45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poczuj się lekko! Proste rady na przyspieszenie przemiany materii

shutterstock_140670805 (1)shutterstock_140670805 (1)

Każdy, kto próbuje schudnąć zada sobie w końcu pytanie: jak przyspieszyć metabolizm? W odchudzaniu ogromne znaczenie ma dieta, ale także to, w jaki sposób i w jakich ilościach jemy. Są jednak osoby, które jedzą sporo, a i tak nie tyją. Kobiety dbające o linię z zazdrością i niedowierzaniem patrzą na koleżanki, które zjadają dwa razy więcej od nich, a mimoto pozostają szczupłe. Odpowiedź tkwi właśnie w szybkim metabolizmie – to klucz do właściwego odchudzania.

Nawet jeśli nie masz tego szczęścia i twoja przemiana materii jest dość niska, możesz spróbować nieco ją podkręcić. Jak zrozumieć istotę metabolizmu? Tłuszcz jest czymś w rodzaju zmagazynowanej energii. Gdy dotkniemy tkanki tłuszczowej, można odczuć, że jest nieco wyizolowana od pozostałych tkanek, jakby „obca” dla organizmu. Często osoby ze sporą nadwagą lub otyłością nie mogą zrzucić zbędnych kilogramów, ponieważ popełniają błąd, próbując niskokalorycznych, drastycznych diet. Klucz do smukłej figury tkwi jednak w tym, jak szybko nasz organizm będzie spalać spożywane pokarmy.

  • Jak przyspieszyć metabolizm?

  • Co na lepsze trawienie?

Proste metody na podkręcenie przemiany materii:

  1. Jedz często, ale w małych ilościach – jeśli stosujesz regułę, że najadasz się raz, a dobrze, szybko z niej zrezygnuj. Taki sposób odżywiania rozciąga twój żołądek i nie spowoduje, że uczucie głodu zniknie na cały dzień. Dlatego właśnie większość dietetyków i lekarzy zaznacza, jak istotne jest jedzenie często, choć w małych ilościach. Normą dla twojego żołądka jest jedzenie o pojemności 200ml, czyli niecała szklanka.

  2. Przestań głodować – niskokaloryczne diety wykańczają organizm. Nic tak nie spowalnia metabolizmu, jak głodówka. W dodatku jest to szybka droga do efektu jo-jo, a raz spowolniony metabolizm trudno przywrócić do jego wcześniejszych „możliwości”. Dla normalnego funkcjonowania twoje ciało potrzebuje energii. Minimum spożywanych przez ciebie, dziennych kalorii powinno wynosić 1200kcal.

  3. Postaw na białko – czyli mięso, ser, ryby, drób. Jest dobre zwłaszcza na kolację, ponieważ dla przetworzenia białka organizm potrzebuje aż dwa razy więcej kalorii, niż na przetworzenie węglowodanów.

  4. Zwiększ swoją aktywność fizyczną – leżeniem na kanapie nic nie zdziałasz. Przemiana materii jest zależna również od masy mięśniowej, czyli im większe mięśnie, tym szybszy metabolizm. To wewnątrz tkanki mięśniowej znajdują się główne katalizatory tłuszczu w organizmie.

  5. Śpij dobrze – regulacja przemiany materii następuje po ośmiu godzinach snu. Podczas spania, w organizmie wydziela się hormon wzrostu, który ma bezpośredni wpływ na procesy metaboliczne. Ponadto, niewypoczęci ludzie częściej sięgają po kaloryczne przekąski.

  6. Pij dużo wody – dziennie nawet do 2 litrów. To właśnie wodne środowisko sprzyja przemianie materii. Kiedy wypijasz zbyt mało wody, doprowadzasz do zaśmiecenia swojego organizmu. Poza wodą, dobrze jest sięgać po zieloną herbatę, która przyspiesza spalanie kalorii na najbliższe dwie godziny, oraz czarną kawę (jedna filiżanka bez mleka przyspiesza przemianę materii na 4 godziny).

  7. Bierz naprzemienne prysznice – gorąca i zimna woda na zmianę działa jak masaż termiczny.

  8. Unikaj alkoholu – zdecydowanie nie sprzyja przemianie materii. Po spożyciu alkoholu wraz z tłustym jedzeniem w organizmie hamuje się spalanie i spowalnia metabolizm.

 

odchudzanie dieta przemiana materii metabolizm
Komentarze
Dodano: 26 Wrzesień 2016
Autor: Jagna
Ocena:
Na polepszenie metabolizmu dostałam od lekarza świetne leki, takie tradycyjne metody nie działają na mnie.
Odpowiedź
Dodano: 08 Czerwiec 2016
Autor: Magda
Ocena:
Chciałabym mieć metabolizm jak mój mąż, je ogromne ilości a jeszcze szybciej je spala.
Odpowiedź
Dodano: 12 Maj 2016
Autor: Marzena
Ocena:
W takim razie od dziś białko zawsze na kolację i zobaczymy.
Odpowiedź
Dodano: 05 Maj 2016
Autor: Asia
Ocena:
Osiem godzin snu, jak sugeruje artykuł to w moim przypadku nie do zrobienia, ale innych rad postaram się przestrzegać. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach