45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Podkrążone oczy, cienie i opuchlizna? Zapytaj lekarza o przyczynę i zmień nawyki!

Podkrążone oczy, cienie i opuchlizna? Zapytaj lekarza o przyczynę i zmień nawyki!Podkrążone oczy, cienie i opuchlizna? Zapytaj lekarza o przyczynę i zmień nawyki!

Podkrążone, opuchnięte oczy po przebudzeniu są zmorą wielu pań. Choć na ogół nie jesteśmy tego świadome, mogą świadczyć nawet o konieczności skonsultowania z lekarzem. W najlepszym razie wystarczy zmiana nawyków.

Cienie wokół oczu mogą wynikać ze zmagazynowania barwnika przy dolnej powiece, bądź z wyraźnych naczynek krwionośnych. Jeśli pojawiają się raz na długi czas, warto skorzystać doraźnie z korektora lub kremu, który je zniweluje.

  • Co oznaczają cienie wokół oczu?

  • Jak radzić sobie z cieniami pod oczami?

O czym świadczą cienie pod oczami?

Cienie pod oczami nierzadko nasuwają podejrzenie chorób, pod których kątem warto się przebadać. Jeśli współwystępują z nimi dodatkowe dolegliwości, taki jak opuchlizna wokół oczu, tachykardia, bóle głowy i brzucha, brak sił witalnych lub częstomocz, należałoby zasięgnąć opinii lekarza pod kątem cukrzycy, pasożytów, zaburzeń tarczycy, wątroby, śledziony czy nerek. Niekiedy powyższe symptomy wskazują na odwodnienie, niedożywienie, alergię lub anemię. Cienie pod oczami powodować mogą papierosy, przemęczanie, niedobór snu, stres, antykoncepcja hormonalna i skłonności genetyczne, jak również pocieranie skóry oraz nieprawidłowo dobrane kosmetyki.

W diagnozie pomocna jest barwa cieni. Kolor brązowy występuje zwykle u osób z niewłaściwym funkcjonowaniem układu nerwowego lub trawiennego,a szary towarzyszy przemęczeniu. Gdy cienie wpadają w żółć warto zainteresować się stanem wątroby, a także woreczka żółciowego. Róż występuje zwykle przy schorzeniach pęcherza moczowego, natomiast opuchlizna przy zaburzonej pracy nerek.

Sposoby na cienie pod oczami

  1. Widoczność cieni możemy zminimalizować poprzez odpowiednie zmiany w trybie życia, jaki prowadzimy. Jeśli cienie wpadają w barwę żółtą lub brązową, powinniśmy unikać stresujących sytuacji. Bez względu na barwę cieni ograniczmy cukier, kawę oraz solenie, starajmy się wysypiać oraz dotleńmy organizm wybierając ruch na świeżym powietrzu, dzięki czemu poprawie ulegnie skóra w okolicach oczu. Z kolei przy cieniach wpadających w odcień niebieski i fioletu, wkomponujmy w codzienną dietę pokarmy bogate w witaminy. Najbardziej istotna jest suplementacja witaminy A, C i K, dlatego warto szukać ich w składzie kosmetyków do pielęgnacji. Zadbajmy o właściwe nawodnienie organizmu.
  2. Decydując się na zakup kosmetyku pod oczy, weźmy pod uwagę wrażliwość skóry oraz swój wiek. Z pH łez powinno pokrywać się pH preparatu pod oczy, czyli wynosić mniej więcej od 7,1 do 7,4. Dobrze by krem zawierał kasztanowiec, arnikę lub babkę lancetowatą, a także koenzym Q10 lub nawilżający kwas hialuronowy. Obrzęk zwalczy świetlik. Stosujmy okłady ze świeżego ogórka i herbaty.
  3. Makijaż kamuflujący nanośmy na czystą, uprzednio nawilżoną skórę. Delikatnie rozprowadźmy podkład o odcień jaśniejszy od naszej cery, a następnie zastosujmy korektor:
  • z nutą fioletu lub różu - dla brązowych przebarwień,
  • z nutą zieleni - dla przebarwień wpadających w róż, purpurę lub czerwień,
  • jasny i żółtawy dla ciemnych cieni.

Za najdelikatniejsze uchodzi rozprowadzanie kosmetyku opuszkiem palca serdecznego. Jeśli mamy do czynienia z obrzękiem, nie przesadźmy z rozjaśnieniem, gdyż uwypuklimy defekt. W tym przypadku stosujmy korektor jedynie na granicę opuchlizny. Do podkrążonych oczu zastosujmy delikatny, pojedynczy jasny cień, który po nałożeniu na wewnętrzny kącik, należy rozetrzeć ku zewnętrznemu. Na koniec użyjmy maskary.

oczy cienie pod oczami podkrążone oczy opuchlizna wokół oczu obrzęk wokół oczu

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach