45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pleśniawki i afty u niemowląt - objawy i sposoby leczenia

Pleśniawki i afty u niemowląt - objawy i sposoby leczeniaPleśniawki i afty u niemowląt - objawy i sposoby leczenia

Świeżo upieczone mamy bardzo często borykają się z różnymi dolegliwościami u swojego malucha, nierzadko spędzającymi całej rodzinie sen z powiek. Słabo rozwinięty układ immunologiczny w takiej sytuacji nie pomaga. Jedną z przypadłości niemowlęcych są pleśniawki i afty. Objawy obu schorzeń bardzo często mogą być mylone z innymi dolegliwościami, co skutkuje podjęciem nieodpowiednich środków zaradczych i wyborem niewłaściwego leczenia. Jak zatem rozpoznać pleśniawki i afty u niemowląt? Jak je wyleczyć?

Pleśniawki u niemowlaka - czym się objawiają i dlaczego powstają?

Pleśniawki bardzo często są bagatelizowane przez matki lub mylone z resztkami mleka, które osadziło się na języku. Niekiedy, o tym, że ma się do czynienia z pleśniawkami, dowiadują się w trakcie rutynowej kontroli u lekarza. Pleśniawki przyjmują postać kremowego nalotu, znajdującego się na języku, podniebieniu, wewnętrznej stronie policzka. Próby starcia takich plam zazwyczaj kończą sie krwawieniem, co paradoksalnie ułatwia właściwe określenie przypadłości. Do zarażania pleśniawkami zazwyczaj dochodzi wskutek ssania przez niemowlę zainfekowanej piersi mamy lub lizania brudnego lub niedokładnie umytego smoczka. Przyczyny zarażenia tymi drożdżakami jednoznacznie zatem wskazują na złą higienę, choć zdarza się, że stoi za tym kuracja antybiotykowa. Przypadłość wprawdzie nie jest groźna, jednak utrudnia dziecku jedzenie i niekiedy wywołuje ból. Niedostrzeżone w porę pleśniawki rozwijają się w buzi, przybierając postać grubego kożucha i uniemożliwiając maluszkowi ssanie.

  • Co na afty dla dziecka?

  • Jak leczyć afty?

Pleśniawki u niemowląt - jak im zaradzić?

Charakterystyczny objaw pleśniawek przyjmuje postać białego języka u niemowlaka. Młode mamy, borykające się z takim problemem u swojego maluszka, mogą podjąć szereg czynności profilaktycznych, hamujących rozwój drożdżaków lub uniemożliwiających ich zagnieżdżenie. Leczenie takiej przypadłości zazwyczaj sprowadza się do zastosowania różnych środków antyseptycznych w postaci żelów lub płynów. Zarażeniu w trakcie karmienia także można zapobiec poprzez uprzednie przemycie lekiem brodawki piersi. Konieczne jest także każdorazowe mycie brodawek przed i po karmieniu. Bardzo często mamy smarują zmienione miejsca w buzi za pomocą szpatułki lub aplikują kropelkowo lek. Pediatrzy proponują usprawnienie tej czynności i zamiast szpatułki wykorzystanie palca. Oczywiście, powinno to być poprzedzone dokładnym umyciem dłoni , nałożeniem gazy na palec i zmoczenie go antyseptycznym płynem. Miękkość i giętkość palca pozwoli na nieinwazyjne dotykanie zmienionych miejsc i niepowiększanie już istniejących ranek. Czynność tę należy powtarzać kilka razy dziennie, zawsze po nakarmieniu dziecka. Podsumowując, pleśniawkom u noworodka można skutecznie zapobiec, a gdy sie pojawią - szybko temu zaradzić.

Afty u dzieci - jak dalece groźna przypadłość?

Afty to malutkie pęcherzyki, z czerwonymi obwódkami, które lokują się w ustach. Afty u niemowlaka to zmiany zapalne znamienne dla nieco starszych dzieci, których dieta została wzbogacona o dodatkowe składniki pożywienia, skutkiem czego jest zmiana odczynu pH w ustach i utrudnienie dla rozwoju drożdżaków. Afty pojawiają się po zakażeniu wirusem lub bakteriami. Ogólne objawy zarażenia to marudność malucha, brak apetytu, podwyższona temperatura. Bakterie czyhają na małe dzieci wszędzie. Najłatwiej o zarażenie nimi poprzez używanie niedokładnie umytego smoczka, z którym dziecko na tym etapie rozwoju się nie rozstaje i po każdym wysunięciu z ust czym prędzej umieszcza go w buzi na nowo. Infekcji tej sprzyja także osłabienie i okoliczności ząbkowania, w trakcie którego błona śluzowa łatwo się zakaża. Zmniejszeniu bólu przy jedzeniu sprzyja podawanie rozdrobnionego jedzenia, unikanie kwaśnych i słonych składników, płukanie buzi naparami z szałwii, rumianku i stosowanie płynów odkażających. Dużą popularnością cieszy się także tantum verde dla niemowląt w aerozolu.

afty u dzieci pleśniawki u niemowląt

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach