45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Powiększona wątroba – jak zrobić skuteczny detoks wątroby?

Powiększona wątroba – jak zrobić skuteczny detoks wątroby?Powiększona wątroba – jak zrobić skuteczny detoks wątroby?

Wątroba należy do najważniejszych narządów w ludzkim organizmie – wyróżnia ją nadzwyczajna zdolność do regeneracji. To ona oczyszcza ustrój z toksyn, reguluje aktywność hormonów i wydziela żółć. Warto się o nią troszczyć, zwłaszcza że wątroba często ponosi konsekwencje naszych błędów. Szkodzi jej alkohol, niezdrowa dieta, leki i wirusy. W jaki sposób można zadbać o ten szczególny organ?

Rola wątroby w organizmie

Wątroba znajduje się w prawej części jamy brzusznej i pełni wiele istotnych funkcji w organizmie, m.in. reguluje gospodarkę hormonalną, kontroluje wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii i wydziela niezbędną do trawienia żółć. Dba też o odpowiednie zaopatrzenie ustroju w związki żelaza, wpływa na przebieg procesów immunologicznych i produkuje białka transportowe, które zaopatrują komórki w szereg potrzebnych substancji. Dlatego nawet najdrobniejsze zaburzenia jej pracy mogą naruszać równowagę metaboliczną i wywoływać różne dolegliwości.

  • Czym zajmuje się wątroba?

  • Jak oczyścić wątrobę?

Wątroba odznacza się dużą rezerwą czynnościową, a więc wystarczy jej niewielki fragment, by zachować równowagę metaboliczną ustroju. To jedyny narząd w ludzkim organizmie, który potrafi samodzielnie się regenerować. Mimo chirurgicznego wycięcia 75 proc. masy wątroby, organ nie traci swych funkcji i potrafi odbudować się w ciągu zaledwie kilkunastu tygodni.

Wydaje się zatem, że to narząd niezniszczalny, któremu niestraszne żadne patologie czy procesy chorobowe. Niestety, szereg schorzeń wątroby skutkuje trwałym i nieodwracalnym uszkodzeniem jej komórek, prowadzącw konsekwencji doniewydolności organu. W tak skrajnych przypadkach próbuje się ratować życie pacjenta, wykonując przeszczepienie wątroby.

Co szkodzi wątrobie?

Niestety, bardzo często wątroba odpowiada za nasze błędy, zwłaszcza dietetyczne. Co jej szkodzi? Na pewno nadużywanie alkoholu, menu bogate w tłuszcze nasycone (zwierzęce), stosowanie głodówek lub restrykcyjnych diet. Poza tym narządowi nie służy nieprawidłowa masa ciała (nadwaga, otyłość) i nadużywanie środków farmaceutycznych.

Toksyny, które gromadzą się w wątrobie, mogą zaburzać jej funkcjonowanie i powodować szereg dolegliwości. Przeciążony narząd manifestuje swój stan uczuciem goryczy w ustach, kłuciem w boku, wzdęciami, biegunkami i niestrawnością. U niektórych osób pojawiają się brodawki i brązowe przebarwienia, spód języka ulega zażółceniu, a skóra staje się zimna i wilgotna.

Skuteczny detoks – pomoc dla wątroby

Warto co pewien czas wspomóc funkcjonowanie wątroby – ułatwić jej oczyszczenie z toksyn i regenerację. Jak to zrobić? Chociaż przez kilka tygodni postawić na szeroko pojęty higieniczny tryb życia, szczególnie na zdrową dietę. Należy jeść częściej – zaleca się pięć mniejszych posiłków dziennie zamiast 2-3 obfitych. Powinno się ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych i stosować odpowiednie techniki obróbki kulinarnej – można piec w rękawie, dusić, gotować na parze, ale bez dodatku tłuszczu. Należy zwiększyć udział warzyw i owoców w diecie, zwłaszcza w postaci nieprzetworzonej. Warto przyrządzać sobie sałatki i surówki doprawione kilkoma kroplami oliwy z oliwek i zielonymi ziołami. Nie wolno zapominać o nawadnianiu organizmu – należy pić ok. 2 l niegazowanej wody mineralnej dziennie.

W czasie oczyszczania wątroby trzeba zrezygnować z kawy, herbaty, zapomnieć o paleniu i, oczywiście, alkoholu. Najlepiej odstawić też słodycze, nie jeść grzybów ani tłustego nabiału. Tłuste mięsa warto zamienić na ryby morskie, a jasny chleb na ciemne pieczywo z mąki z pełnego przemiału. Można chrupać owoce – niskokaloryczne cytrusy (grapefruity, pomarańcze) to dobry wybór. Jak najczęściej należy sięgać po surowe warzywa (jeśli wymagają obróbki termicznej, nie wolno ich rozgotowywać).

Warto korzystać z odwiecznej mocy ziół i wspierać wątrobę np. wyciągiem z ostropestu plamistego. W jego składzie znajduje się dobroczynna sylimaryna, która działa odtruwająco i osłonowo na komórki wątroby. Poza tym ostropest pobudza procesy regeneracyjne i wykazuje właściwości przeciwzapalne.

WĄTROBA regeneracja wątroby niewydolność wątroby oczyszczanie wątroby chora wątroba objawy
Komentarze
Dodano: 21 Lipiec 2016
Autor: Ilona
Ocena:
Ja biorę takie ampułki na detoks, mam nadzieję, że pomogą.
Odpowiedź
Dodano: 17 Kwiecień 2016
Autor: Kasia
Ocena:
Moja wątroba często daje o sobie znać. Muszę coś z tym zrobić i przeprowadzić sobie taką dietkę...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach