45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Powikłania po grypie - jakie są najczęstsze objawy niedoleczonej grypy?

Powikłania po grypie - jakie są najczęstsze objawy niedoleczonej grypy?Powikłania po grypie - jakie są najczęstsze objawy niedoleczonej grypy?

Grypa należy do najczęściej występujących chorób sezonowych – może zdarzyć się i tak, że w trakcie jednego sezonu zimowego przytrafia się nam kilka razy. Właściwie leczona, już po kilku dniach może pójść w niepamięć. Niestety, często bagatelizujemy jej objawy, nie stosujemy odpowiednich środków zaradczych, co skutkuje późniejszymi powikłaniami. A te nie są już tak niegroźne jak sama grypa, którą zlekceważyliśmy. Przez brak rozwagi w tym zakresie można się nabawić zapalenia płuc, zapalenia zatok czy opon mózgowych. Jak rozpoznać objawy niedoleczonej grupy i się skutecznie nimi zająć?

Powikłania po grypie

Co tak naprawdę oznacza zachorowanie na grypę? Czym jest wywoływane? Otóż, grypa to jedna z najpopularniejszych przypadłości powodowana wirusami A, B, C – przy czym B i C charakteryzują się najłagodniejszym przebiegiem. Największym zagrożeniem dla zdrowia jest wirus typu A. Co się dzieje w organizmie zaatakowanym przez wirusy? Po zakażeniu wirusy lokują się w nabłonku w drogach oddechowych – w nosie, gardle, tchawicy, oskrzelach. To tu dochodzi do ich namnażania, co zazwyczaj zajmuje kilka godzin. Komórki nabłonka ulegają uszkodzeniu, wzrasta ryzyko wystąpienia wtórnych zakażeń. Niekiedy, dochodzi nawet do tego, że wirus dostaje się do płuc, powodując ich zapalenie, a finalnie zmiany martwicze i krwotoki. Jeśli zaatakuje układ nerwowy, to nie ustrzeżemy się zapalenia opon mózgowych i mózgu. Nieleczona grypa to bardzo krótka droga do stworzenia ryzyka wystąpienia powikłań. Przechodzenie jej zazwyczaj dokonuje się w kilku etapach. Pierwszy to okres wylęgania wirusa, kolejny – trwający ok. 7 dni - to czas leczenia. Jeśli po tym krótkim czasie objawy nie znikają, konieczne będzie ponowne udanie się do lekarza celem powtórnej diagnozy. Powikłania najczęściej przytrafiają się osobom o obniżonej odporności – dzieciom, osobom w podeszłym wieku, przewlekle chorym.

Nieleczona grypa – jakich powikłań możesz się spodziewać?

Nieleczone przeziębienie zazwyczaj nie obędzie się bez konsekwencji. Najczęściej spotykanym powikłaniem po niedoleczonej grypie jest zapalenie zatok. Objawy, które temu towarzyszą, są dość charakterystyczne dla tej choroby. Pojawi się ból w okolicach czoła i nosa, nasilający się przy pochylaniu, poczucie uciskania w policzkach i bardziej typowe dla zwykłego przeziębiania - zatkany nos, wzrost temperatury. Może to skutkować wielomiesięcznym leczeniem, jeśli dodatkowo zarazimy się infekcją bakteryjną i wystąpi katar ropny. W takim przypadku pomocne będą inhalacje lub okłady, a jeśli mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, to również zastosowanie kuracji antybiotykowej.

Osłabienie po przeziębieniu – nie zawsze naturalna kolej rzeczy!

Nie zawsze odczuwane przez nas osłabienie po grypie oznacza, że potrzebujemy spokojnego czasu na rekonwalescencję. Często bowiem występujące objawy świadczą o powikłaniach pogrypowych. Może nim być zapalenie ucha środkowego, w trakcie którego wystąpią symptomy takie jak: ból głowy, wysoka gorączka, a niekiedy nawet przedziurawienie błony bębenkowej czy wyciek ropy. Zaniedbanie takich objawów może doprowadzić m.in. do utraty słuchu. Taką infekcję leczy się środkami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi i antybiotykami.

Kolejnym, groźnym powikłaniem po grypie, jest zapalenie oskrzeli. Tu pojawia się gorączka i silny, napadowy kaszel, początkowo suchy, w kolejnej fazie mokry, z odkrztuszaniem. Pomocnym działaniem będzie przeleżenie tego czasu w łóżku, obniżanie temperatury, a w razie konieczności zastosowanie antybiotyków.

Powikłaniem grypowym zagrażającym życiu jest bez wątpienia zapalenie płuc. Towarzyszy mu szereg powiązanych ze sobą objawów, takich jak: wymioty, ból mięśni, dreszcze, nasilenie kaszlu, ból w klatce piersiowej. W początkowej fazie pomoże postawienie baniek, jeśli jednak choroba ma ciężki przebieg, konieczne będzie leczenie szpitalne.

Powikłaniem grypowym może być także zapalenie mięśnia sercowego, dające o sobie znać przede wszystkim nieregularnym rytmem pracy serca – bólem w klatce piersiowej, omdleniami. Zazwyczaj wymaga to leczenia kardiologicznego. Kolejnym, groźnym powikłaniem grypowym jest zapalenie opon mózgowych, które wymaga hospitalizacji.

Profilaktyka przede wszystkim!

Problemów z niedoleczoną grypą jak widać może być wiele, dlatego warto skupić się przede wszystkim na skutecznym uniknięciu ewentualnych powikłań. Jeśli spotyka nas przeziębienie, nie bagatelizujmy tego, tylko spokojnie dajmy swojemu organizmowi czas na odpoczynek i rekonwalescencję. Dodatkowym zabezpieczeniem jest zaszczepienie się, które w dużym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę!

grypa Powikłania po grypie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach