45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Potas – objawy braku potasu w organizmie i produkty bogate w potas

Potas – objawy braku potasu w organizmie i produkty bogate w potasPotas – objawy braku potasu w organizmie i produkty bogate w potas

Potas to jeden z najważniejszych elektrolitów, który wywiera wpływ na wiele procesów, jakie zachodzą w organizmie. Wyjątkowy pierwiastek odpowiada za zdolność koncentracji, oddziałuje na pracę mięśni i kondycję całego ustroju. Choć mikroelement znaleźć można w większości produktów żywnościowych, jego niedobory nie należą do rzadkości. Kiedy poziom potasu we krwi spada, pojawiają się skurcze mięśni, zmęczenie, skłonność do obrzęków kończyn górnych i dolnych, a nawet rozwija się nadciśnienie tętnicze.

 

  • Jakie są objawy niedoboru potasu?

  • W czym znajduje się potas?

Potas – ważny minerał

Potas, razem z sodem i chlorem, rozpuszcza się w wodzie. Dlatego tak silnie oddziałuje na ludzki organizm, który przecież składa się przede wszystkim z wody. Można powiedzieć, że to minerał wszechobecny w ustroju – znajduje się np. w limfie, krwi, komórkach i przestrzeniach międzykomórkowych.
Potas przenika przez błony komórkowe i tą drogą zaopatruje komórki w substancje odżywże, a przy okazji usuwa z nich zbędne produkty przemiany materii. Pierwiastek uczestniczy w procesach spalania białek i cukrów oraz pobudza wydzielanie insuliny. Dzięki potasowi mózg jest odpowiednio dotleniony, prawidłowo funkcjonują mięśnie i układ nerwowy. Elektrolit korzystnie wpływa na koncentrację, bystrość umysłu i myślenie; wspiera też działanie nerek i reguluje gospodarkę wodną organizmu. Ponadto potas normuje ciśnienie tętnicze – dlatego jego niedobory grożą nadciśnieniem.

Niski poziom potasu w organizmie – objawy

Osoby dorosłe powinny przyjmować od 2000 do 3000 mg potasu dziennie. Wiele źródeł cennego pierwiastka znajduje się w diecie, ale mimo to dochodzi do jego niedoborów.
W przypadku zbyt niskiego stężenia potasu we krwi pojawiają się obrzęki na rękach i nogach, rozwija się nadciśnienie tętnicze, serce bije nieregularnie, a wysiłek lub wysoka temperatura powierza wywołują bolesne skurcze kończyn dolnych i górnych. Osoby z niedoborami potasu są drażliwe, nerwowe i czują nieustane zmęczenie.
Na niedobory potasu często cierpią osoby przyjmujące środki moczopędne, ponieważ organizm wydala pierwiastek razem z moczem. Poziom minerału mogą obniżać leki na nadciśnienie lub choroby serca. Niedobory potasu towarzyszą również rygorystycznym dietom odchudzającym. Lekarze zalecają suplementację potasu diabetykom, by w ten sposób wesprzeć wydzielanie insuliny. Niższe stężenie pierwiastka występuje u osób cierpiących z powodu nawracających biegunek i/lub wymiotów. W takim wypadku nie wolno zapominać o uzupełnianiu utraconej wody i wyrównywaniu zaburzeń elektrolitowych.

Produkty bogate w potas

Do najbogatszych źródeł potasu w diecie zaliczają się owoce i warzywa. Dużą dawkę pierwiastka można dostarczyć organizmowi, chrupiąc suszone morele lub figi, warto także sięgać po awokado, banany, kiwi, rodzynki i jabłka. Z warzyw wysoką zawartością potasu wyróżniają się ziemniaki, seler i pomidory.
Warto wiedzieć, że potas występuje w bardzo dużej grupie produktów spożywczych – jednak nie ma go w tłuszczach i cukrach. W pierwiastek obfitują przede wszystkim owoce, ale warto spożywać je w rozsądnych ilościach, ponieważ w nadmiarze przyczyniają się do wzrostu wagi. Za to bez wyrzutów sumienia można zajadać się zielonymi warzywami liściastymi i pomidorami, w których składzie znajdują się znaczne dawki minerału. Dobrym źródłem potasu są również ziemniaki, ale należy spożywać je bez wysokokalorycznych dodatków.

obrzęk potas niedobór potasu skurcze mięśni objawy źródła potasu
Komentarze
Dodano: 09 Wrzesień 2016
Autor: Agata
Ocena:
A czy potas można brać na własną rękę, czy raczej najpierw wypadałoby skonsultować się z lekarzem?
Odpowiedź
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: Irek
Ocena:
A ja zawsze myślałem, że jak ma się skurcze to brakuje magnezu. Co za niespodzianka.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach