45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Podejrzewasz u siebie początki infekcji? Rozpraw się z bólem gardła przy użyciu płukanek!

Podejrzewasz u siebie początki infekcji? Rozpraw się z bólem gardła przy użyciu płukanek!Podejrzewasz u siebie początki infekcji? Rozpraw się z bólem gardła przy użyciu płukanek!

Na wstępie bólu gardła lub chrypki, warto zastosować płukanie gardła, nim infekcja na dobre opanuje układ oddechowy. Co dobrego przyniosą płukanki? Oddziałują zarówno na zakażenia wirusowe, jak i bakteryjne, ich skuteczność jest dość wysoka, skusić może również cena – wydatek jest symboliczny.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż część z nich zwalcza zakażenia grzybicze, wykazuje działanie osłonowe. Co zatem stosować by wybawić gardło od zarazków?

  • Jak radzić sobie z bólem gardła?

  • Jak płukać gardło?

Płukanki na gardło

  • Domowe płukanki na gardło stosujmy kilka razy dziennie, zadbajmy o to by przed użyciem osiągnęły temperaturę podobną do naszego ciała.
  • Propolis, dzięki właściwościom zwalczającym bakterie, wirusy i grzyby, powinien przynieść szybką ulgę. Należy jednak mieć na uwadze, że niektóre osoby bywają na niego uczulone, a jeśli nie mamy pewności, czy nie wywoła u nas reakcji alergicznej, wypróbujmy inną recepturę. W szklance wody rozprowadźmy od 1 do 15 kropli propolisu. Uzyskanym roztworem płuczemy gardło.
  • Po odmierzeniu trzeciej części szklanki wody, dodajmy 5 kropel jodku potasu - tzw. płynu Lugola oraz 2 łyżeczki wody utlenionej.
  • Ocet jabłkowy skutecznie zwalcza zarazki. Możemy wykorzystać go w płukance powstałej ze szklanki naparu szałwii, 15 kropli propolisu oraz łyżeczki soli lub octu.
  • Szałwia zwalcza grzyby i bakterie, stosowana na początku infekcji cieszy się dużą skutecznością.
  • W szklance ciepłej, przegotowanej wody możemy rozprowadzić łyżeczkę soli. Płukanka odkazi gardło i pozwoli pozbyć się zarazków z buzi. Apteki oferują produkty oparte na chlorku sodu, wodorowęglanu, bądź tetraboranu sodu.
  • W płukance sprawdzą się także kwiaty czarnego bzu i rumianek. Połową szklanki przegotowanej, lecz nie wrzącej wody zalejmy 2 łyżeczki wymienionych kwiatów. Pozwólmy by zaparzały się przez kwadrans pod przykryciem. Przed zastosowaniem odcedźmy.

Przy suchości gardła postąp inaczej!

Inną metodę należy zastosować u osób, które w pracy operują głosem. Przy narażeniu na odwodnienie czy spadek produkcji śliny, warto sięgnąć po ciepłe mleko z miodem i masłem lub miętę pieprzową. Środki te nawilżą i osłonią śluzówkę gardła. Natomiast płukanki na bazie octu, soli czy szałwii, z wysokim prawdopodobieństwem nasilą odczucie suchości i przyczynią się do powstania podrażnień. Jeśli jednak preferujemy tabletki, szukajmy tych z porostem islandzkim.

Chcąc zapobiec podobnym dolegliwościom, stosujmy nawilżacze powietrza, które są szczególnie zalecane w sezonie grzewczym. Aby złagodzić dyskomfort pamiętajmy o dostarczeniu odpowiedniej ilości płynów, szczególnie wody.

ból gardła przeziębienie górne drogi oddechowe infekcja suchość w gardle płukanie gardła płukanki na gardło
Komentarze
Dodano: 16 Maj 2016
Autor: Sylwka
Ocena:
Potwierdzam, szałwia jak najbardziej wskazana, pomaga niemal natychmiast.
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Ja następnym razem chyba też wypróbuję którejś z tych płukanek, zawsze to lepsze niż sztuczne środki apteczne. Już wydrukowałam sobie ten artykuł.
Odpowiedź
Dodano: 27 Kwiecień 2016
Autor: Lena
Ocena:
Dla mnie na płukanie gardła najlepiej sprawdza się roztwór wody i wody utlenionej.
Odpowiedź
Dodano: 30 Marzec 2016
Autor: Marta
Ocena:
Fajne sposoby na płukanki, już wypróbowałam z szałwią i tymiankiem, spoko, działanie następnych ocenię przy kolejnych infekcjach :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach