45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Plusy i minusy weganizmu. Ścisły wegetarianizm a zdrowie

Plusy i minusy weganizmu. Ścisły wegetarianizm a zdrowiePlusy i minusy weganizmu. Ścisły wegetarianizm a zdrowie

Dieta wegańska zdobyła sporą popularność na całym świecie, również w Polsce. Jest stosowana zarówno przez ekologów, osoby chcące prowadzić zdrowy styl życia, jak i te, które traktują ją jako drogę do schudnięcia lub poprawy stanu zdrowia. W skrócie, weganizm stanowi restrykcyjną odmianę wegetarianizmu, w której wyklucza się z jadłospisu zarówno mięso, jak i wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego: jajka, nabiał. Co jedzą weganie i czy taki sposób odżywiania jest faktycznie zdrowy?

  • Co jeść na weganiźmie?

  • Jakie są zalety weganizmu?

Nie pozostawia wątpliwości, że taka dieta pomaga w zwalczaniu wielu chorób, w tym cywilizacyjnych, do których zaliczamy m.in. otyłość lub nadciśnienie. Przyczynia się do spadku wagi, jednak nie będzie odpowiednia dla każdego i niestety nie jest pozbawiona wad.

Wegetarianie a weganie. Co można, a czego nie?

Podstawowa różnica między wegetarianami a weganami to ta, że ci pierwsi wyrzucają ze swojego menu tylko niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego. Weganie wykluczają je całkowicie, spożywając tylko i wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego. Istotne jest również to, jak przygotowujemy potrawy – najbardziej zalecane jest spożycie warzyw w surowej formie, dopuszczalne jest ich gotowanie, jednak każda obróbka termiczna grozi utratą cennych witamin i składników.

Co mogą jeść weganie, czyli piramida żywienia wykluczająca produkty pochodzenia zwierzęcego:

  • Pszenicę, żyto, owies, ryż, proso,
  • Owoce i warzywa,
  • Rośliny strączkowe, orzechy, grzyby, glony morskie i rośliny oleiste (np. siemię lniane),
  • Mleko roślinne – sojowe, ryżowe, zamiast krowiego czy koziego,
  • Tofu – ser twarogowy otrzymywany z mleka sojowego, w zastępstwie normalnego sera,

Te dwa ostatnie produkty są dozwolone, jednak z umiarem. Oprócz tego, należy ograniczyć, jednak nie wykluczyć spożycie: miodu, kawy, herbaty i cukru.

Wady i zalety

Nie bez powodu toczą się spory o to, czy weganizm to faktycznie taka zdrowa forma odżywiania. Do jej plusów możemy zaliczyć:

Wśród wad znajduje się jedna podstawowa: taka dieta prowadzi do niedoborów energetycznych i odżywczych. Dostarcza za mało białka, witaminy D, B12, wapnia, żelaza, cynku. Zagrożeniem są też coraz częściej obecne w warzywach pozostałości środków ochrony roślin i nawozów, zaś źle zbilansowany, wegański jadłospis może być przyczyną różnych schorzeń: krzywicy, anemii, osteoporozy, niedożywienia białkowego, zaburzeń neurologicznych, zaburzeń miesiączkowania, biegunek, itd. U dzieci może doprowadzić do niedorozwoju umysłowego i fizycznego. Właśnie dlatego dzieciom i młodzieży nie zaleca się weganizmu – bardziej odpowiednia będzie dieta laktowegetariańska.

Niedoborom w diecie wegańskiej można zapobiec dzięki zażywaniu suplementów z witaminą B12, witaminą D (i wystawianiu się na słońce), zaś źródłem wapnia mogą być mleko sojowe, rośliny strączkowe i zielone warzywa liściaste. Żelazo uzupełnią orzechy, nasiona sezamu i glony. Białko pomogą dostarczyć produkty zbożowe, nasiona, soja, soczewica, bób, groch i fasola.

zdrowy styl życia nadciśnienie hemoroidy osteoporoza cukrzyca nadwaga odchudzanie zaparcia witaminy układ krążenia dieta zdrowe odżywianie dieta wegańska weganizm wady i zalety weganizmu plusy i minusy diety wegańskiej czy dieta wegańska jest zdrowa dieta wegańska na odchudzanie
Komentarze
Dodano: 21 Czerwiec 2016
Autor: Maciek
Ocena:
Jestem mięsożercą i nie wiem jak można jeść same liście
Odpowiedź
Dodano: 14 Marzec 2016
Autor: Ewa
Ocena:
Badanie EPIC pokazało że weganie nie cierpią na niedobory żelaza cynku itd A niedobory wapnia i witaminy D występują we wszystkich dietach!!! Miód nie jest wegański
Odpowiedź
Dodano: 10 Marzec 2016
Autor: Karo
Ocena:
B12 jest również podawana zwierzętom hodowlanym jako suplement razem z paszą, więc weganie robią to samo co nie-weganie, tylko zamiast filtrować witaminę przez mięśnie zwierząt, przyjmują ją bezpośrednio. Weganie nie jedzą miodu. Herbata i kawa i cukier są wegańskie, nie widzę powodu do ograniczania ich na diecie wegańskiej.
Odpowiedź
Dodano: 10 Marzec 2016
Autor: Karo
Ocena:
każda źle zbilansowana dieta prowadzi do niedoborów. Właściwie zbilansowana dieta wegańska jest zalecana na każdym etapie życia, również dla niemowląt, dzieci i kobiet w ciąży (WHO). Ciężko jest się nabawić niedoborów białka, a nabiał jedynie przyspiesza występowanie osteoporozy, wbrew powszechnej opinii nie jest dobrym i wartościowym źródłem wapnia. Witaminę D w okresie jesienno-zimowym powinien suplementować każdy bez względu na dietę.
Odpowiedź
Dodano: 09 Marzec 2016
Autor: Ania.
Ocena:
5. Badania pokazują, że weganie jako jedyna grupa dietetyczna mają przeciętne BMI w normie. Wegetarianie i osoby na diecie tradycyjnej dużo częściej walczą z nadwagą i otyłością. To nie znaczy, że samo odstawienie mięsa i nabiału pomaga schudnąć. Ciastka Oreo i Coca cola też są wegańskie, ale w odchudzaniu raczej przeszkadzają
Odpowiedź
Dodano: 09 Marzec 2016
Autor: Ania
Ocena:
4. Jedzenie tostów, pizzy, chipsów, przetworzonego mięsa, konserwantów jest obarczone dużo większym ryzykiem jak zwiększone ryzyko zachorowań na raka (przede wszystkim jelita grubego), zwiększony cholesterol, dużo większe ryzyko chorób serca (najczęstszy powód śmierci naszych czasów), cukrzyca, problemy trawienne.
Odpowiedź
Dodano: 09 Marzec 2016
Autor: ANia
Ocena:
3. Słyszałaś kiedykolwiek o osobie cierpiącej na niedobór białka? Białko jest wszędzie (nawet w owocach). Wystarczy, że zamienisz mięso na różnego rodzaju fasole (biała, czarna, czerwona, łaciata, szparagowa, masłowa), groch, ciecierzyce, soczewicę i soję. Ilość potraw jest nieograniczona.
Odpowiedź
Dodano: 09 Marzec 2016
Autor: Ania
Ocena:
Marysiu, dieta wegańska jest zdrowa, a jej bilansowanie to żadna sztuka. 1.Witaminę B12 się suplementuje (w aptece 100tabletek za ok 17zł, czyli zapas na 3 miesiące). Witamina B12 produkowana jest przez bakterie żyjące w glebie, jednak ludzie glebę wyjaławiają poprzez stosowanie chemii w uprawach, a my dodatkowo wszystkie owoce i warzywa dokładnie myjemy. 2. Witamina D - śladowe ilości w żywności (również odzwierzęcej). Witaminę D suplementować powinni wszyscy w okresie jesienno-zimowy. W lecie organizm sam ją produkuje.
Odpowiedź
Dodano: 08 Marzec 2016
Autor: Marysia
Ocena:
Zastanawiam się nad przejściem na dietę wegańską, ale nie wiedziałam, że jest ona obarczona takim ryzykiem. Jestem osobą dla której zdrowe odżywianie to nie tylko wyrzucenie mięsa i zaczynam się mocno zastanawiać czy dla mnie odpowiednia jest dieta wegańska na odchudzanie, chyba raczej nie... :/
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach