Jeśli zastanawiasz się, czy martwić się jasnoczerwonymi lub rdzawymi plamami na bieliźnie, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy pojawiają się najczęściej w połowie cyklu? Jeśli tak, to czy plamienia trwają krótko? A może odczuwasz wówczas ból, podobny do tego, który pojawia się w trakcie miesiączki? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na wszystkie lub pierwsze dwa z wyżej postawionych pytań, nie masz powodów do niepokoju. To zupełnie normalne plamienia, które mają prawo pojawiać się w trakcie jajeczkowania. Są jednak przypadki, gdy oznaczają one coś zdecydowanie więcej i są znakiem, że z organizmem dzieje się coś złego.
Co oznaczają plamienia?
Jakie są przyczyny plamień?
Po pierwsze, plamienia mogą mieć wiele przyczyn, jednak istnieją 4 najczęściej występujące. Musisz wiedzieć, że są groźne gdy:
- Stają się obfite,
- Występują często,
- Ich kolor zmienia się w bardziej wyraźną, intensywną czerwień,
- Przedłużają się,
- Są tylko jednym z objawów i towarzyszą im np. bóle podbrzusza, powiększenie obwodu brzucha lub chudnięcie, zaburzenia cyklu miesięcznego.
Przyczyna nr 1 – infekcja intymna
Plamienie w przypadku infekcji dróg intymnych może wiązać się z uszkodzeniem błony śluzowej oraz ranami związanymi z pocieraniem, drapaniem ze względu na występowanie świądu. Plamienie pojawia się też często w związku z zakażeniem rzęsistkowicą, w czasie której szyjka macicy staje się przekrwiona, a jej naczynka krwionośne często ulegają pęknięciom.
Leczenie wymaga wizyty u specjalisty, który dobierze odpowiednie środki, zależnie od przyczyn infekcji – grzybów, pierwotniaków, bakterii. Cierpisz na infekcję intymną, jeśli poza plamieniami pojawiają się również:
- Upławy,
- Nieprzyjemny zapach,
- Świąd i pieczenie,
- Biała, szara, śluzowo-ropna, grudkowata, żółto-zielona wydzielina,
- Czasami bóle podbrzusza, nudności, gorączka i dreszcze.
Przyczyna nr 2 – rak
Chodzi dokładnie o raka endometrium występujący u kobiet, które przebyły już menopauzę. Jeśli po przebytym klimakterium pojawiają się plamienia, koniecznie odwiedź lekarza – ich przyczyna zawsze wiąże się z poważną chorobą. Ginekolog wykonuje wówczas badanie USG, aby wykluczyć nowotwór.
Przyczyna nr 3 – nadżerka
Każda kobieta raz na rok powinna wykonywać badanie cytologiczne, które pomaga wykluczyć i wcześnie wykryć raka szyjki macicy. Nadżerka jest objawem, który może sugerować wczesne zmiany nowotworowe. Często krwawi, zwłaszcza podczas jej dotykania, np. podczas pobierania wymazu. Plamienie z pochwy może oznaczać też zaawansowanego raka szyjki macicy.
Przyczyna nr 4 – mięśniak
Jego objawami są obfite, bolesne miesiączki i plamienia pomiędzy nimi. Mięśniak to najczęstszy rodzaj nowotworu typu łagodnego, który rozwija się u kobiet w wieku rozrodczym. Leczy się go najczęściej terapią hormonalną, czyli antykoncepcją, która reguluje i zmniejsza obfitość miesiączek. W sytuacjach, gdy mięśniak nie jest przyczyną wyłącznie plamień, ale również poronień i niepłodności, leczy się je operacyjnie.
Co o tym sądzisz?