45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poronienie – jakie są wczesne objawy poronienia?

Poronienie – jakie są wczesne objawy poronienia?Poronienie – jakie są wczesne objawy poronienia?

Terminem „poronienie” określa się zakończenie ciąży przed końcem 22. tygodnia, kiedy obumarły embrion lub płód zostaje wydalony z macicy. Statystyki są nieubłagane i wykazują jednoznacznie, że wiele kobiet traci potomstwo w ten sposób – nawet co 6 ciąża kończy się poronieniem. Czasem jednak udaje się powstrzymać ten proces – jeśli przyszła matka odpowiednio wcześnie rozpozna objawy zbliżającego się poronienia i zgłosi się po specjalistyczną pomoc, szanse na uratowanie ciąży rosną.

  • Jakie są rodzaje poronień?

  • Jak objawia się poronienie?

Niepokojące objawy w ciąży

Do poronienia najczęściej dochodzi w ciągu trzech pierwszych miesięcy ciąży – drugi trymestr jest znacznie bezpieczniejszy pod tym względem niż pierwszy. Wiele kobiet traci ciążę, nim zdąży zorientować się, że oczekuje dziecka.

Choć niektóre dolegliwości u przyszłych mam mogą wskazywać na poronienie, nie należy wpadać w panikę. Zawsze jednak należy skonsultować je z lekarzem prowadzącym ciążę, który oceni je i zaleci odpowiednie postępowanie. Warto pamiętać, że wiele na pozór alarmujących objawów może towarzyszyć ciąży, która przebiega jak najbardziej prawidłowo.
Objawy poronienia nieco się różnią – kobiety ciężarne odczuwają dolegliwości o innym stopniu nasilenia, w zależności od zaawansowania i wieku ciąży. Ale intensywne symptomy na ogół nie są dobrym znakiem. Mimo to tylko lekarz może ustalić, czy doszło do powikłań i czy ciąża rzeczywiście jest zagrożona.

Objawy poronienia zagrażającego i poronienia w toku

Istnieje kilka rodzajów poronień – jednym z nich jest poronienie zagrażające, które objawia się krwawieniem z macicy i stosunkowo słabymi skurczami tego narządu. Jeśli ginekolog je podejrzewa, zaleca przede wszystkim spokój i odpoczynek w pozycji leżącej. W tym stanie należy zrezygnować z jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Jeżeli krwawienie i skurcze nie ustępują, rokowanie co do dalszego rozwoju ciąży jest niekorzystne. Do pozostałych objawów poronienia zagrażającego należą bóle krzyża, bóle podbrzusza oraz plamienie. Takie powikłanie ciąży rozwija się, jeśli dojdzie do oddzielenia jaja płodowego na niedużym odcinku.
Innym rodzajem poronienia jest tzw. poronienie w toku, które objawia się przede wszystkim krwawieniem i dolegliwościami bólowymi brzucha. Ból jest silniejszy niż przy poronieniach zagrażających i zwykle występuje po krwawieniu – może mieć charakter ostry; w niektórych przypadkach pojawiają się bóle w okolicy lędźwiowej. Poronienia w toku często prowadzą do utraty ciąży. W ich przebiegu wyraźne elementy oddzielenia jaja płodowego widać podczas badania ginekologicznego.

Poronienie późne i powikłane – jak je rozpoznać?

Do poronienia późnego (trzeci rodzaj poronień) dochodzi późno, czyli po zakończeniu 13. tygodnia ciąży – w drugim trymetrze. Wówczas jajo zostaje wydalone dwuczasowo. Takie poronienie upodabnia się do akcji porodowej, a więc najpierw pojawiają się skurcze, po których następuje pęknięcie pęcherzyka owodniowego i wydalenie płodu z łożyskiem. Jeśli poronienie ma miejsce po 20. tygodniu ciąży – mówi się o urodzeniu martwego dziecka.
W niektórych przypadkach dochodzi do poronień powikłanych – wskazują na nie bóle mięśni, sztywność karku, gorączka i dreszcze, a także zapalenie przydatków i zapalenie błony śluzowej macicy.

Poronienie – co robić?

Choć nie wszystkie niepokojące objawy w ciąży świadczą o poronieniu, należy natychmiast zgłaszać je lekarzowi. Jeżeli pojawią się krwawienia z dróg rodnych i bóle brzucha, trzeba bezzwłocznie udać się do szpitala. Przyszłą matkę zaalarmować powinien także brak ruchów płodu czy brak przyrostu masy ciała.
Pierwszym badaniem ginekologicznym, jakie przeprowadza się na oddziale, polega na ocenie szyjki macicy, jej rozwarcia wewnętrznego i zewnętrznego oraz widocznych elementów jaja płodowego. Potem wykonuje się kolejne badania i podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu.

 

poronienia ciążą zagrożona poronienie objawy poronienia poronienia przyczyny
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Sylwia
Ocena:
Na poronienie nic się nie poradzi, ale czasem lepiej żeby tak się stało niż miałoby dziecko męczyć się i nie przetrwać porodu.
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Beata
Ocena:
Poronienie to bardzo ciężka sytuacja w życiu kobiety. Kiedys niestety tego doświadczyłam, jedynie kochająca rodzina pomogła mi zwalczyć złe mysli.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach