45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pogoda i jej wpływ na samopoczucie. Dowiedz się, jak sobie z tym radzić!

Pogoda i jej wpływ na samopoczucie. Dowiedz się, jak sobie z tym radzić!Pogoda i jej wpływ na samopoczucie. Dowiedz się, jak sobie z tym radzić!

Gdy za oknem leje deszcz, czujesz się fatalnie, a gdy świeci słońce, to od razu masz wrażenie, że twoje samopoczucie zmienia się na lepsze? Nic dziwnego – coraz więcej osób dostrzega u siebie objawy meteoropatii, czyli wpływu warunków meteorologicznych na organizm człowieka. Problem tkwi tutaj w naszej psychice, jednak można zminimalizować tą przypadłość i cieszyć się dniem bez względu na pogodę!

  • Czy pogoda wpływa na samopoczucie?

  • Czy pogoda wpływa na organizm?

Na życie człowieka i jego samopoczucie wpływa wiele czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a więc warunków pogodowych. O meteoropatii mów się już od odległych czasów starożytnych, jednak (według doniesień naukowców) obecnie jest o wiele więcej osób skarżących się na tą przypadłość niż kiedykolwiek wcześniej.

Najbardziej narażone na tego typu dolegliwości są osoby starsze, dzieci, a także ludzie z niskim ciśnieniem, obniżoną osobą lub poddane długotrwałemu stresowi. Kolejnym czynnikiem są zmiany hormonalne, na które narażone są zwłaszcza kobiety – głównie w okresie dojrzewania, jak i w czasie menopauzy, jednak również poza tymi okresami, gdyż ich równowaga hormonalna stale podlega cyklicznym wahaniom.

Co ciekawsze, przewagę w podatności na wpływ pogody mają osoby mieszkające w miastach. Uważa się, że dzieje się tak, ponieważ ludzie mieszkający na wsiach są bardziej zahartowani dzięki bliskości z naturą, dlatego stosunkowo rzadziej cierpią na tę przypadłość. Meteoropatia, tak samo jak otyłość czy choroby serca, określana jest mianem choroby cywilizacyjnej.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie zależnie od pogody?

System obronny naszego organizmu, czyli odporność na choroby i czynniki zewnętrzne, jest zdecydowanie słabszy niż kiedyś. Coraz częściej przebywamy większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach, rozleniwiamy organizm klimatyzacją i ogrzewaniem, a więc jego zdolności przystosowawcze maleją. Również brak ruchu (np. jazda autem lub autobusem zamiast przechadzki do pracy) i zła dieta mają wpływ na pojawienie się meteoropatii.

Choć każdy może mieć inne, indywidualne odczucia względem poszczególnych warunków atmosferycznych, najczęściej objawiają się one w następujący sposób:

  • Gdy pojawia się front chłodny, czyli burze, wiatr i zachmurzenie, odczuwamy zmienny nastrój, bóle głowy, duszność.
  • Przy froncie ciepłym, czyli względnie ciepłej pogodzie, skokach ciśnienia, deszczach, może pojawić się u meteoropaty problem z koncentracją, senność i brak energii,
  • Gdy idzie wyż (wysokie ciśnienie, suche powietrze, mróz) częściej boli nas głowa, jesteśmy bardziej podatni na stres i wzrasta ciśnienie krwi, co sprawia, że łatwiej w te dni o zawał,
  • W przypadku niżu (spadek ciśnienia, zachmurzenie, wilgotne powietrze, mało światła) częściej bolą stawy, głowa, pojawia się senność i kiepski nastrój.

Jeśli widzisz u siebie objawy meteoropatii i utrudnia ci ona normalne funkcjonowanie, koniecznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi konieczne badania. Czasem nadwrażliwość na zmiany pogodowe może  być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Oprócz tego zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia i hartowanie się dzięki przebywaniu jak najwięcej na łonie natury, co pobudzi mechanizmy ochronne w organizmie.

koncentracja choroby serca zdrowe odżywianie meteoropatia objawy meteoropatii wpływ pogody na organizm wpływ pogody na samopoczucie przyczyny meteoropatii

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach