Potas to jeden z najważniejszych elektrolitów, który wywiera wpływ na wiele procesów, jakie zachodzą w organizmie. Wyjątkowy pierwiastek odpowiada za zdolność koncentracji, oddziałuje na pracę mięśni i kondycję całego ustroju. Choć mikroelement znaleźć można w większości produktów żywnościowych, jego niedobory nie należą do rzadkości. Kiedy poziom potasu we krwi spada, pojawiają się skurcze mięśni, zmęczenie, skłonność do obrzęków kończyn górnych i dolnych, a nawet rozwija się nadciśnienie tętnicze.
Jakie są objawy niedoboru potasu?
W czym znajduje się potas?
Potas – ważny minerał
Potas, razem z sodem i chlorem, rozpuszcza się w wodzie. Dlatego tak silnie oddziałuje na ludzki organizm, który przecież składa się przede wszystkim z wody. Można powiedzieć, że to minerał wszechobecny w ustroju – znajduje się np. w limfie, krwi, komórkach i przestrzeniach międzykomórkowych.
Potas przenika przez błony komórkowe i tą drogą zaopatruje komórki w substancje odżywże, a przy okazji usuwa z nich zbędne produkty przemiany materii. Pierwiastek uczestniczy w procesach spalania białek i cukrów oraz pobudza wydzielanie insuliny. Dzięki potasowi mózg jest odpowiednio dotleniony, prawidłowo funkcjonują mięśnie i układ nerwowy. Elektrolit korzystnie wpływa na koncentrację, bystrość umysłu i myślenie; wspiera też działanie nerek i reguluje gospodarkę wodną organizmu. Ponadto potas normuje ciśnienie tętnicze – dlatego jego niedobory grożą nadciśnieniem.
Niski poziom potasu w organizmie – objawy
Osoby dorosłe powinny przyjmować od 2000 do 3000 mg potasu dziennie. Wiele źródeł cennego pierwiastka znajduje się w diecie, ale mimo to dochodzi do jego niedoborów.
W przypadku zbyt niskiego stężenia potasu we krwi pojawiają się obrzęki na rękach i nogach, rozwija się nadciśnienie tętnicze, serce bije nieregularnie, a wysiłek lub wysoka temperatura powierza wywołują bolesne skurcze kończyn dolnych i górnych. Osoby z niedoborami potasu są drażliwe, nerwowe i czują nieustane zmęczenie.
Na niedobory potasu często cierpią osoby przyjmujące środki moczopędne, ponieważ organizm wydala pierwiastek razem z moczem. Poziom minerału mogą obniżać leki na nadciśnienie lub choroby serca. Niedobory potasu towarzyszą również rygorystycznym dietom odchudzającym. Lekarze zalecają suplementację potasu diabetykom, by w ten sposób wesprzeć wydzielanie insuliny. Niższe stężenie pierwiastka występuje u osób cierpiących z powodu nawracających biegunek i/lub wymiotów. W takim wypadku nie wolno zapominać o uzupełnianiu utraconej wody i wyrównywaniu zaburzeń elektrolitowych.
Produkty bogate w potas
Do najbogatszych źródeł potasu w diecie zaliczają się owoce i warzywa. Dużą dawkę pierwiastka można dostarczyć organizmowi, chrupiąc suszone morele lub figi, warto także sięgać po awokado, banany, kiwi, rodzynki i jabłka. Z warzyw wysoką zawartością potasu wyróżniają się ziemniaki, seler i pomidory.
Warto wiedzieć, że potas występuje w bardzo dużej grupie produktów spożywczych – jednak nie ma go w tłuszczach i cukrach. W pierwiastek obfitują przede wszystkim owoce, ale warto spożywać je w rozsądnych ilościach, ponieważ w nadmiarze przyczyniają się do wzrostu wagi. Za to bez wyrzutów sumienia można zajadać się zielonymi warzywami liściastymi i pomidorami, w których składzie znajdują się znaczne dawki minerału. Dobrym źródłem potasu są również ziemniaki, ale należy spożywać je bez wysokokalorycznych dodatków.
Co o tym sądzisz?