Mikroskopijne, uciążliwe pajęczaki żyjące w naszych domach, dla których złuszczony naskórek ludzki lub zwierzęcy to prawdziwy rarytas. Z lubością zamieszkują dywany, zasłony i pluszaki, nie wzgardzą naszym towarzystwem na sofie, ani w łóżku, gdzie ich liczebność może wynieść 2 miliony.
Zimą populacja roztoczy jest najmniejsza z uwagi na niską wilgotność, która nie sprzyja rozwojowi roztoczy, jednakże ograniczona wentylacja wzmaga reakcje alergiczne na Dermatophagoides - gatunek bytujący w kurzu domowym. Niedrożność nosa, katar, kichanie oraz świąd podczas porządków może wskazywać na tę właśnie nadwrażliwość.
Co to są roztocza?
Jak wlaczyć z roztoczami?
Nieproszeni goście
Przyjęto, iż 150 mg ludzkiego naskórka jest zdolne wyżywić trzy tysięczną rodzinkę roztoczy przez okres 2-3 miesięcy.
Szkody z roztoczy
W odchodach roztoczy w pościeli czy tapicerowanych meblach, znajdują się enzymy, które wzbudzają u ludzi nie tylko typowe objawy alergii, ale również astmę oskrzelową, atopowe zapalenie skóry i migreny. Zdarza się, że wywołują zapalenie przełyku poprzez podrażnienie błony śluzowej układu pokarmowego.
Walka z roztoczami
-
W zwalczaniu liczebności roztoczy kurzu domowego przydatne jest pranie pościeli, koców oraz pluszaków w temperaturze 60 stopni Celcjusza, bądź wręcz przeciwnie – warto je w miarę możliwości schować w zamrażalce, gdzie zostałyby wystawione na działanie niskiej temperatury.
-
Możesz sięgnąć po akarycydy, które są chemicznymi substancjami o właściwościach roztoczobójczych.
-
Rozważ rezygnację z dywanów lub przynajmniej ogranicz ich liczbę, tam gdzie to możliwe. Być może skrywają piękną podłogę dużo prostszą w czyszczeniu od gęsto utkanych dywanów.
-
W ostateczności możesz wymienić pościel na szytą z tkanin syntetycznych, które nie przepuszczają roztoczy i alergenów.
-
Co miesiąc wietrz lub odkurzaj materac, a napóźniej co dekadę zakup nowy. Ryzyko alergii możesz w międzyczasie ograniczyć korzystając z dodatkowo zakupionych pokrowców.
-
Regularnie czyść, odkurzaj tapicerkę mebli.
-
Jak najczęściej wietrz całe mieszkanie (szczególnie przed snem) oraz pościel i koce. Pamiętaj, że roztocza giną pod wpływem promieni słonecznych.
-
Być może przepadasz za ciepłem, jednak dobrze jest by temperatura wewnątrz domu nie przekraczała 21 stopni celcjusza, a wilgotność 45%.
-
W czasie weekendowych porządków nie zapomnij umyć i odkurzyć pojemnika na pościel.
-
Zmywając podłogę lub wycierając kurz, jak najczęściej płucz szmatkę. Sucha rozproszy kurz, który z powrotem osiądzie na sprzątanej powierzchni.
-
Często wymieniaj filtry w odkurzaczu.
-
Książki trzymaj w zamykanych komodach i bibliteczkach.
-
Pozbądź się zbędnych gratów, które tylko gromadzą kurz.
Co o tym sądzisz?