45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Planowanie ciąży - na co trzeba zwracać uwagę?

Planowanie ciążyPlanowanie ciąży

Okres przed zajściem w ciążę powinien być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami – warto, aby owo planowanie odbyło się z wyprzedzeniem, aby nabyć konkretnej wiedzy, ułatwiającej i umożliwiającej utrzymanie zdrowia kobiety i płodu. Odpowiedzialne rodzicielstwo powinno obligować przyszłych rodziców do zainteresowania się swoim zdrowiem już 12 miesięcy przed zajściem w ciążę. Jak zatem zaplanować ciążę? Jak zbadać zdrowie potencjalnej mamy i taty? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie zastosować leczenie w przypadku wystąpienia ewentualnych zagrożeń życia płodu?

Jak zaplanować ciążę – badania przed ciążą

Przyszli rodzice powinni zdecydowanie większą uwagę poświęcić swojemu stanowi zdrowia – poddać się badaniom, które wykluczą wystąpienie możliwych powikłań zagrażających życiu dziecka lub stwarzających ryzyko urodzenia upośledzonego czy niedorozwiniętego fizycznie dziecka. Jakie zatem należy wykonać badania przed planowaną ciążą? Nie jest tego mało. Powinno zadbać się o wyeliminowanie lub zminimalizowanie objawów różnych chorób ogólnoustrojowych – otyłości, niedokrwistości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, a także chorób narządów układu wewnętrznego (problemy z tarczycą – niedoczynność lun nadczynność), schorzeń układu ruchu, zaburzeń układu pokarmowego i moczowego. Bardzo istotną kwestią jest zbadanie, czy nie występują problemy zdrowotne w obszarze narządów rodnych (torbiele jajników, endometrioza, wady rozwojowe macicy, polipy na szyjce macicy). Dodatkowym utrudnieniem dla właściwego przebiegu ciąży są stany zapalne miejscowe, np. bakteryjne lub grzybiczne zapalenie pochwy, układu moczowego, skóry. Nie można także zapominać o prowadzeniu zdrowego trybu życia przy planowaniu ciąży. W odstawkę powinny pójść wszelkie używki, takie jak tytoń, alkohol, narkotyki. Dodatkowo, badania przed planowaną ciążą powinny objąć również swoim zakresem wizytę u stomatologa, ortopedy, okulisty.

Przed ciążą – planowana dieta

Świadome i odpowiedzialne rodzicielstwo powinno objąć także respektowanie zasad zdrowego żywienia. Organizm kobiety musi otrzymywać stałą dawkę odpowiednich witamin i minerałów, a także fundować sobie kontrolowaną aktywność fizyczną – praktykowaną choćby poprzez spacery. Konieczne jest badanie poziomu kwasu foliowego – jego niedobory mogą być przyczyną poważnych powikłań i zaburzeń w rozwoju dziecka, a czasem nawet poronień. Dlatego ważne jest, by profilaktycznie przed planowanym zajściem w ciążę przyjmować kwas foliowy w diecie lub za pomocą suplementów. Przyjmuje się, iż warto o to zadbać na około trzy miesiące przed planowaną ciążą i spożywać dzienną dawkę 0,4 mg. Lekarze zgodnie twierdzą, że odpowiednie przygotowanie do ciąży zdecydowanie zwiększa szanse na utrzymanie jej prawidłowego przebiegu i urodzenie zdrowego dziecka.

Co sprzyja zajściu w ciążę?

Zajście w ciążę z medycznego punktu widzenia jest łatwiejsze w określonym wieku organizmu kobiety. I tutaj również przyjmuje się, że najprościej i najlepiej dla organizmu kobiety, gdy zachodzi ona w ciążę w okresie 18-27 lat. Przemawia za tym wysoki poziom hormonów płciowych, wzmożona płodność, mniejsze ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe. Istotną kwestią w zakresie wieku jest też fakt, iż po ukończeniu 27. roku życia mogą wystąpić trudności okołoowulacyjne i hormonalne, a po 35. roku życia zasadniczo zmniejsza się poziom hormonów płciowych, a jednocześnie wzrasta ryzyko wystąpienia wad płodowych.

Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym prawidłowemu przebiegowi ciąży jest zajście w określonym terminie – szacuje się, że najbardziej optymalne jest zapłodnienie w maju, czerwcu lub lipcu, dzięki czemu kobieta jest w dużo mniejszym stopniu narażona na inwazyjne czynniki zewnętrzne – takie jak infekcje wirusowe, bakteryjne. W trakcie trwania ciąży warto pamiętać o zagrożeniach dla płodu, które wynikają z charakteru wykonywanej pracy i możliwie je ograniczyć lub wyeliminować. Oczywiście, niewskazane jest zrezygnowanie z pracy, jeśli nie ma ku temu przeciwskazań.

ciąża planowanie ciąży

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach