45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Powiększona prostata - przyczyny, objawy i leczenie przerostu prostaty

Powiększona prostata - przyczyny, objawy i leczenie przerostu prostatyPowiększona prostata - przyczyny, objawy i leczenie przerostu prostaty

Dolegliwości związane z prostatą niejednemu mężczyźnie spędzają sen z powiek. Choć zazwyczaj są bagatelizowane i zainteresowani dowiadują się o problemach w tym zakresie w zaawansowanym stadium choroby. Diagnozy często wskazują na raka prostaty, bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie stercza. Jakkolwiek brzmiałoby orzeczenie lekarskie, zawsze wiąże się to z przykrymi dolegliwościami - bólem, trudnościami w oddawaniu moczy. Co może stać za przerostem prostaty? Jak skutecznie rozpoznać objawy schorzenia? Jak zaradzić chorobie?

Przerost prostaty - alarmujący sygnał zdrowotny dla mężczyzn

Czym w ogóle jest prostata? Otóż jest to gruczoł krokowy u mężczyzn, który wskutek przemian hormonalnych determinowanych przez proces starzenia podlega rozmaitym zmianom. Co oznacza zatem powiększona prostata inaczej zwana gruczolakiem stercza? Zazwyczaj proces ten uaktywnia się po 45. roku życia, gruczoł krokowy zaczyna sie powiększać i mocniej zaciskać wokół cewki moczowej, powodując dolegliwości przy oddawaniu moczu. Mężczyzna ma poczucie dyskomfortu w związku z nieopróżnieniem całkowitym pęcherza mimo podejmowanego dużego wysiłku. Rozrost prostaty przebiega powoli, co przy poddawaniu się regularnym badaniom pozwala na wczesne zdiagnozowanie problemu i zastosowanie odpowiednich środków profilaktycznych - przyjmowanie leków syntetycznych i ziołowych. Dodatkowo, zaleca się również stosowanie diety, w której znajdą się pestki dyni, czosnek, itd.

  • Od czego przerost prostaty?

  • Jakie są objawy przerostu?

Powiększona prostata - nie przegap niepokojących objawów!

Zazwyczaj przerost prostaty nastręcza pytanie, czy mężczyzna ma do czynienia z łagodnym rozrostem czy też z dużo bardziej poważnym schorzeniem - namnażaniem się nowotworowych komórek. Rak prostaty może mieć swe źródło w nadwadze, jedzeniu w przesadnych ilościach czerwonego mięsa, sięganiu po alkohol, paleniu. Bardzo często nowotwór jest uwarunkowany genetycznie - jeśli ktoś z najbliższej rodziny chorował na raka prostaty, to inni mężczyźni z tej rodziny powinni się liczyć z tym, że u nich również wzrasta prawdopodobieństwo zmagania się z tą przypadłością. W takim przypadku konieczne jest badanie się mężczyzn po 40. roku życia, w pozostałych sytuacjach panowie powinni regularnie poddawać się badaniom po ukończeniu 50. roku życia. Tak naprawdę, każda dolegliwość lub nieprawidłowość powinna być bezpośrednią motywacją do wizyty u urologa. Jeśli stadium choroby jest już zaawansowane, wówczas pojawi sie dotkliwy ból przy oddawaniu moczu. Zbagatelizowanie problemu może doprowadzić do zakażania układu moczowego, niewydolności nerek. Do szybkiej konsultacji lekarskiej powinny skłonić mężczyznę takie czynniki jak: częste oddawanie moczu (także w nocy), uczucie ciągłego parcia na pęcherz, dłuższe oczekiwanie na rozpoczęcie opróżniania pęcherza, słaby strumień moczu, poczucie niecałkowitego opróżnienia, konieczność napinania się z dużą siłą, by opróżnić pęcherz.

Leczenie prostaty - im szybciej, tym lepiej!

Bardzo ważne jest możliwie szybkie zdiagnozowanie problemu rozrostu prostaty, gdyż umożliwia to podjęcie natychmiastowego leczenia. Najprostszym badaniem określającym schorzenie w tym zakresie, jest badanie przez odbyt wykonywane przez urologa. Jeśli takowe badanie wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, wówczas zleca się dodatkowo USG jamy brzusznej, czy też w uzasadnionych przypadkach biopsję gruczołu krokowego. Łagodny rozrost gruczołu można leczyć farmakologicznie lub przeprowadzając operację. W przypadku łagodniejszych zaburzeń wystarczy jedynie zastosowanie leków zmniejszających objętość gruczolaka i poprawiających przepływ moczu. Kiedy stadium przerostu jest już duże, mocz w znacznych ilościach zalega w pęcherzu, powodując częste zakażenia układu moczowego, zaleca się wówczas przeprowadzenie interwencji chirurgicznej. W trakcie zabiegu lekarz wycina część gruczołu, by ułatwić odpływ moczu.

prostata problem z prostatą

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach