45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Plamienia – co oznaczają? Poznaj 4 groźne przyczyny!

Plamienia – co oznaczają? Poznaj 4 groźne przyczyny!Plamienia – co oznaczają? Poznaj 4 groźne przyczyny!

Jeśli zastanawiasz się, czy martwić się jasnoczerwonymi lub rdzawymi plamami na bieliźnie, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy pojawiają się najczęściej w połowie cyklu? Jeśli tak, to czy plamienia trwają krótko? A może odczuwasz wówczas ból, podobny do tego, który pojawia się w trakcie miesiączki? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na wszystkie lub pierwsze dwa z wyżej postawionych pytań, nie masz powodów do niepokoju. To zupełnie normalne plamienia, które mają prawo pojawiać się w trakcie jajeczkowania. Są jednak przypadki, gdy  oznaczają one coś zdecydowanie więcej i są znakiem, że z organizmem dzieje się coś złego.

 • Co oznaczają plamienia?

 • Jakie są przyczyny plamień?

Po pierwsze, plamienia mogą mieć wiele przyczyn, jednak istnieją 4 najczęściej występujące. Musisz wiedzieć, że są groźne gdy:

 • Stają się obfite,
 • Występują często,
 • Ich kolor zmienia się w bardziej wyraźną, intensywną czerwień,
 • Przedłużają się,
 • Są tylko jednym z objawów i towarzyszą im np. bóle podbrzusza, powiększenie obwodu brzucha lub chudnięcie, zaburzenia cyklu miesięcznego.

Przyczyna nr 1 – infekcja intymna

Plamienie w przypadku infekcji dróg intymnych może wiązać się z uszkodzeniem błony śluzowej oraz ranami związanymi z pocieraniem, drapaniem ze względu na występowanie świądu. Plamienie pojawia się też często w związku z zakażeniem rzęsistkowicą, w czasie której szyjka macicy staje się przekrwiona, a jej naczynka krwionośne często ulegają pęknięciom.

Leczenie wymaga wizyty u specjalisty, który dobierze odpowiednie środki, zależnie od przyczyn infekcji – grzybów, pierwotniaków, bakterii. Cierpisz na infekcję intymną, jeśli poza plamieniami pojawiają się również:

 • Upławy,
 • Nieprzyjemny zapach,
 • Świąd i pieczenie,
 • Biała, szara, śluzowo-ropna, grudkowata, żółto-zielona wydzielina,
 • Czasami bóle podbrzusza, nudności, gorączka i dreszcze.

Przyczyna nr 2 – rak

Chodzi dokładnie o raka endometrium występujący u kobiet, które przebyły już menopauzę. Jeśli po przebytym klimakterium pojawiają się plamienia, koniecznie odwiedź lekarza – ich przyczyna zawsze wiąże się z poważną chorobą. Ginekolog wykonuje wówczas badanie USG, aby wykluczyć nowotwór.

Przyczyna nr 3 – nadżerka

Każda kobieta raz na rok powinna wykonywać badanie cytologiczne, które pomaga wykluczyć i wcześnie wykryć raka szyjki macicy. Nadżerka jest objawem, który może sugerować wczesne zmiany nowotworowe. Często krwawi, zwłaszcza podczas jej dotykania, np. podczas pobierania wymazu. Plamienie z pochwy może oznaczać też zaawansowanego raka szyjki macicy.

Przyczyna nr 4 – mięśniak

Jego objawami są obfite, bolesne miesiączki i plamienia pomiędzy nimi. Mięśniak to najczęstszy rodzaj nowotworu typu łagodnego, który rozwija się u kobiet w wieku rozrodczym. Leczy się go najczęściej terapią hormonalną, czyli antykoncepcją, która reguluje i zmniejsza obfitość miesiączek. W sytuacjach, gdy mięśniak nie jest przyczyną wyłącznie plamień, ale również poronień i niepłodności, leczy się je operacyjnie.  

infekcje intymne plamienia mięśniak nadżerka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach