45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Potówki u dorosłych - jak radzić sobie z potówkami?

Potówki u dorosłych - jak radzić sobie z potówkami?Potówki u dorosłych - jak radzić sobie z potówkami?

Mimo że potówki nie należą do nieuleczalnych dolegliwości wymagających zaawansowanych działań medycznych, przysparzają wielu zmartwień wszystkim u których się pojawiają ze względu na swój nieestetyczny charakter. Przyjmują bowiem postać czerwonych grudek – u dorosłych zlokalizowanych zazwyczaj na tułowiu, a u dzieci na karku, tułowiu, w pachwinach. Zazwyczaj ustępują po kilku dniach, pozostawiając nieco złuszczony naskórek. W trakcie występowania nie powodują żadnych dolegliwości poza delikatnym uczuciem pieczenia. Co zrobić, gdy wystąpi taki problem? Jak mu zaradzić? Jakie medykamenty stosować?

  • Od czego potówki?

  • Jak leczyć potówki u dorosłych?

Potówki u dorosłych – jak zaradzić takiemu problemowi?

Potówki to bardzo częste schorzenie gruczołów potowych, powodowane dużą wilgotnością powietrza i wysoką temperaturą. Skutkiem tego jest zintensyfikowane pocenie, utrudnione wydzielanie potu i pojawianie się małych, czerwonych pęcherzyków na skórze. Rodzajów potówek jest wiele, stąd też nie istnieje tylko jeden sprawdzony sposób na walkę z nimi. Różnicuje je głębokość, na której występują, co klasyfikuje potówki na: pospolite, czerwone, głębokie. Najczęściej zazwyczaj mamy do czynienia z potówkami pospolitymi i czerwonymi. Nie zagrażają one zdrowiu, powodują jednak bolączkę z uwagi na swój nieestetyczny wygląd. Najczęściej słyszy się o potówkach występujących u niemowląt, co w bezpośredni sposób wiąże tę przypadłość ze szczególną wrażliwością skóry podatnej na wszelkie niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Bywa jednak i tak, że potówki przytrafiają się osobom dorosłym, co powodowane jest innymi czynnikami niż u dzieci. Wówczas to zazwyczaj skorelowane jest ze środowiskiem, w jakim osoby dorosłe przebywają. Takie ryzyko wzrasta, jeśli np. w pracy mamy do czynienia ze znaczną wilgotnością powietrza czy wysokimi temperaturami. Na skórze pojawiają się czerwone wypryski, które oprócz swego brzydkiego wyglądu, dodatkowo powodują pieczenie. Sytuacja staje się poważniejsza, jeśli dochodzi do stanu zapalnego i powstają potówki głębokie. Te z kolei powodują wiele nieprzyjemnych objawów, z którymi niestety nie można sobie już poradzić bez pomocy farmakologicznej, co wystarcza w przypadku potówek pospolitych i czerwonych. Jeśli wystąpią potówki głębokie, które są oznaką tego, że doszło do zakażenia bakteryjnego, wówczas konieczne będzie zastosowanie odpowiednich leków.

Potówki u dorosłych – leczenie

Potówki to nieuchronna konsekwencja przebywania w warunkach dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperatury. Są jednak sposoby, które pozwalają na uniknięcie pojawienia się ich. Przede wszystkim warto działać profilaktycznie i ubierać się stosownie do temperatury, która aktualnie panuje w danym otoczeniu, nie korzystać z odzieży sztucznej i nazbyt obcisłej, a w okresie letnim polewać się wodą w sprayu. Co jednak zrobić, kiedy już się pojawiły? Jak sobie z nimi poradzić? Potówki pospolite zazwyczaj szybko ulegają złuszczeniu, nie pozostawiając żadnych śladów. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku potówek czerwonych, które mogą się utrzymać na skórze nawet kilkanaście dni. Wówczas koniecznym działaniem będzie zastosowanie antybiotyku, wskazanego przez dermatologa. Niekiedy można się także wspomóc domowym sposobem i użyć np. spirytusu, przemywając skórę w tym miejscu. Zamiennie stosuje się także zasypkę zmieszaną z mentolem oraz kąpiele z naparem rumianku.

Jak zapobiegać potówkom?

Konkretnym rodzajom potówek można zapobiegać w odmienny sposób. Aby uniknąć pojawienia się potówek na stopach, należy nosić przewiewne obuwie i w razie potrzeby używać specjalne preparaty chroniące przed poceniem. Jeśli z kolei wystąpią potówki na twarzy, to trzeba zadbać o umiejętne jej oczyszczenie i nawilżenie. Ważne jest zaobserwowanie, z jaką częstotliwością pojawiają się wypryski i na tej podstawie zdiagnozowanie podstawowej dolegliwości.

potówki potówki u dorosłych

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach