czas, kiedy organizm jest szczególnie delikatny a przez to podatny na przeziębienia. Nawet banalny katar i kaszel, jeśli nie leczone, mogą przy tym mieć poważne konsekwencje. Jednocześnie jednak trzeba zapomnieć o wielu lekarstwach i ziołach, dlatego wiele kobiet nie wie, jak leczyć w czasie ciąży przeziębienie.

 • Jak walczyć z przeziębieniem w ciąży?

 • Czy można brać leki wykrztuśne w ciąży?

 1. W ciąży nie wolno przyjmować leków przeciwbólowych opartych na innych substancjach, niż paracetamol. Warto uważnie czytać składy, bo wiele z nich zawiera paracetamol i dodatkową substancję. Jedną z nich często jest kofeina, której również nie powinno się spożywać w ciąży w nadmiernych ilościach z uwagi na ryzyko wywołania przedwczesnego porodu. Dlatego warto w ciąży ograniczyć do minimum leki przeciwbólowe i stosować tylko te na bazie paracetamolu.

 2. W ciąży warto zrezygnować z leków wykrztuśnych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. W tym szczególnym czasie sięgajmy tylko po to, co zalecił lekarz prowadzący ciążę. Samodzielnie dobrany syrop na kaszel może zawierać pseudoefedrynę, która w dużych ilościach ma właściwości podobne do amfetaminy i dlatego w ciąży jest zakazana. Aspiryna rozrzedza krew, dlatego również powinna być stosowana w ciąży tylko wtedy, jeśli zgodę wyrazi lekarz.

 3. Organizm przyszłej mamy jest szczególnie wrażliwy na sztuczne barwniki, słodziki i substancje dodawane do leków (przeciwzbrylające, glazurujące itp.). Dlatego warto postawić w tym czasie na naturalne recepty na przeziębienie.

 4. Ciąża to dobry czas na wypróbowanie herbatek ziołowych. Najlepiej sięgać po te o jak najprostszym składzie – np. z suszonych malin czy owoców leśnych. Wystrzegajmy się za to obficie słodzonych mieszanek herbat, które mogą poza suszonymi owocami zawierać też zioła, których nie powinno się stosować w ciąży.

 5. Czosnek to jeden z najpotężniejszych naturalnych antybiotyków. Jednak w ciąży nie wolno przesadzać z jego ilością. Dlatego ograniczajmy jego spożycie do małego ząbka dziennie. Równie antybakteryjne działanie ma cebula, którą warto na czas choroby włączyć do diety.

 6. Doskonałym remedium na choroby gardła i płuc jest miód naturalny. Można go dodać do napojów czy wypieków. Łagodzi podrażnienia i nawilża.

 7. W ciążowej chorobie dobrze też sięgać po napary rozgrzewające. Choć nie można przesadzać z ilością zjadanych przypraw rozgrzewających, warto raz dziennie sięgnąć po herbatę z dodatkiem imbiru, cynamonu czy goździków.

 8. Organizm przyszłej mamy potrzebuje więcej niż zwykle odpoczynku a organizm ciężarnej i przeziębionej pani – jeszcze więcej. Dlatego dobrze, jeśli na czas choroby możemy ograniczyć aktywności. Popularny błąd to wykorzystywanie czasu przeziębienia na zaległe, domowe obowiązki. Często obciążają one tak samo, jak praca! Dlatego lepiej jest zająć się zaległą lekturą czy oglądaniem filmów, niż porządkami.

 9. W ciąży nie wolno brać antybiotyków, nawet jeśli przed ciążą były przepisane przez lekarza. Przed podaniem leków trzeba koniecznie poradzić się osoby prowadzącej ciąży. Często informacje o podawaniu leków w ciąży są też dostępne na ulotce i w internecie.

 10. Wiele ziół, w tym tymianek, ma działanie poronne. Dlatego w ciąży nie wolno sięgać po tabletki na gardło z tym składnikiem.

 

 

odporność witaminy ciąża płód lęki paracetamol herbaty ziołowe leki zakazane w ciąży
Komentarze
Dodano: 14 Czerwiec 2016
Autor: Klaudia
Ocena:
U mnie sprawdziły się herbaty ziołowe i mleko z miodem, jak tylko poczułam że bierze mnie przeziębienie.
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Aldonka
Ocena:
Ja w ciąży stosowałam same domowe sposoby, miałam jedną poważniejszą infekcję i wtedy lekarz przepisał mi leki dla dzieci.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach