45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Płodność kobiety w Polsce. Kiedy i jak zajść w ciążę?

Płodność kobiety w Polsce. Kiedy i jak zajść w ciążę?Płodność kobiety w Polsce. Kiedy i jak zajść w ciążę?

W Polsce rodzi się corocznie coraz mniej dzieci. Niż demograficzny dotyczy większości krajów wysokorozwiniętych. Dlaczego Polki nie chcą rodzić dzieci wcześniej? Jak przesuwa się granica wieku, w którym zostaje się rodzicem? Czy płodność Polek jest zagrożona? Odpowiedzi na te pytania są ważne nie tylko dla zdrowia Polaków, ale i dla ich codziennego życia w przyszłości. Przyszłością są właśnie dzieci.

  • Jak dbać o płodność?

  • Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Płodność: nie zawsze posiadamy odpowiednią wiedzę

Niepłodność nie jest jedyną przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Okazuje się, z przeprowadzonych badań, że problemy te mogą wynikać również ze zwyczajnej niewiedzy Polek dotyczącej biologii i własnych ciał. Badania na rzecz kampanii społecznej „Płodna Polka” pokazują, że aż co trzecia Polka nie zdaje sobie sprawy z tego, w jakich dniach cyklu należy współżyć, aby postarać się o zajście w ciążę.

  • Wskazówka: Najlepszym dniem na zapłodnienie jest dzień owulacji, który w idealnym, statystycznym cyklu trwającym 28 dni, będzie wypadał 14 dnia cyklu.

Podwyższenie wieku, w którym zostaje się matką

Wiele współczesnych kobiet nie decyduje się wcześnie na dziecko. Na pierwszym miejscu w swoim życiu kobiety stawiają w dzisiejszych czasach karierę, dopiero później dom i macierzyństwo. Z punktu widzenia biologii i medycyny najlepszym wiekiem na zajście w ciążę jest wiek 25 lat. Wiele z kobiet, które planują zajście w ciążę w późniejszym wieku, nie ma wiedzy na temat możliwych problemów, które mogą wystawić podczas samej ciąży lub w trakcie starania się o nią. Statystyki pokazują, że przedwczesna menopauza może zacząć się już u kobiety w wieku 40 lat -  w tym przypadku kobieta na zawsze straci już możliwość bycia matką.

Jak dbać o swoją płodność?

  • Po pierwsze należy prowadzić własny kalendarzyk, w którym będzie się określać dni płodności i bezpłodności. Warto prowadzić również statystyki: pomiary temperatury i inne, które ułatwiają stwierdzenie okresu owulacji i zajścia w ciążę;
  • Do nabycia w każdej aptece są również testy owulacyjne, które coraz częściej kupić można już w zwykłych drogeriach. Testy tego typu dokładnie pozwalają określić dzień owulacji, a przy tym świetnie sprawdzają się przy planowaniu ciąży;
  • Negatywnie na płodność kobiety wpływają również używki, w tym papierosy i alkohol, ale także stres i brak ruchu. Niezwykle ważne jest zachowanie także odpowiedniej wagi swojego ciała. Warto również pozostać kobietą aktywną fizycznie i wprowadzić do swojego życia nową, zbilansowaną dietę, bogatą w kwas foliowy, witaminy z grupy B i witaminę E.
  • Zdrowy styl życia jest głównym elementem, który wpływa na zwiększenie płodności kobiety.
płodność planowanie dziecka planowanie ciąży jak zajść w ciążę jak dbać o płodność
Komentarze
Dodano: 23 Czerwiec 2016
Autor: Renata
Ocena:
Płodność kobiety chyba zmienia się razem z czasami, kiedys rodziły kobiety ok 20-stki, teraz bliżej 30-40 a niedługo 50-tki.
Odpowiedź
Dodano: 05 Czerwiec 2016
Autor: Matylda
Ocena:
Planowanie ciąży nie może być równoznaczne z zamianą zabawy w seks z powinnością bo inaczej nie uda się. Niektórzy od razu zachodzą w ciążę, a niektóre nie.
Odpowiedź
Dodano: 06 Maj 2016
Autor: Monika
Ocena:
Teraz dostaliśmy marchewkę w postaci 500+ i jak nam mówią, na porodówkach za chwilę zabraknie łóżek. Oby się tu ktoś nie zdziwił.
Odpowiedź
Dodano: 26 Grudzień 2015
Autor: Ania
Ocena:
w moim przypadku wystarczylo ze zdrowo się odzywiałam i moinitorałam swoj cykl przy pomocy komputera cyklu - cyclotestu. Interpretował za mnie temperaturę, dzięki temu wiedziałam ze się nie pomylę. Bardzo szybko dzięki zaszłam w ciążę.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach