Wady postawy to przypadłość, która dotyczy obecnie dużej części ludzkiej populacji. Sprzyja im siedzący tryb życia, spędzanie dużej ilości czasu przed telewizorem, przy komputerze, brak sportu i mała aktywność fizyczna. Specjaliści biją na alarm, ponieważ dzieci i młodzież wolą obecnie długie godziny spędzać na portalach społecznościowych, niż spotykać się ze znajomymi w realnej rzeczywistości.
Co to jest skolioza?
Jak leczyć skoliozę?
Warto zawczasu zadbać o profilaktykę, gdyż leczenie wad postawy jest procesem żmudnym i długotrwałym. Wymaga od chorego dużej determinacji oraz sporych nakładów pracy i cierpliwości.
Na czym polega skolioza?
Skolioza to jedna z najczęściej spotykanych wad postawy. Nazywa się ją też bocznym skrzywieniem kręgosłupa, co jest pewnym uproszczeniem. W rzeczywistości schorzenie polega na większym niż 10°-wym skrzywieniu kręgosłupa nie tylko w płaszczyźnie bocznej (czołowej), czyli w prawą lub lewą stronę, ale też w płaszczyznach strzałkowej i poziomej (poprzecznej). Wizualnie kręgosłup ma wówczas kształt zbliżony do litery S. Zazwyczaj skolioza dotyczy górnej lub środkowej części pleców. Może ujawniać się już od momentu, gdy dziecko zaczyna chodzić, w okresie wzrostu kości, często nasila się w okresie dojrzewania, gdy przyrost wysokości jest bardzo gwałtowny. Wynika to z faktu, że mięśnie nie nadążają za rozwojem kośćca i nie stanowią wystarczającej podpory dla kręgosłupa. Częściej na skoliozę cierpią dziewczynki, niż chłopcy, a im wcześniej się ona pojawi, tym większe stanowi zagrożenie.
Jakie są objawy choroby?
Do czynników dostrzegalnych gołym okiem można zaliczyć:
- wygięcie kręgosłupa na bok, najbardziej widoczne przy pochyleniu do przodu,
- wystające łopatki,
- garb z jednej strony pleców,
- ramiona i biodra na różnej wysokości,
- bardziej wyraźne wcięcie w talii po jednej ze stron,
- nierówne nogi, jedna dłuższa od drugiej,
- cofnięcie jednej z piersi w przypadku dziewcząt.
Jeśli więc obserwujesz u dziecka któreś z powyższych rzeczy, a do tego ciężko mu kupić dobrze pasujące ubrania i gdy, starając się być wyprostowanym, mimo wszystko kręgosłup wygląda na krzywy, może to oznaczać właśnie skoliozę.
Diagnoza i leczenie
Wstępną diagnozę stawia sam rodzic. Nieprawidłowości może też zasugerować lekarz pierwszego kontaktu lub higienistka szkolna. Przypuszczenia należy skonsultować w poradni ortopedycznej. Tam lekarz również przeprowadzi badanie na podstawie oględzin pleców, a dla pewności powinien zlecić badanie obrazowe. Najczęściej jest to rentgen, rzadziej tomograf lub rezonans. Leczenie może polegać na rehabilitacji, zajęciach gimnastyki korekcyjnej, czasem potrzebny jest specjalny ortopedyczny gorset, czy usztywnienie ciała za pomocą gipsu, aparatu lub wyciągu. W skrajnych przypadkach konieczny jest zabieg operacyjny polegający na wszczepieniu metalowych aparatów bądź implantów.
Co o tym sądzisz?