45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pozbądź się go raz na zawsze! Skuteczne metody walki z łupieżem

Pozbądź się go raz na zawsze! Skuteczne metody walki z łupieżemPozbądź się go raz na zawsze! Skuteczne metody walki z łupieżem

Sumienna kuracja przeciw łupieżowa to jedyny sposób, aby zlikwidować problem nieestetycznych białych śladów naskórka, tak dobrze widocznych na ciemnych ubraniach. Łupież to uciążliwy problem – jest bardzo widoczny i dość trudny do zlikwidowania. Pojawia się w wyniku nadaktywności grzybów na skórze głowy. Pierwszym krokiem w leczeniu łupieżu powinno być rozpoznanie wroga, czyli sprawdzenie, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia.

Problem ten dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, choć u panów bywa bardziej uciążliwy. Bardzo rzadko pojawia się u dzieci, zaś często u młodzieży w okresie dojrzewania i kobiet zbliżających się do menopauzy.

  • Co na łupież?

  • Jak pozbyć się łupieżu?

Przyczyną powstawania łupieżu jest najczęściej grzyb drożdżopodobny, żyjący na powierzchni skóry człowieka. Normalnie nie wywołuje on żadnych nieprzyjemności, chyba że w momencie, w którym stworzymy mu warunki do rozwoju. W jaki sposób? Aby odpowiedzieć na te pytanie, należy wyróżnić podział na dwa rodzaje łupieżu:

  1. Łupież tłusty – występuje u osób z tendencją do przetłuszczania się skóry głowy. Wspomniany wcześniej grzyb ma w tym przypadku idealne warunki do rozwoju, ponieważ żywi się on łojem i posiada wówczas dogodne dla drożdżaków środowisko beztlenowe. W takich warunkach ilość tych grzybów zwiększa się z 45 do 75%. Duże ilości tych drobnoustrojów przyczynia się do powstawania większej ilości ich odchodów, a co za tym idzie – stanu zapalnego. Jego głównym objawem jest swędzenie i zaczerwienienie naskórka. W wyniku złuszczania się skóry, na głowie pojawiają się żółtawe płatki, które z czasem się odrywają i opadają na ubranie.
  2. Łupież suchy – ten rodzaj łupieżu dotyczy osób nie mających łojotoku. Występuje u nich za to wyjątkowa nadwrażliwość na wspomnianego wyżej drożdżaka, co przyczynia się do powstawania stanu zapalnego. Wtedy, za każdym razem, gdy porusza się głową, osypują się z niej srebrne płatki. Inną przyczyną suchego łupieżu są źle dobrane kosmetyki, które powodują podrażnienia – niewłaściwy szampon, żel, farba, pianka, lakier, płyn do trwałej ondulacji.

Sposoby walki z łupieżem. Kiedy wybrać się do lekarza?

W przypadku łupieżu tłustego, należy kupić w aptece specjalny szampon przeciwłupieżowy. W tego typu kosmetykach znajdziemy najczęściej substancje, które zmniejszają ilość drobnoustrojów na skórze głowy. Tego typu preparatu należy używać zazwyczaj co trzeci dzień przez okres trzech tygodni, w pozostałe dni stosując łagodne szampony (jeśli myjemy włosy częściej).

Przy łupieżu suchym najpierw zaleca się stosowanie łagodnego szamponu bezzapachowego o odczynie pH 5,5. Jeżeli przyczyną jest używanie niewłaściwych kosmetyków, taka kuracja przyniesie skutek. Kiedy jednak przyczyną okaże się nadwrażliwość, trzeba zacząć używać specjalnego szamponu do walki z łupieżem suchym.

Jeżeli walka za pomocą szamponów nie przyniesie skutku, trzeba wybrać się dermatologa. Zapisze najprawdopodobniej doustne środki przeciwgrzybicze, a także zaleci przemywanie głowy preparatem zawierającym słaby steryd i kwas salicylowy, co wspomoże usunięcie zalegającej łuski.

łupież włosy skóra głowy szampon przeciwłupieżowy szampon bezzapachowy
Komentarze
Dodano: 13 Listopad 2016
Autor: jula
Ocena:
a ja zaobserwowałam, że mam łupież od suchego szamponu i przestałam go stosować
Odpowiedź
Dodano: 14 Wrzesień 2016
Autor: Daria
Ocena:
A może możecie polecić jakiś skuteczny szampon przeciwłupiezowy, bo na rynku jest ich tyle ze niewiadomo co wybrać.
Odpowiedź
Dodano: 04 Wrzesień 2016
Autor: Aneta 24
Ocena:
Jak pojawia się łupież to u mnie znak, że czas zmienić szampon. Zauważyłam, że długie przywiązanie do jednego kosmetyku moim włosom nie służy.
Odpowiedź
Dodano: 16 Czerwiec 2016
Autor: Weronika
Ocena:
U mnie łupież pojawia się za kazdym razem jak próbuje użyć head&shoulders, nie wiem co jest nie tak ale tylko on wywołuje taki efekt :/
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach